Devlet Destek Kredileri | Devlet Hibe Destekleri 2018

Asgari Ücretle Ne Kadar Kredi Çekilebilir

Asgari Ücretle Ne Kadar Kredi Çekilebilir

Asgari ücret ile çalışan bir kişi ne kadar kredi çekebilir ? Bir çok bankadan ihtiyacınız olan kredi türüne göre kredi başvurusu yapabilirken, maaş durumunuz en önemli etkenlerin başında yer almaktadır. Devlet bankaları ve özel bankalar başta olmak üzere kredi kullanma işlemleri için müşterinin maddi durumu göz önünde bulundurulur. Her çalışan maaş durumuna göre kredi kullanabilir fakat kişinin bankalara olan borç durumu, kredi puanı ve sicili her zaman göz önünde bulundurulur.

Asgari Ücretle En Fazla Ne Kadar Kredi Çekilebilir?

En çok merak edilen konuların başında yer alan asgari ücret çalışanları maaşın kaç katına kadar veya ne kadar kredi kullanabilir sorularına cevap vermeye çalışacağız. Öncelikle bütün bankalardaki kredi sistemleri benzer sorgulamalar üzerinden gerçekleşir ve başvuru yapan kişiye ön onay verilebilir veya kredisi olumsuz olarak değerlendirilir.

Kredi başvuru yaptığınızda banka sizin skor puan durumu ve ödemelerinizi kontrol eder. Yaklaşık olarak 5 yıllık bir ödeme geçmişinize bakılarak herhangi bir yasal takip durumu var mı, gecikmiş ödemelerinizin durumu nedir bunları inceler ve tarafınıza dönüş yapılır.

Asgari ücret olarak çalışan vatandaşlarımız bir çok bankadan ihtiyaçları doğrultusunda kredi kullanabilirler. Asgari ücret kredi limiti göz önünü alındığında, buradaki en ön önemli detay ise asgari ücret ile çalışan bir kişinin ne kadar kredi kullanabileceği detayıdır. Maaşınızın 10 katına kadar kredi kullanımı yapabilmeniz mümkün. Fakat ek gelirinizi beyan edebilirseniz çekmek istediğiniz kredi tutarını arttırabilirsiniz.

Bu yıl içerisinde ihtiyaç kredi vade tutarlarının artırılması asgari ücret çalışanlarının daha fazla kredi limiti kullanabilmelerine katkı sağlarken, bankalarda olan borçlarınızı da yapılandırmak için büyük bir fırsat elinize geçecektir. Bankalar kredi kullandırma işlemi sırasında kişinin ödeyeceği taksit tutarının maaşının yarısını geçmeyecek şekilde onay vermektedir. Buna kısaca bir örnek verecek olursak 2020 TL asgari ücret ile çalışmakta olan bir kişi 1010 TL ye kadar taksit ödeyebileceği kredi türüne başvuru yapabilir.

Asgari ücret çalışanı bir kişinin bankalardan daha önce çekmiş olduğu herhangi bir kredi yok ise 30.000 TL ye kadar ihtyaç kredisi kullanabilirler. Bu miktar bankaların faiz oranları ve vade seçeneklerine göre değişkenlik gösterebilir.

Asgari ücretli ne kadar konut kredisi çekebilir?

Asgari ücretle çalışan vatandaşlarımız konut alamı için kredi kullanma işlemlerini maaşının yarısına geçmeyecek kredi tutarı ile konut kredisi kullanabilirler. Kısaca bir hesap yapacak olursak; faiz oranlarına göre bu rakam değişebildiği gibi, şuan ki konut faiz oranları göz önünde bulundurularak 55.000 Tl civarında konut kredisinin 120 ay vade seçenekleri ile kullandığınızda aylık ödemesi 1012 TL civarında bir rakama tekabül ediyor. Aşağıdaki tabloda benzer hesaplamalar yapılmıştır.

 

55.000 TL 120 AY Vadeli Konut Kredisi Hesaplama Tablosu

 

Konut kredisi başvuru işlem süresince binanın yaş durumu, binanın ait olduğu bölgedeki belediye raiş bedelinin önemli yüksektir. Konut kredilerini banka eksperinin belirlemiş olduğu tutara göre yüzde 80’ine kadar kredi kullandırabilir. Örneğin: 200.000 TL ekpers fiyatı biçilmiş olan bir konut için 160.000 TL civarında kredi kullanabilirsiniz.

Kredi Başvuru Öncesi Nelere Dikkat Edilmeli

Kredi başvurusu yapmadan önce dikkat etmeniz bir kaç hususu sizlerle paylaşmak istiyorum. Öncelikle kullanmak istediğiniz kredi tutarını belirleyip faiz oranı, vade seçenekleri ve kredi masraflarını not alın. Daha sonra bir kaç bankada kıyaslama yaparak en düşük faiz oranı ve masraf kesinti yapan bankaları araştırın. Kredi kullanımı öncesinde skor puan durumu, siciliniz ve ödeme alışkanlıklarınızın incelemesini findeks veya e devlet üzerinden raporlarınızı kontrol edin.

  • Para durumunuzu yani kredi ödeme gücünüzü kontrol edin.
  • Maaş durumuz, ek gelir kaynağınız kredi ödemelerinize ve geçiminize yeterli geliyor mu?
  • Çekmek istediğiniz kredi türünü ödemek için yeterli miktarda birikin veya kazancınız var mı?
  • Önünüzde sizleri bekleyen başka harcamalarınız var mı? ( Eğitim masrafları, araç satın alma veya toplu ödeme gibi)

Çekmek istediğiniz kredi türüne göre kredinin masrafını mutlaka öğrenin. Örneğin konut kredisi almak istiyorsunuz kredi masraflarını gözden geçirin. Deprem sigortası, hayat sigortası, ekspertiz ücreti ve kredi masrafları gibi tutarların incelerek bütçe planlaması yapın ve kredinizi kullanın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.