Devlet Destek Kredileri | Devlet Hibe Destekleri 2018

Ceviz Yetiştiriciliği Devlet Desteği 2020

Ceviz Yetiştiriciliği Devlet Desteği 2020

Son dönemin popüler tarımsal faaliyetleri arasında yer almakta olan ceviz yetiştiriciliği aynı zamanda devlet tarafından da desteklenen bir tarımsal faaliyettir. Her devlet desteğinde olduğu gibi ceviz yetiştiriciliği desteği almak için de bazı şartları ve koşulları sağlamanız gerekiyor.

Ancak bunlardan bahsetmeden önce ceviz üretiminin faydalarından bahsedelim. Ceviz yapısı gereği çok sağlıklı bir bitki olduğu için sadece Türkiye geneline değil tüm dünya çapında çok tüketilen bir bitkidir. Özellikle cevizin besin değerine bakılacak olunur ise yağ, magnezyum, demir, kalsiyum ve çeşitli vitamin türleri açısından oldukça zengin bir besin türüdür.

Devlete bağlı olan kamu banka ve finans kuruluşları tarafından ceviz yetiştirmek isteyen kişilere ya da yeni çiftçi adaylarına faizsiz ya da eğer kredi çekilecek tutar cevizli yetiştirilecek alan doğrultusunda yüksek bir tutar ise çok cüzi miktarlarda faizli krediler devlet tarafından tahsis edilmektedir.

CEVİZ DESTEK BAŞVURUSU

Birçok tarımsal girişimci bu desteği alabilmek için hangi kamu kurum ya da kuruluşuna başvurmak gerektiği konusunda büyük bir merak duymaktadırlar. Bulunduğunuz il veya ilçedeki tarım il ya da ilçe müdürlüklerine giderek başvuruda bulunabilirsiniz. Yaptığınız ceviz destek başvurusunun ardından yapmış olduğunuz başvuru kurum tarafından projelendirilmektedir.

Projelendirme esnasında dikkat edilen şeyler arasında ceviz ekilecek alanın; büyüklüğü, ekim alanı, elektrik ve su ihtiyacı gibi durumlar göz önünde bulundurularak çiftçiye banka kredisi sağlanmaktadır. Böylelikle devlet tarafından dönüm başına ortalama 1000 lira ceviz tarım kredisi verilmektedir.

CEVİZ YETİŞTİRİLİĞİ NEDEN DESTEKLENİYOR?

Bazı çiftçilerin kafasında ceviz yetiştiriciliğinin devlet tarafından desteklendiği merak edilmektedir. Bunun cevabını çok basit bir şekilde vermek mümkündür. Türkiye gerek konumu gerek iklim şartları ve gerekse kültür ve genellikle açısından tarım konusunda başarılı olmayan müsait ülkelerden birisidir.

Tarımsal faaliyetler de istenilen düzeyleri ulaşamayan Türkiye için genç çiftçilere devlet tarafından verilen destek oldukça fazladır. Gerek kredi teşvikleri ile gerekse üretim açısından uygulanan indirimlerle bu destekler gittikçe yoğunlaşmaktadır. Ülkemizin cevizli ithalat eden bir ülke olduğunu düşünecek olursak ceviz üretiminin tüketim ile de doğru orantılı olarak bakıldığı zaman ne kadar önemli ve kritik olduğunu anlamak son derece mümkün olacaktır.

CEVİZ HİBE DESTEĞİ NASIL ALINIR?

Ceviz yetiştiriciliği kredisinden sonra genç çiftçilerin ya da girişimcilerin de denilebilir, merak ettiği Bir diğer konu ise ceviz destek hibesinin nasıl alınacağıdır. Tarım Bakanlığı tarafından en az 10 dekar olmak koşuluyla sertifikalı fidan eken herkese dekar başına 100 TL hibe desteği sağlamaktadır. Bu hibeden yararlanabilmek için ÇKS olarak adlandırılan, çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olmanız gerekmektedir.

2020 Devlet destekleri planlamasında ceviz hibe desteği verilecek mi? bunu ilerleyen zamanlarda göreceğiz.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.