Devlet Destek Kredileri | Devlet Hibe Destekleri 2018

EFT Hesaba Ne Zaman Geçer 2020

EFT Hesaba Ne Zaman Geçer 2020

Eft para transferi işlemi hesaba ne zaman geçer? Hafta sonu eft işlemi yapılır mı? Hesabımdan eft işlemi yaptığımda ne kadar para kesilir. Bu tür soruların tüm cevapları içi yazımızı inceleyebilirsiniz.

Eft iki ayrı bankadan birbirine para transferi gönderme işlemine denir. EFT’nin açılımı ise (Elektronik Fon Transferi) olarak adlandırılır. Eft para gönderme işlemi hesaba ne zaman geçer? Eft para transferleri işlemi ne kadar zaman alır bu gibi soruların cevabını vereceğimiz bu makalemizde sizlere tüm detayları aktaracağız.

Eft Para Transferi Nedir?

Eft ve Havale ikiside para gönderme türü olmasına rağmen birbirlerinden çok farklıdır. Bir çok kullanıcı ne yazıkki havale ve eft arasındaki farklı henüz tam anlayabilmiş değildir. Eft para transfer işlemi B bankasından C bankasına göndermiş olduğunuz işleme denir. Örneğin; Akbank hesabınız var ve sizler İş bankasına para göndermek istiyorsunuz. Bunun için EFT para gönderme seçeneği ile devam etmeniz gerekmektedir.

EFT Kaç Dakikada Hesaba Geçer

Hesabınızdan havale olarak para transferi yapmanız durumunda ilgili hesaba anında yansıyacaktır. Fakat hesabınız üzerinden EFT para gönderme seçeneğini kullanarak yapacağınız tüm transferler en az 10 dakika en fazla ise yarım saate kadar gönderdiğiniz hesaba aktarımı sağlanacaktır.

Eft’nin hesaplara geç yansımasının en büyük nedenlerinden birisi, eft para transferi işlemleri merkez bankası onayından geçmektedir. Bu yüzden karşı hesaba göndereceğiniz bakiye tutarına bakılmaksızın onay süresi zaman alacaktır.

EFT İşlem Saatleri

Eft işlemleri için bankalar mesai saatleri içerisinde işlem yapmanıza müsade etmektedir. Bu yüzden genel olarak bankaların mesai saatleri 09:00 ile 17:15 arasında olduğundan sizlerin de eft gönderdiğinizde bu saat aralığında işlem yapabileceğinizi hatırlatmak isterim.

İşlem saatinden sonra yapılan eft’ler bir sonraki gün bankanın mesai saatinde ilgili hesaba yansıyacaktır. Cuma günü yapmış olduğunu eft ise, haftanın ilk günü olan Pazartesi 09:00 dan itibaren göndermiş olduğunuz kişinin hesabına aktarılacaktır.

Eft para gönderme işlemi tüm bankalarda aynı olup hafta sonu eft işleminin yapılamayacağını bi kez daha belirtmek isterim. Tarafımıza sık sık sorulan soruların başında yer alan, Cumartesi günü eft yapılır mı? Pazar günü eft Yapılır Mı? sorusuna cevap verecek olursak , hafta sonları cumartesi veya pazar eft ile para gönderme işlemi yapılamayacağını ifade etmek isterim. Hesabınız üzerinden hafta sonu yapacağınız eft işlemlerinin pazartesi günü hesaba geçeceğini bildireyim.

Eft Ücretleri 2020

Eft ücretleri her bankanın uygulamış olduğu asgari ve azami tutara göre değişkenlik göstermektedir. Buna ek olarak eft yi göndermek istediğiniz platformun oldukça önemi yüksektir. Örneğin; Banka şubelerinden yapacağınız herhangi bir eft işlemi için 60 70 TL gibi yüksek bir rakam ödeyebilirken, İnternet bankacılığı veya mobil uygulamanız üzerinden yapacağınız Eft işlemi için 5 6 TL gibi bir masraf ödemiş olursunuz.

Ziraat Bankası Eft Ücretleri

 • İnternet Bankacılığı Eft Gönderme: 5 TL
 • Mobil Bankacılık: 6 TL
 • Telefon bankacılığı: 6 TL
 • Atm Üzerinden Gönderilen EFt: 15 TL
 • Banka Şubelerinden Gönderilen EFT Masrafı: 40 TL ile 500 TL arasında değişmektedir.

Vakıfbank Eft Ücretleri 2020

 • Vakıfbank Şubeleri üzerinden yapılan Eft gönderme masrafı: 70 ile 600 TL arasında değişkenlik göstermektedir.
 • Düzeni Eft talimatı: İnternet bankacılığı veya mobil üzerinden göndereceğiniz eft işlemleri için 3,50 TL masraf ödersiniz. Bunun için düzenli olarak eft talimatı vermeniz gerekmektedir.
 • Giden Eft: Vakıfbank İnternet bankacılığı veya mobil uygulama üzerinden başka bir hesaba yapacağınız eft para gönderme işlem masrafı olarak 6,75 TL
 • Geç Eft: Vakıfbank Mobil veya İnternet bankacılığı üzerinden göndereceğiniz geç eft’ler için 9,50 TL masraf kesilmektedir.
 • Vakıfbank Atm Eft Ücret: Bölgenizde bulunan vakıfbank atm’leri aracılığı ile başka bir hesaba gönderdiğiniz eft işlem ücreti: 20 TL’dir.
 • Vakıfbank Müşteri Hizmetleri Eft Ücreti: Vakıfbank çağrı merkezi aracılığı ile yapacağınız EFT işlemleri için asgari 50 TL azami ise 150 TL masraf alınmaktadır. Bu tutar göndereceğiniz para miktarına göre değişmektedir.

