Devlet Destek Kredileri | Devlet Hibe Destekleri 2018

E Devlet Kredi Borcu Sorgulama

267
E Devlet Kredi Borcu Sorgulama

Son zamanlarda en çok merak edilen konulardan olan E Devlet Kredi Borcu Sorgulama işlemi yapılabilir mi? E devlet üzerinden sorgulama için herhangi bir ücret ödememize gerek varmı gibi soruların cevaplarını sizler için araştırdık.

Öncelikle e devlet kapısını bir çoğumuz aktif olarak kullanıyordur. Fakat buraya her geçen gün yeni özellikler eklenmekte, yani vatandaşların işlerini daha kısa sürede halledebilmeleri adına e devlet üzerinde geliştirmeler yapılmaktadır.

Bankalar üzerinde olan toplam borcunuza ait risk raporunu sorgulamak için bir çok alternatif vardır. Peki ama e devlet üzerinden sorgulama yapılmasının bizlere artıları nelerdir. Kredi borcu sorgulama işlemi Gsm operatörleri, bankalar ve bir çok kurum üzerinden ücret karşılığında yapabilirsiniz. E devlet üzerinden kredi sorgulama işlemini yaptığınız taktirde 1 aylık süre için herhangi bir tutar ödemezsiniz.

Sorgulama tarihinden bir ay sonra yapılan tekrar kredi borçlarınızın durumu öğrenmek için yaptığınız işlem için sizleren herhangi bir ücret talep edilmeyecektir. E devlet üzerinden bir çok uygulamayı aktif olarak kullanan biri olarak böyle bir hizmetin ücretsiz olarak verilmesi gerçekten mutluluk verici.

E Devlet Borcu Sorgulama

E devlet üzerinden iki türlü sorgulama yapabilirsiniz. Bunlardan birincisi bankalara olan kredinizin toplam limiti ve borç bilgisi, diğeri ise çek bilgileri raporudur. Burada akıllara bir çok soru geliyor aslında ama ben en çok merak edilen bir kaç sorudan bahsetmek istiyorum.

E devlet borcu sorgulama işlemleri yapılırken oluşturulan rapor “Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi” tarafından hazırlanmaktadır. Bu yüzden bankalar veya diğer kurumlar üzerinden ücretli olarak yaptığınız raporun aynısını e devlet üzerinden ücretsiz olarak alabilirsiniz.

E devlet Kredi Borcu Sorgulama İşlemleri

Sizlerde bankalara olan borçlarınızın toplam tutarını ve risk durumunuzu öğrenmek istiyorsanız mevcut e devlet şifreniz ile e devletin resmi sitesi olan https://giris.turkiye.gov.tr İnternet sitesine giriş yaparak sorgulama işlemlerinizi yapabilirsiniz.
E devlet kredi puanı öğrenmek için, E devlet arayüzüne giriş yaptıktan sonra üst kısımda bulunan arama bölümüne “Risk Merkezi Raporu Başvurusu” yazarak ara diyoruz. Daha sonra bankalarda olan toplam borcunuzu sorgulamak için ilgili ekranın geldiğini göreceğiz. Burada yapmanız gereken bir kaç işlem var. Risk raporu oluştur ibaresi üzerine tıkladıktan sonra gerekli yerleri doldurup sizlere kısa mesaj gelmesini beklemelisiniz.

E devlet kredi borcu sorgulama yaptığınızda kısa mesaj olarak sizlere raporunuzu açma şifresi gönderilecektir. Bu şifreyi raporunuzun durumu hazır olduğunda ilgili linke tıklayıp karşınıza çıkan ekrana giriş yaparak, bankalarda bulunan toplam borç durumu ve kredi limiti detaylarına ulaşabilirsiniz.

E devlet kredi borç sorgulama işlemi ile neleri öğrenebiliriz bunlara göz atalım. Türkiye Bankalar Birliği Risk Raporunda aşağıdaki madde olarak verdiğimiz tüm işlemlerinize ait raporlara göz atabilirsiniz.

