Devlet Destek Kredileri | Devlet Hibe Destekleri 2018

İşkur Engelli Hibe Destekleri 2019

İşkur Engelli Hibe Destekleri 2019

İş kur Engelli Hibe Destekleri adlı yazımızda geçtiğimiz günlerde İş kur kendi İnternet sitesi üzerinde yayınlamış olduğu engelli vatandaşlarımıza yeni bir iş kurmak ve istihdam etmeleri için 50.000 TL kadar kredi imkanını sunmaktadır. Bu yazımızda sizlere İş kur engelli hibe şartları ve hakkında tüm bilgilerin detaylarını vermeye çalışacağız.

İşkur Engelli Hibe Desteği 50.000 TL

İş kurun geçtiğimiz günlerde yayımladığı haberde 50.000 TL civarında vermiş olduğu desteği engelli vatandaşlar ve eski hükümlülülere kullanabilecektir. Engelli hibe desteğinin amacı ise yeni bir iş yeri açarak hayatlarını daha iyi devam ettirmelerini sağlamaktadır.

İş kurun desteklemiş olduğu hibe detaylarında ise Rehabilitasyona yardımcı olmak için verilecek destek 15 asgari net ücret üzerinden hesaplanıp bu tutar 30.000 TL olarak belirlenmiştir.

Engelli vatandaşların iş kur üzerinden hibe programına dahil olmaları sonucunda ise 50.000 TL destek alacaklarını açıklamıştır. Bunun için tüm şartlar ve detaylara yer vereceğiz.Verilmiş olan bu destek neticesinde eski hükümlüler ve Engelli olan vatandaşlarımız kendi işlerini kurmak için yeterli derecede mesleki eğitim almış olacaklardır.

İşkur Engelli Hibe Desteği Ve Şartları

İş kurun vermiş olduğu hibe desteğinden sadece engelle ve eski hükümlüler faydalanabilmektedir. Başvuruların iş kurun resmi İnternet sitesi olan https://www.iskur.gov.tr/ adresinden yapılmaktadır. Başvuru şartları ise şu şekilde sıralanmıştır.

 • İş kura kayıt yapacak olan kişilerin 18 yaşında olması.
 • Hükümlü olan kişilerin eski hükümlü olması gerektiği.
 • Engelli olan vatandaşlarımızın en az yüzde 40 engellenin bulunması ve bunu doğrulayacak raporunun mevcut olması.
 • Engelli veya Hükümlü vatandaşlar işkur hibe desteğine başvuru yapmadan önce projelerini hazırlamaları gerekmektedir.
 • Kullanmak istedikleri hibe kredisini kullanacağı projeyi belirtmeleri.

İşkur Engelli Desteklenecek Projeler Listesi (2019)

 • Engelli olan vatandaşlarımızın kendi işlerini kurmak için başvuru yaptıkları projeler.
 • Eski hükümlü kişilerin kendi işlerini kurmak için oluşturmuş oldukları projeler.
 • Engelli kişilerin iş bulması konusunda destek olmaları amacı ile kurulmuş olan projeler.
 • Başvuru yapmış olduğunuz proje bir engelliyi işe alınmasına ve iş yerine uyum sağlamasına destek olan projeler
 • Engellilerin istihdam edebilecekleri ve ileride arttırıcı mesleki eğitimlere yönelik tüm projeler.

İşkur Engelli Kendi İşini Kurma Başvuru Detayları

Başvurular iş kurun resmi İnternet sitesi üzerinde yapılmaktadır. Burada başvuru yapacak olan kişinin engelli başvuru formundaki bulunan kimlik bilgilerini eksiksiz olarak doldurması gerekmektedir. Daha sonra ise iş kur engelli hibe desteğinden faydalanmak için aşağıda bulunan maddelerin eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır. Projeleriniz hakkında sizlerden istenilen bilgiler hakkında açıklamalı bilgi vermeniz her madde için ayrı puan almanızı sağlayacaktır. Bu puanlar üzerinden projeleriniz değerlendirilecektir.

