Devlet Destek Kredileri | Devlet Hibe Destekleri 2018

Güncel Dolar Yorumları 2020

Güncel Dolar Yorumları 2020

2018’de yaşanan sert  devalüasyon ve Türkiye Borç Krizi ile beraber, ülke ekonomisi 2019’da  küçültmeye  gitmek zorunda kaldı. Ülke ekonomisi yıllardır ciddi ekonomik sıkıntılarla boğuşurken 2018 Mart ayında yaşanan sert döviz yükselişleri, faizleri yükseltmek zorunda bıraktı. Merkez Bankası kura faiz ile müdahale etmek isterken, Hükümetin bu konuda ki negatif baskıları, kurun  7,20’yi görmesine neden oldu. Dolar kuru hızla yükselirken, faizlere sert bir müdahale yapmak gerekiyordu. Sermayeyi içeride tutabilmek için, değer kaybeden TL’yi cazip gösterebilmek için faizlerin yükseltilmesi şarttı. Merkez Bankası Eylül ayında politika faizini yüzde 17,75’ten yüzde 24’e kadar yükseltti. Bu aşamadan sonra TL’ye akın eden yabancı mudiler, TL’deki değer kaybını yüzde 20 azalttı.

Bu aşamadan sonra uzun bir süre politika faizini yüzde 24’te stabil tutan Merkez Bankası, enflasyon yeniden yüzde 15-16 bantlarına inene kadar herhangi bir faiz indiriminde de bulunmadı. Sonraki aşamada 2019 yılında,Merkez bankası faizleri indirme zamanının geldiğini düşünerek politika faizini yüzde 24’ten yüzde 19,75’e kadar indirdi. Sonraki zamanlarda da faiz indirimleri tüm hızıyla devam etti. Şuan için politika faizi yüzde 12 seviyesinde bulunuyor. Yabancı mudiler son zamanda yapılan 200 baz puanlık faiz indirimine biraz tepki göstermiş olacak ki kur yaklaşık olarak %4 oranında artış gösterdi.  Bu yıl döviz yatırımcıları ortalama %10-15 arası para kazanabildi. Peki bundan sonraki yıllarda dövizin gidişatı ne olacak? 2020 yılında dövizde bizi neler bekliyor?

2020 yılında ekonomistler, dövizde sert bir hareketlenme beklemiyor. Merkez Bankası 2020 yılı sonu için 6,00 dolar kuru tahmini vermektedir. Merkez Bankası, 2019 yıl sonu için 5,61 kur hedeflemesi yaparken bu hedefi tutturamadı. Dolar kuru şu anda yaklaşık olarak 5,94 seviyesinde test ediliyor. Merkez Bankası tahminlerininin tutması için dolar kurunun %1 daha yükselmesi yeterli olacaktır. Yıl sonu ortalama tahmin ise 6,40-6,50 arasıdır.

Faiz oranının düşmesi ve enflasyondaki gerilemelerle beraber 5,55’lere kadar inen, döviz kuru, düzenlenen yeni askeri harekatlar nedeniyle yeniden 5,90’ları test etti. 2019’da 5,61 TL olarak tahmin edilen dolar kuru şu anda tahminlerin çok gerisinde kaldığı gözlemleniyor. Bu yıl için kur şuanda 5,94 seviyelerinde iken, 2020 yılı sonu için ise Merkez Bankası, 6,00 tahmin beklemektedir. Peki  diğer uzman kurumlar 2020 yılı sonu için ne bekliyor ?

HSBC Dolar Tahmini 2020

Türkiye’de uzun yıllardır faaliyet gösteren banka, 2020 yılı çeyreği için 6,50 tahmin vermektedir. Dolar kurunun 6,50’ye kadar yükselebileceğini öngören banka, yıl sonu için herhangi bir tahminde bulunmamış olup bu tahminler sadece yılın ilk çeyreği için geçerlidir.

TCMB Dolar Tahmini 2020

Yıl sonu enflasyon tahminini %12,16’ya kadar düşüren Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, 2020 yıl sonu dolar tahmini için, 6,00 gibi bir rakam vermişti. Gelecek zamanlarda bu tahminin daha da yükselebileceği belirtiliyor.

JP Morgan Dolar Tahmini 2020

Dünyanın en ünlü bankalarından biri olan Jp Morgan, 2020 yıl sonu için 6,30’luk bir tahmin yapmaktadır.

Ziraat Yatırım Dolar Yorumu 2020

Türkiye’nin en büyük devlet bankalarından biri olan Ziraat Yatırım 2020 yıl sonu için  dolar beklentisini 5,89 seviyesinde tutuyordu. 2020 yılı sonu için güncel dolar tahminin yakın zamanda açıklanacağı ve oranın 6,60’lara yakın olduğu tahmin edildi.

Fitch Dolar Yorumu 2020

Ünlü kredi derecelendirme kurumu da yıl sonu için dolar kuru tahminini 6,60 olarak yineledi. Kur Fitch’e göre yıl sonunda 6,60 olarak bekleniyor.

Dolar 2020’de Neden Yükselecek?