  • Üye Adı: Kullanmış olduğunuz kredinin hangi bankaya ait olduğu bilgisine yer vermektedir.
  • Şube Adı: Banka veya kuruluşların bağlı bulunduğu yani sizlerin işlem yaptığı şubeleri göstermektedir.
  • Kredi Türü: Tarafınıza kullanılmış olan kredinin türünü göstermektedir. Örneğin; Araç kredisi, konut, ihtiyaç vb
  • Kredi Limiti: E devlet üzerinden oluşturduğunuz rapor bölümünde kredi limiti kısmında tüm bankalarda olan kredi borçlarınızın toplamını görebilirsiniz.
  • Kredi Riski: Müşterinin toplamda kullanmış olduğu kredinin ana para tutarını gösterir.
  • Faiz Tahakkuk.+Kom: Bireyin kullanmış olduğu kredinin henüz daha ödeme yapılmamış faiz ve komisyon tutarını göstermektedir.

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi üzerinden yapmış olduğunuz sorgulama işleminde sizlere PDF formatında bilgiler sunulmaktadır. Bu raporda devam eden kredilerinizin borç durumunu öğrenirken, daha önce kullanıp borçlarını ödediniz krediler var ise bu kredilerinizin de borç tutarının olmadığını ilgili ekranda görebilirsiniz.

Kredi borç sorgulama işleminde karşıma çıkan ekranda cari dönem ve geçen yıla ait çekilmiş olan kredilerin detayları yer almaktadır.

Özel bankalar ve e devlet üzerinden sorgulama yapıldığında ikisini de kıyaslayacak olursak e devlet daha az detay veriyor diyebilirim.

E devlet kredi borcu sorgulama: E devlet üzerinden kredi borcu detaylarını öğrenmek istediğinizde sizlere aktif olan kredi borcunuzu göstermektedir. Kurum, Şube adı ve çekmiş olduğunuz kredi hakkında bilgi veren e devlet, kredi ödemesi gecikme ve diğer detaylara ne yazık ki yer vermemektedir. ( En büyük avantajı ücretsiz olarak hizmet sunmasıdır)

Bankalar ve Özel Kurumlar Kredi borcu Sorgulama: Özel kurumlar ve bankalar üzerinden yapacağınız kredi borcu sorgulama işlemleriniz de bir çok detayın yer aldığını görebiliriz. Kıyaslama yapacak olursak eğer, 12 TL tutarında bir ödeme ile gecikmiş ödeme günlerinizi, kredi puan durumunuzu, toplam kredi limitini ve risk durumunuzu öğrenebiliyorsunuz.

E devlet üzerinden rapor oluştururken bazı önemli noktaları belirtmek isterim. E devlet kredi borç sorgulaması raporu kişinin kendisine özel bir rapordur. Kendi e devlet şifresi ile giriş yaptığınız ekranda başkası için rapor oluşturamazsınız. Rapor başvuru talebi sonrasında tarafınıza gelen kısa mesajı silmeyiniz bunun nedeni ise rapor şifresi 24 saat için bir kez talep edilebilir. Raporunuz hazır olduğunda size gelen kısa mesaj da bulunan şifreyi girip ilgili ekrandaki güvenlik kodunu girerek kredi borçlarınıza ait raporu görüntüleyebilirsiniz. Rapor pdf formatında sunulduğu için cep telefonunuza veya bilgisayarınıza indirebilirsiniz. E devlet kredi borç raporunun hazırlanması ise sistem yoğunluğuna göre değişmektedir. Bu süre genelde 5 10 dk alırken, sistem yoğunluğunda 1 ila 2 saati bulmaktadır.

E Devlet Şifresi

E devlet şifresi olmayan kişiler ne yazık ki bu işlemi yapamazlar. Kredi risk raporu ve bankalarda olan toplam borç bilgilerinizi sadece e devlet İnternet sitesine giriş yaparak yapabilirsiniz. E devlet şifresini daha önce hiç almayan kişiler bulundukları postaneden tc kimlik belgeleri ile alabilirler. E devlet şifresini kaybeden veya unutanlar ise PTT’ye giderek 10 tl ücret karşılığında yeni şifre alabilirler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.