Devlet Destek Kredileri | Devlet Hibe Destekleri 2018

Hangi Bankada Hesabım Var

Hangi Bankada Hesabım Var

Hangi bankada hesabım var nasıl öğrenebilirim? Bankacılık işlemleri ülkemizde milyonlarca aktif müşteri tarafından kullanılıyor olsa da, bazen kullanmadığımız hesaplarımız içinde bankalar bizlerden hesap işletim ücreti adı altında para talep edebiliyorlar. Bu yüzden hangi bankada açık olan hesabınızın olup olmadığını en kısa süre içerisinde sorgulayıp, kullandığınız banka hesaplarınız var ise kapatmanızı öneririm.

Banka Hesabı Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır?

Banka hesapları, banka şubeleri tarafından açılan ve müşterilerine özel olan hesap türleridir. Bir bankada birden fazla vadesiz hesap açılabilir. Bunun yanı sıra diğer bankalardan da vadesiz hesap açtırabilirsiniz. Bankalardan hesap açma sınırlaması olmadığından ötürü bir kişinin birden fazla bankada hesabının olması alışılmış bir durum diyebiliriz. Peki bu hesapların kontrolünü nasıl sağlarız, kullanmadığımız vadesiz hesap var ise ne yapmalıyız.

Banka Hesaplarımı Nereden Öğrenebilirim

Banka hesaplarınızı sorgulamanın bir çok yöntemi bulunmaktadır. E devlet üzerinden banka hesabı sorgulama, müşteri hizmetleri aracılığı ile banka hesapları öğrenme işlemi yapabilirsiniz

E-DEVLET Banka Hesapları Sorgulama

Bu işlemi yapabilmeniz için öncelikle e-devlet girişi sağlamanız gerekmektedir. E-devlet bilginiz yok ise, bölgenizde bulunan postaneye başvurarak e-devlet şifrenizi talep edebilirsiniz. Daha sonra https://www.turkiye.gov.tr/ sayfasına giriş yaparak arama bölümüne “Mevduat/Katılım Fonu Hesabı” yazıp ENTERE basınız. Daha sonra çıkan sayfada bilgilendirme metninin altında yer alan (yukarıdaki bilgilendirme metnini onaylıyorum) kutucuğunu işaretleyin ve tamam butonuna tıklayın. Sorgulama ekranında daha önce mevduat hesabınız bulunan bütün bankaların listeleri yer alacaktır.

Müşteri Hizmetleri Banka Hesabı Öğrenme

Bu işlem uzun bir işlem olsa da, en sağlıklı banka hesabı sorgulama yöntemlerinden biri diyebiliriz. Neticede uzun yıllar önce açtırmış olduğumuz banka hesabını unutmamız kadar doğal bir şey yok. Durum böyle olunca kullanmadığımız hesapları kapatarak, bankaların sizlerden hesap işletim ücretini talep etmesini engellemiş olursunuz. Daha önce hesap açtırdığınız düşündüğünüz bankaların müşteri hizmetlerini arayarak bu adıma başlayabilirsiniz. Sonrasında ise diğer bankaların müşteri hizmet yetkilisi telefon numaralarını tuşlayarak adınıza vadesiz hesabın bulunup bulunmadığını sorabilirsiniz.

Banka Hesapları Nasıl Kapatılır

Yukarıda sizlere vermiş olduğum bilgiler sayesinde hangi bankada hesabınız var öğrenebilirsiniz. Şimdi ise öğrenmiş olduğunuz banka hesaplarını nasıl kapatabiliriz bunun bilgilerini paylaşacağım. Öncelikle kullanmadığınız vadesiz mevduat hesaplarınızı kapatmanız için hesabınızda tutar bulunmaması gerekmektedir. Vadesiz hesabınızda 10 kuruş bakiye dahi bulunsa hesap kapatma işlemi yapamazsınız. Ayrıca kapatmak istediğiniz hesabınıza ait otomatik ödeme talimatınında bulunmaması gerekmektedir.

Kapatmak istediğiniz vadesiz banka hesabında otomatik fatura talimatı veya bakiye bulunmaması durumunda, bankanın müşteri temsilcisini arayarak vadesiz hesabınızı kapatabilirsiniz

Vadesiz Hesap Otomatik Ödeme İptali: Kapatmak istediğiniz mevduat yani vadesiz hesaplarınızda otomatik ödeme talimatı bulunması durumunda öncelikle bu işlemin iptalini sağlamanız gerekmektedir. Otomatik ödeme talimat iptal işlemlerinizi müşteri ilgili bankanın müşteri temsilcisi veya kullanıyorsanız İnternet bankacılık, mobil uygulama üzerinden iptal edebilirsiniz.

Vadesiz Hesabımda Para Var: Vadesiz banka hesaplarınızı kapatmanız için kapatacağınız hesapta bakiye bulunmaması gerektiğinden bahsettim. Hesabınızda tutar bulunması durumunda ise, bu tutarı başka bir bankada olan hesaba aktarıp kapatma işlemini yapabilirsiniz.

Kendi vadesiz hesabım için yaptığım işlem: İng bank vadesiz hesabımda 0,52 kuruş bir tutar bulunuyordu. Hesabı kapatmak istediğimde müşteri temsilcisi bakiyeyi sıfırlamam gerektiğini söyledi. Ufak bir miktar olduğundan bağış yaparak hesabımı sıfırladım. Bu sayede vadesiz mevduat hesabımı kapatmak için hiçbir engel kalmadı ve kapatma işlemini ing müşteri temsilcisi aracılığı ile tamamladım.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.