Amerikan dolarının yıllık ortalama enflasyonu yüzde 2 civarındadır. Türkiye’de ise bu rakam yüzde 10,58’dir. Faiz miktarları da bu enflasyon koşullarına göre belirleniyor. Amerika’da 100 bin dolarlık bir mevduata verilen en yüksek faiz yıllık yüzde 3 civarında iken Türkiye’de bu rakam %13’leri bulabiliyor. Türkiye’deki faizler ve enflasyon Amerika’dan yüksek olduğu müddetçe dolar kuru sürekli olarak yükselecektir. Ancak ekonomideki çeşitli belirsizlikler kurun enflasyon oranından da daha yüksek çıkmasına neden olabilmektedir.

2018 yıl sonu enflasyonu yüzde 20 iken, dolar %41 yükselmişti. Bunun en önemli nedeni yabancı sermayenin düşük faiz karşılığı TL’de durmak istememesiydi. Enflasyon yüzde 20’leri bulurken hiçbir yatırımcı %14-15 faize evet demezdi. Faizlerin yükseltilmemesi de yabancı sermayenin ülkeden çıkışına ve ellerinde bulundurdukları TL miktarını piyasaya vermesi ile birlikte piyasadaki TL miktarı arttı ve bu  da TL değerinin azalmasına neden oldu.

2020 Yılı İçin Neler Yapılmalıdır?

2020 yılında döviz kurunda ciddi bir tırmanış görmemek için piyasa koşullarının iyi gitmesi, savaş askeri harekat gibi bütçeyi zorlayan hareketlerden kaçınılmalıdır. Artı olarak yabancı sermayenin ülkede durması için düşük enflasyon düşük faiz politikası uygulanmaktadır. Düşük faizden kastımız kesinlikle enflasyon altı bir faiz değildir. Enflasyon yüzde 10 iken yüzde 7 faiz verilirse dolar kuru tırmanışa geçer ve enflasyon yeniden yükselir. Enflasyon oranının maksimum yüzde 20 fazlası kadar bir faiz oranı makul faiz oranıdır. Yani enflasyon 10 ise 12 faiz verilmeli. Yüzde 5 enflasyona karşılık yüzde 6 faiz  verilmelidir. Tüm bu koşullar sağlandığında yabancı yatırımcı sermayelerini ülkemizden çekmeyecek ve ülkemize yatırım yapmaya devam edecektir.

Tüm bunlara ek olarak, düşük faiz aynı zamanda yerli ve yabancı yatırımcının borsaya yatırım yapmasını sağlar. Yüksek faiz ortamında hiç kimse borsaya yatırım yapmaz. Düşük faiz ile beraber risksiz kazanç ihtimalinin azalması yatırımcıyı borsaya iter, borsaya gelen yatırımcılar ile birlikte yükselen endeks, borsadaki şirketlerin üretimini artırır. Bu da yıl sonu GSYİH oranlarına olumlu yansıyarak ülkenin büyümesini sağlar.

Ekonomistler 2020 Yılı Dolar Kuru İçin Ne Diyor?

Uzman Ekonomist, ve Sözcü’de Ekonomi bölümünde köşe yazarı olan Murat Muratoğlu, 2020 yılı için şunları söylüyor,

“Merkez Bankası’nın tüm hedefleri dolar kuruna bağlıydı. Programa ilişkin yapılan açıklamada 2019 dolar kuru ortalaması 5,60’da kalması gerekiyordu. Aynı hesaba göre dolar kuru tahmini 2020’de 6 TL, 2021’de ise 6,20 olması gerekiyordu. 2019 Yılbaşından bugüne kadar ne değişti? 2019 yılı dolar kuru ortalaması 5,61 TL, bunun anlamı dolar kuru hedeflenen dolar kuru ortalaması daha yıl bitmeden yıl ortasında aşılmış”

2020 yılında döviz kurlarının yeniden patlayacağı aşikar. Hiç olmazsa bile yıl sonu ortalam dolar kuru tahminleri 7 TL olarak biliniyor. Zaten şu anda bile dolar kuru 6,00 TL’ye dayandı. Ekonomi için kötü bir yol gözüküyor. Bu yıl da sert bir yükseliş olursa Türk ekonomisi bunu kaldıramayabilir. Bir rahip krizini bir devalüasyonu daha sindiremeyebilir her an her şey olabilir bunun için her zaman tetikte olmamız gerekiyor.

Dolar Yatırımcıları 2020 yılında Nasıl Bir Yol İzlemeli?

Yatırımlarında doları  tercih eden yatırımcılar, bu yıl döviz yatırımlarına devam etmeliler. Bu yıl Fed’in yapmış olduğu faiz indirimlerinin süreceği beklentisi ve aynı zamanda 2020 yılı için de yüksek bir faiz artırımı beklentisinin olmaması nedeniyle dolar yatırımcıları bu yıl altına da yönelebilirler. Portföylerini %50 dolar %50 altın olarak tutmalarını tavsiye ediyoruz. Yıl sonu ortalama gram altın 350 TL, dolar ise 7 TL’den alıcı bulabilir. Dolara  yatırım yaparken de mutlaka mevduatınızı faizli olarak tutmaya özen gösterin. Bankalar dolara %1,00 ile, %3,50 arası faiz vermektedirler. Hem doların yükselişinden hem de faiz getirisinden yararlanmak istiyorsanız vadeli dolar hesabı açmanızı tavsiye ederiz.

Dikkat Bu sitede yer alan hiçbir bilgi yatırım tavsiyesi olmayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.