Devlet Destek Kredileri | Devlet Hibe Destekleri 2018

Babamın Mal Varlığını Nasıl Öğrenebilirim

Babamın Mal Varlığını Nasıl Öğrenebilirim

Babamın mirasını nasıl öğrenebilirim? Vefat eden babamın bankada parası olup olmadığını nasıl sorgularım? Öncelikle babanızın mal varlığını sorgulama yapabilmeniz için “Katılım ilamı” çıkarmanız gerekmektedir. Katılım ilamı nedir ve nasıl çıkarılır bunları yazımızın devamında belirteceğiz.

Bir birey babasının ölümünün ardından mal varlığı sorgulatma işlemleri yapabilmesi için herhangi bir süre veya zaman aşımı yoktur. Katılım ilamı belgesini çıkartıp istediği zaman başvuru yapabilir. Fakat ölen babası borçlu ise, borçlarının da mirasçı olan kişiye kalacağından önünde iki seçenek vardır.

Babam Öldü Borçları Bana Kalır Mı?

En çok merak edilen ve tarafımıza sık sık soruların soruların başında yer almaktadır. Babanızın vefat etmesi durumunda, üzeride var ise gayrimenkul, para ve benzeri mal varlığı oğluna veya kızlarına kalacağı gibi, borçları da mirasçılarına kalacaktır.

Borcu Ödemek veya reddi miras yapmak: Borç kalan mirasçının iki seçeneği vardır. Babasından kalan borcu ödemek veya reddi miras yapmak. Yani babadan kalan mirası ve borcu reddetmek anlamına gelmektedir. Birey ölen babasının borcunu ödemesi durumunda mal varlığına sahip olabilir. Fakat reddi miras yapması durumunda bu mal varlığından faydalanamaz.

Reddi Miras Nedir: Mirasçı olan kişililerin, ölen kişilerin her türlü borçları ve alacaklarına karşılık olan mirasın hak ve yükümlülüklerini reddetmesi anlamına gelmektedir. Mirasçıların reddi miras yapmaları için 3 aylık süreleri bulunmaktadır. Bu süre içerisinde mahkemeye reddi miras davasının açılması şarttır.

Babamın Mal Varlığını Nereden Nasıl Öğrenebilirim

Babanızın mal varlığını öğrenmenin ilk yolu veraset ilamı ile başlayabilirsiniz. Bunun için bölgenizde bulunan sizlere en yakın noter veya adliyelere başvuru yapmanız gerekmektedir.

Veraset ilamını almak için barış mahkemesi veya noterlere başvuru yapmadan önce, vefat eden kişinin; Ölüm belgesi, Nüfus kayıt örneği, Veraset ilamı için dilekçe, Veraset ilamı ücretini yatırarak başvuru yapabilirsiniz.

Veraset ilamı almak için noterlere başvuru yapmanız durumunda evrakınız direk teslim edilecektir. Adliyeden barış mahkemelerine müracaat yaparak almak istediğiniz de ise süreç daha uzayabilmektedir. Detaylı bilgi için bölgenizdeki adliyeye giderek, barış mahkemelerinden bilgi edinebilirsiniz.

Veraset ilamını almanız durumunda ise belge üzerinde mirasçı olduğunu kanıtlanacağı için babanızdan kalan mal varlığı bilgilerine ulaşabilirsiniz.

E- Devlet Miras Kaydı Sorgulama İşlemi

Bir diğer sorgulama işlemide e-devlet üzerinden bireyin yapacağı miras sorgulamasıdır. Bunun için yapmanız gereken https://www.turkiye.gov.tr/ sayfasına giriş yapınız. Daha sonra arama kutucuğuna “Veraset İlamı Sorgulama” yazarak devam ediniz. Arama sayfasında karşınıza miras bırakılan kişinin tc kimlik numarasını yazmanızı isteyecektir. Sizlere mirası bırakan kim ise tc kimlik numarasını bu alana yazıp sorgula diyebilirsiniz. Sorgulama adımı bittiğinde sizlere kalan bir miras var ise görüntülenecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.