İşkur Engelli Proje ve Maddelerin Detayları

 • Başvuru yapmak istediğiniz projenin tasarımı ve uygunlukları detayları için vereceğiniz açıklama 20 puan olarak değerlendirilmiştir.
 • İşkurun vermiş olduğu hibe desteğini kullanmak istediğiniz proje türünün Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından uygun görülmesi 5 puan,
 • Projelerinizin İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu tarafından uygun görülmesi durumunda 5 puan,
 • Başvuru yapmış olduğunuz proje için ne kadar bilgili olduğunuz ve yeterli olup olmadığınız ile ilgili yapılan değerlendirme sonucunda 10 puan,
 • Projenin hangi amaç ile hayata geçirilmesi hedefleri ve gerekliliği konusunda detaylı bilgilerin verilmesi 15 puan ( en fazla 300 Kelime proje detaylarınız dan bahsetmelisiniz)
 • İş birliği yapılan kurum ve kuruluşlar hakkında detaylı bilgilere yer vermeniz. En fazla 200 kelime olarak açıklama yapılması gerekmektedir bu durumda 10 puan,
 • Projenin konusu hakkında detaylar; Konusu hakkında bilgiler, faaliyetleri ve risk bilgilerinin yer aldığı açıklama. Açıklama kısmında detaylara yer verdiğinizde maksimum 500 kelime olmalıdır. Ayrıca bundan alacağınız puan ise 10 olacaktır.
 • Projenizden beklentileriniz ve sonuçları. Yani iş kur üzerinden başvuru yapacağınız projeleriniz için beklentileriniz nelerdir. Projenin hedefleri gibi açıklamalara yer vermelisiniz.
 • Projenizin istihdama katkı sağlaması hakkında açıklamanın yapılması. Proje hayata geçirildiğinde engelle vatandaşlarımıza ne gibi katkı sağlayacaktır artıları neler olacaktır gibi bilgiler. 20 puan ( en fazla 300 kelime)
 • Bütçe yapısı: Projeniz ile ilgili bütçe yapısını açıklayan bilgilere yer vermelisiniz. ( Beklenen sonuçlar, katlanılan maliyetler gibi detaylar) 10 puan,
 • Sürdürülebilirlik: İş kur üzerinden projeniz için almış olduğunuz destek kesintiye uğradığında projelerinizin devam edebilmesi için gerekli finansın nereden nasıl sağlanacağı hakkında bilgiler hakkında detaylı açıklama. 10 puan ( en fazla 200 kelime)

Kendi işini kurmak isteyen engelliler için bütçe tablosunu doldurmaları gerekmektedir. Bu tabloda sizlerden istenen ise projeniz için alınacak demirbaşın tutarı, adeti, vergiler dahil toplam miktarı istenecektir. Demirbaşın tutarı için komisyondan talep edeceğiniz tutar bilgilerine kadar doldurmanız gerekmektedir. Aşağıda örnek bir tablo mevcuttur.

İşkur Kuruluş İşlemleri Desteği Detayları

İş yeriniz kuruluşu ile ilgili maliye, ruhsat vergi ve diğer resmi işlemlerin tamamlanabilmesi için en fazla 3000 TL verilecektir. Bu masrafları alabilmeniz için belge karşılığının olması gerektiğini unutmayalım.

İşkur İşletme Giderleri Desteği

İşletmenizin 12 ay süre boyunca faaliyetine devam etmesi sonucunda, Su, Elektrik, Isınma, Kira gibi giderlerin yıllık en fazla 11,000 Tl olan kısmı karşılanacaktır. Bunların karşılanması için belge karşılıklarının olması gerekmektedir.

İşkur üzerinden engelli hibe destek için alınan Kuruluş Desteği (vergiler dahil toplam en fazla 36.000 TL olarak belirtilmiştir.

Bu yazımızda Engelli veya Eski hükümlülere verilen hibe destekleri detaylarından bahsetmeye çalıştım. Başvuru yapmadan önce vatandaşlarımız yukarıda vermiş olduğumuz maddeler hakkında detaylı açıklamalara yer vermeleri gerekmektedir. Başvuru yapmış olduğunuz hibe destek için komisyon tarafından değerlendirilir ve uygun görüldüğü taktirde iş kurun başlatmış olduğu hibe destek şartlarına uygun olarak işlem yapılır.

Başvuru ve Tüm detaylar için Aşağıdaki URL üzerinden bilgi alabilirsiniz.

LİNK: https://www.iskur.gov.tr/duyurular/iskur-engelli-istihdamina-yonelik-desteklerini-arttirarak-surduruyor-2019-2-donemine-iliskin-proje-basvurulari-basladi/

Yukarıdaki Url yi kopyalayıp tarayıcınıza yapıştırın ve enter tuşuna basınız. Karşınıza çıkan sayfada engelli hibe destekle ilgili tüm detaylara ulaşabilirsiniz. Başvuru formu, maddeler gibi tüm detaylar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Sevgi dedi ki:

  Bunasıl olıyor ben bakıcıyım kaynanam enkeli ben bakıcısıyım. Kıretı çıkarmı