Devlet Destek Kredileri | Devlet Hibe Destekleri 2018

Çeyiz Parası Nasıl Alınır 2020

Çeyiz Parası Nasıl Alınır 2020

Çeyiz Parası Nedir?

Anne veya Babasının ölümü sonucunda yetim aylığı alan kadınların, evlenmesi durumunda çeyiz parası olarak adlandırılan yardım devlet tarafından yapılmaktadır. Yetim aylığı alan kişinin evlilik yapması durumunda devlet tarafından aldığı aylık kesileceği için çeyiz yardım desteği alabilmektedir.

Çeyiz Parası Şartları Nelerdir 2020

Devletten çeyiz parası alabilmek için, Anne veya Babanın ölümünün ardından geride kalan kız çocuğuna yetim maaşı bağlanmış olması gerekmektedir. Kız çocuğu evlenmeyi düşündüğünde ise devletten almış olduğu yetim aylığı kesilecektir. Bu durumda maaşının 24 katına kadar toplu para alabilmektedir.

Boşandıktan Sonra Yeniden Ölüm Aylığı Bağlanır Mı?

Bir diğer merak edilen konuların başında ise, yetim aylığı alan kişinin evlenip boşanması durumunda tekrar ölüm parası alabilir mi sorusudur. Kız çocuğu evlilik yapması durumunda devletten almış olduğu yetim aylığı kesintiye uğrar. Maaşının 24 katı olan tutarı “çeyiz yardımı” olarak alır. Çeyiz ödeneğinin süresi 24 ay olduğundan dolayı, boşanması durumunda çeyiz yardımı aldığı tarih göz önüne alınarak bitimine kadar aylık bağlanmaz.

Çeyiz Parası Hesaplaması 2020

Yetim aylığı alan bireyleri yakından ilgilendiren bu konumuzda, çeyiz parası hesaplaması nasıl yapılır. Evlilik yaptıklarında ne kadar çeyiz parası ödenir bunların detaylarını vereceğiz. 4/C Emekli sandığı kolundan yetim aylığı alması durumunda 12 ay, 4/A SSK veya 4B/Bağkur sigorta kolu üzerinden maaş alıyor ise 24 ay Çeyiz ödeneği hesaplaması yapılmaktadır.

Evlilik parası ödeneği kişinin evlendiği tarihi göz önünde bulundurarak en son aldığı maaşı baza alınarak yapılmaktadır.

4/C Emekli Sandığı Çeyiz Parası Hesaplama (12 Ay)

4/C emekli sandığı sigorta kolundan emekli olan, Babası veya Annesinin kaybetmesi sonucunda devlet tarafından bağlanan yetim aylığı alan kız çocuğu evlenmesi durumunda, en son aldığı maaş tutarı 12 ay ile çarpılır ve ödeme yapılır.

Örneğin; 500 TL maaş alıyor diyelim. 12X500 = 6000 TL

4/A SSK Veya 4B/Bağkur Çeyiz Parası Hesaplama (24 Ay)

Ssk veya Bağkur sigorta kolundan emekli olan Anne veya Babasını kaybetmesi sonucunda yetim aylığı bağlanan kız çocuğu, evlenmesi durumunda en son almış olduğu maaş tutarı 24 ay ile çarpılır ve ödenir.

Örneğin; 500 TL maaş alıyor diyelim. 24X500 = 12000 TL

Sigortalı Çalışanlar Çeyiz Parası Alabilir Mi

Sigortalı olarak herhangi bir iş yerinde çalışmanız durumunda, devlet tarafından aldığınız yetim aylığı kesileceği gibi, tarafınıza herhangi bir çeyiz parası ödemesi yapılmayacaktır. Sigortanızın sistemde görünmesi sonucunda almış olduğunuz yetim aylığı kesilir ve tarafınıza çeyiz ödemesi yapılmaz.

Çeyiz Parası Almak İçin Nereye Başvuru Yapılır

Devlet tarafından yetim aylığı alanlara evlenmeleri durumunda ödenen çeyiz yardımını almak için, ikamet ettiğiniz bölgenizde bulunan SGK genel müdürlüne sizlere verilen evraklar ve dilekçenin doldurulması ile başvurularınızı yapabilirsiniz.

Çeyiz Parası Almak İçin Gerekli Belgeler

Yetim aylığı alan kız çocuklarının evlenme yardımı alabilmeleri için gerekli başvuruları yapmaları gerekmektedir. Bağlı bulundukları SGK genel müdürlüklerine giderek, Evlenme cüzdanı, Nüfus cüzdanı ve çeyiz parası ödeneği yapılması için gerekli olan dilekçenin doldurulması. Bu işlemleri tamamladıktan sonra başvurunuz işleme alınır ve tarafınıza çeyiz ödemesi yapılır.

Çeyiz Parası İle İlgili Soru Cevaplar

  • Çeyiz parası ne zaman hesabıma yatar:  Çeyiz parası almak için gerekli olan belgeleri ve dilekçeleri doldurup bağlı bulunduğunuz SGK kurumlarına vermeniz durumunda, evraklarınız başvuru sırasına göre işleme alınır hesaplama yapılır ve hesabınıza yatırılır.
  • Çeyiz parası sorgulamasını nereden yapabilirim: Çeyiz ödeneği sorgulama işlemlerinizi, e-devlet üzerinden veya ALO 170 hattı üzerinden iletişim kurarak öğrenebilirsiniz.
  • Çeyiz parası geri ödeniyor mu?: Çeyiz parası devlet tarafından yetim aylığı alan kız çocuklarına ödenen evlilik ödeneğidir. Bu ödenek devletimiz tarafından geri ödemesiz olarak verilmektedir.
  • Çeyiz parası aldığımda Annemin parası kesilir mi?: Yetim aylıkları dul aylığı veya yetim aylığı alan kişilerin arasında belli oranda paylaşılır. Yetim maaşı alan kız çocuğunun evlenme talebi üzerine çeyiz ödeneği alabilir. Çeyiz ödeneği aldığında ise dul kalan eş yani Annesi, çeyiz parası süresi bitene kadar tam maaş ödenmez. Sadece kendi payına düşen tutarı alabilir.
  • Çeyiz parası hangi hesaba yatırılır?: Çeyiz parası hesaplamaları sigorta koluna göre hesaplanır ve yetim aylığı almış olduğunuz banka hesabına yatırılır. Daha önce hangi bankadan yetim aylığı alıyorsanız o hesaba yatırılacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.