Devlet Destek Kredileri | Devlet Hibe Destekleri 2018

Garanti Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır

Garanti Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır

Bireysel hayat emeklilik sistemi ülkemize gelmeden önce bir çok Avrupa ülkelerinde faaliyetlerine devam etmekteydi. Yaklaşık olarak 7 8 yıldır Türkiye’de bireysel emeklilik sistemine bir çok katılım gerçekleştirildi. 2017 Yılı öncesine kadar Bireyse emeklilik katılımı mecburi olmadı için vatandaşların istekleri doğrultusunda işlem yapılmaktaydı. 2017 Yılında çıkarılan bireysel emeklilik yasasında ise “Otomatik Bes Sistemi” bir çok çalışanın bireysel emeklilik sistemine dahil olması neden olmuştur.

Devletin çıkardığı yasa sonucunda milyonlarca çalışan otomatik bes sistemine dahil olsa da, bir çoğu sistemden çıkmak istemektedir. Durum böyle olunca vatandaş Bireysel emeklilik iptali nasıl yapılır detayları araştırmaktan başka çare yok gibi görünüyor.

Otomatik bes sisteminde bir çok banka faaliyet gösterirken Garanti Bireysel Emeklilik’de bu otomatik katılım sağlayan kurumlardan biridir. Sizlerde bu sisteme bilginiz dahilide olmadan otomatik olarak dahil edildiyseniz İptal etmek için aşağıdaki belirtmiş olduğumuz yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Garanti Bes İptal Etme Yöntemleri

Garanti bankası bireysel emeklilik sistemine bilginiz dahilinde veya olmadan katılım sağladıysanız bunu iptal etmek için bir kaç alternatif bulunmaktadır. Bu alternatif yöntemlerin içerisinde sizlere en uygun olanı deneyerek Garanti bireysel emekliliğinizi iptal edip para iadenizi alabilirsiniz.

Garanti Şubeden BES İptali

Müşteri hizmet yetkilisi ve garanti emeklilik resmi İnternet sayfası ile uğraşmak istemiyorsanız, bölgenizde bulunan garanti şubelerini ziyaret ederek bireysel emeklilik ayrılma formunu doldurup sistemden ayrılabilirsiniz. Banka personeli bireysel emeklilik sisteminden ayrılmanız için sizlere forum verecektir. Forumda bulunan ilgili alanları eksiksiz olarak doldurup teslim ederek işleminizi tamamlayabilirsiniz. Banka şubeleri aracılığı ile otomatik bes iptali yapmak için bankanın çalışma saatleri olan 09:00 17:00 arasında işlem yapabileceğinizi belirtmek isterim.

Garanti Bes Telefon İle İptal Etme

Özel sektör çalışanı iseniz bir anda maaşınızdan 50 veya 100 tl civarında bir kesinti yapılarak otomatik bes sistemine dahil edilebilirsiniz. İlk iki ay içerisinde cayma hakkınızı kullarak sistemden kesintisiz olarak çıkma hakkınızın olduğunu bilmenizi isterim. İptal işlemi için garanti emeklilik müşteri hizmetleri numarası olan 444 0 336 aramalısınız. Çağrı merkezi sesli komut sistemin işlem yapmak istediğiniz menüleri sizler tek tek okuyacaktır. Burada Bes iptali yapacağımız için önce Bireysel Emeklilik, daha sonrasında ise Otomatik katılım sözleşmesi iptali menüsünü seçerek garanti emeklilik iptal işlemlerinizi başlatmış olursunuz.

İnternet Bankacılığı Garanti Bes İptali

İnternet bankacılığı ile garanti bes iptal etmek, aslında en kolay yöntemlerden birisi diyebiliriz. Bunun için öncelikle garanti emeklilik resmi sayfası olan https://www.garantiemeklilik.com.tr/ ziyaret ediniz. Sağ üst kısımda bulunan Bireysel İnternet Şube butonuna tıklayınız. Bu kısımda Tc kimlik numaranız ve İnternet Şifreniz ile sisteme giriş yapmalısınız. Daha sonra (Sözleşmeden Ayrılma) adımını takip ederek Garanti Besi İptal etmiş olursunuz.

Garanti Bireysel Emeklilik İptali Para İadesi

Bireysel emeklilik sistemine otomatik veya bilginiz dahilinde kayıt olmanız durumunda ilk iki ay cayma hakkınız vardır. İlk iki ay içerisinde garanti bes iptali yapmanız durumunda otomatik bes prim tutarı için kesilen kısım herhangi kesinti olmadan hesabınıza yansıyacaktır.

Garanti Bireysel Emeklilik İptali Para İadesi Kaç Gün Sürer

Şube aracılığı veya İnternetten iptalini yapmış olduğunuz garanti bes para idasini en geç 1 hafta içerisinde yapmaktadır. Garanti bes iptali yapıldığında eğer bankaya bir iban verdiyseniz paranız o hesaba yatırılır. Bankaya herhangi bir hesap vermediyseniz bankanın kesinti yaptığı maaş hesabınıza aktarılacaktır.

Otomatik Bes Devlet Katkısı % 25

Bes sistemine otomatik katılım yapıldığında sizlerin ödediği primlere ek devlet yüzde 25 oranında katkı sağlamaktadır.İş yerinden ayrıldınız diyebilim ozaman primleriniz ve devlet katkısı ne olacak inceleyelim.

Mevcut iş yerinizden ayrılmanız durumunda BES sisteminiz devam edecektir. Sizler iptal ettirmediğiniz sürece belirtilen primler üzerinden aylık ödemelerinizi yapmanız durumunda devlet katlısı olan % 25 aynı şekilde hesabınıza yansıyacaktır. Sistemden çıkmanız veya iptal etmeniz durumunda devletin vermiş olduğu yüzde 25’lik kısmı alamayacağınızı bilmenizde fayda var.

Ayrıca garanti bankası bireysel emeklilik sisteminden ayrılmak istemeyen kullanıcılar ise çağrı merkezi yetkilileri ile görüşerek 1 aydan 3 aya kadar ara verebilirler.

Garanti BES Ayrılma Formu

Aşağıdaki link üzerine tıklayarak garanti bankasına ait Ayrılma formunu bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Ayrılma formu üzerinde yer alan bilgileri eksiksiz olarak doldurup, ikamet etmiş olduğunuz bölgeki garanti şubelerine teslim ederek garanti bes siteminden ayrılabilirsiniz.

Garanti Emeklilik Ayrılma Formu

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.