Halk Bankası Eft Ücretleri 2020

 • Halk Bank İnternet Bankacılığı Eft Masrafı: 4,29 TL
 • Halk bank mobil bankacılık eft masrafı: 4,29 TL
 • Halk bank banka şubeleri aracılığı ile gönderilen eft masrafı: asgari tutar: 46 TL azami Tutar: 390 TL olarak değişmektedir.

Eft Nasıl Gönderilir ( İnternet Bankacılığı Ve Mobil )

Eft göndermek için aslında bir çok alternatif bulunmaktadır. Bunların içerisinde en sık kullanılan ise İnternet bankacılığı ve mobil uygulama diyebiliriz. Bu iki yöntemin sık kullanma nedenleri ise; bankaların bu kanallar üzerinden yapılan para transferi işlemlerinden düşük masraf almalarıdır.

İnternet Bankacılığı Üzerinden Eft Gönderme: Bu işlemi yapabilmeniz için bankanın sizlere verdiği İnternet şubesi şifreniz ve kullanıcı adınızın olması gerekmektedir. Ayrıca girişte sizlere geçici olarak göndermiş olduğu şifrenin ulaşması için banka sistemlerinden kayıtlı cep telefonunuzun olması gerekmektedir. Daha sonra ilgili bankanın resmi İnternet sayfasını ziyaret ederek “İnternet Şubesine Giriş” kısmını tıklamalısınız. Karşınıza çıkan kısımda bireysel mi yoksa ticari mi bölümünde bireysel olanı seçip devam edebilirsiniz. Açılan sayfada sizlerden müşteri numarası, TC kimlik numarası gibi bilgiler isteyecektir. Daha sonra oluşturmuş olduğunuz İnternet bankacılığı şifrenizi girerek hesabınıza giriş işlemini tamamlamış olacaksınız.

Hesabınıza giriş sağladıktan sonra sol kısımda bulunan para transferi menüsünde EFT gönderme butonuna tıklamalısınız. Bu kısımda göndermek istediğiniz hesap bilgileri istenecektir. İ ban numarasını yazarak, isim soy isim bilgilerini girerek para transferi işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Mobil Uygulama İle Eft Gönderme: Mobil uygulama ile para transferi işlemi yapabilmeniz için, hesabınızın bulunduğu bankanın mobil uygulamasını, banka sisteminde kayıtlı olan cep telefonunuza indirmeniz gerekmektedir. Daha sonra kullanıcı adı ve şifreniz ile uygulamaya giriş yapmalısınız. Bu adımları tamamladıktan sonra sırasıyla Para Transferi > Eft Para Gönderme menülerini takip ediniz. Eft para transferi bölümüne geldiğinizde sizlerden parayı göndereceğiniz hesabın bilgileri istenecektir. Para göndermek istediğiniz kişinin Ad soyad bilgilerini daha sonra İ ban numarasını yazarak işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Gönderilen Eft Nasıl İptal Edilir?

Eft iptali bir çok kişinin merak ettiği sorulardan biri aslında. Peki ama böyle bir şey gerçekten mümkün mü yani hesabımızdan göndermiş olduğumuz paranın iptalini nasıl yapabiliriz ki? Öncelikle eft iptali yapabilmeniz mümkün fakat bunun için bir kaç işlem gerekiyor.

Hesabınız üzerinden yaptığınız eft işlemlerini iptal etmenin en kolay yolu ilgili bankanın müşteri hizmet yetkilisine ulaşım sağlamaktır. Fakat iptal işlemini gerçekleştirmek için fazla bir zamanınız olmadığının altını çizmek istiyorum. Gönderdiğiniz para karşı tarafın hesabına geçerse bu eft’yi iptal etmek kolay olmayacaktır.

Eft işlem iptali için müşteri temsilcisine ulaşım sağladığında eft referans numarasını sizlerden isteyecektir. Eft referans numarasını eft gönderme işlemi yapacağınızda bir yere not etmenizde fayda var. Bu işlem sizlere eft iptali için zaman kazandıracaktır.

Yanlış Gönderilen Eft: Her ne kadar eft işlemlerini İnternet veya mobil üzerinden yapıyor olsak da, bazen gözden kaçan ufak bir hata sonucunda para farklı hesaba geçebiliyor. Bu gibi durumlarda ilgili hesap sahibine ulaşım sağlanır ve durum anlatılır. Fakat karşıdaki hesap sahibi iyi niyetli biri değilse sizin yolunuzu zora koşabilir bu yüzden hazırlıklı olmakta fayda var.

Böyle bir durumla karşılaştığınızda para transferi yapmış olduğunuz dekont ve tutar ile yasal mercilere başvuru yapabilir ve paranızı geri alabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.