Devlet Destek Kredileri | Devlet Hibe Destekleri 2018

İTO İstanbul Ticaret Odası Borç Sorgulama 2020

İTO İstanbul Ticaret Odası Borç Sorgulama 2020

İto borç sorgulaması nasıl yapılır? İstanbul ticaret odası borç sorgulama işlemleri 2020, Ticarete ait her türlü ticarethane isimlerini ve kayıtlarını ve kayıt altında tutulması gereken resmi makamlarca istenebilecek ve bilhassa ticarethane tarafından istenebilecek bilgilerin kaydını istenildiğinde teslim edebilmek amaçlı tutmaktadır. Ticaret odaları yükümlü oldukları bölgedeki ticaretin yasal yollarla ve kontrollü olarak ilerlemesini sağlar. Gerekli gördüğü takdirde yasal mevkilerden izin alarak ticaret ve ticaretin gerektirdikleri üzerine seminerler, kurslar ve toplantılar düzenleyebilirler. Ayrıca bölgelere özel veya ülke geneli için planlanmış Sanayi ve Ticaret Bakanlığınca verilen görevleri yapmak ile yükümlüdür.

Sanayi ve Ticaret Bakanlığınca verilen ticarethanelere özel işlemlerde işlemlerin takibini veya bizzat işlemleri yapmak il yükümlüdür. Mesleğe ait faaliyetler hakkında bakanlıklara, illere ve belediyelere tekliflerde veyahut dileklerde bulunabilme yetkisine sahiptir. Ayrıca ticaretleri düzenleme adına sorumlu olduğu bölge içerisinde ticari işlemlerin yönetimi adına gerekli yönlendirmeleri yapmak ve bunu gelenek haline getirerek kalıcı düzeni sağlamaktan sorumludur. İlgililerin talebi dahilinde ticari anlaşmazlıklara hakem görevi üstlenebilmektedirler. İlgililerin kontrolünde bakanlıkça tayin edilen bölgelere ihtiyaca göre sanayi ve organize sanayi sitesi kurabilirler. İTO yani İstanbul Ticaret Odası Türkiye’nin en kalabalık şehri olması vesilesi ile en büyük ticaret odası olarak bu ve buna benzer görevleri üstlenmektedir.

Ticaret Odası Nedir?

Ticaret odaları belirlenen bölgede kendine bağlı meslek gruplarının ve faaliyet belgesi verdiği işletmelerde ahlakı, hoşgörüyü sağlamak ve ticaretin gelişimini ve dürüstlüğünü korumayı amaç edinir. Odaların ortak amacı üyelerinin ortak ihtiyaçlarını belirleyerek bunlar doğrultusunda taleplerini karşılamak, mesleki faaliyetlerini kolaylaştırmak, mesleğin genel değerlerine uygun olarak gelişmesini sağlamak, üyeleri ve halk arasındaki ticareti kolaylaştırmayı amaçlar. İTO yani İstanbul Ticaret Odası bu amaçları İstanbul için hedefler.

Ticaret odaları üyelerinin her türlü sorununa olabildiğince hızlı ve etkili bir biçimde çözüm bulmaya çalışırken üyeleri için bu kadar çok zorluğa göğüs geren bir makama borçlu olmak elbette ki etik değil. Bu sebeple İstanbul Ticaret Odası borç sorgulama sayfası üzerinden sorgulamanızı yapmanızı tavsiye etmekteyiz.

Ticaret Odasına Neden Kaydolmalıyız?

Ticaret odasına kayıt olurken ve sonrasındaki ödemeler nedeniyle borçlu çıkabildiğimiz ticaret odalarına kaydolmak bir zorunluluk. Fakat bu Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın ticarethanelerin ve müşterilerinin yani halkın arasındaki ilişkide herhangi bir anlaşmazlık ve usulsüzlük durumunda kayıtları elinde bulundurabilmesi, ticaret ve ticarethane bilgilerine erişebilmesi için kayıt bir gereklilik aslında. Örnek vermek gerekirse İstanbul Ticaret Odası borç sorgulama yaptığımızda borçlu çıktığımız ticaret odaları bizim ve ticaretimiz için büyük bir kolaylık ve zorunluluk. Yasal olarak kayıt olunması için kanunlar ile zorunlu kılınmıştır.

Ticaret Odası Hakkında

Ticaret odasına kaydolan bir ticarethane sahibine atanan sicil numarası olur. Bu sicil numarası ticarethane sahibinin ticaret hayatı boyunca değişmeyecek böylelikle bağlı olduğu ticaret odası ticarethane sahibini tanıyabilecektir. Ticaret odalarının bazı özelliklerinden bahsettik bir de fark edilmeyen ama yine çok önemli olarak görülen bir görevinden bahsedelim. Dediğimiz gibi ticarethane sahibinin sicil ve gerekli evraklarını ticaret odası istenildiğinde erişim sağlanabilmesi amacıyla hazır ve kayıt altında bulundurmalıdır. Ticarethane sahibi evraklarıyla birlikte noter huzurunda hazırlanmış imza sirküsü de sunmaktadır. Bu sirkü ticarethane sahibinin ticaret hayatı boyunca ticaret odası tarafından saklanmaktadır. Bildiğiniz gibi firmalar ve ticarethaneler bilgilerini hemen hemen her yerde paylaşırlar. Ve bünyesinde çalışan biri veya art niyetli herhangi biri firma bilgilerine erişip firma üzerinden işlem gerçekleştirebilir.

Bu gibi durumlarda aynı zamanda hakemlik görevi de üstlenebilen ticaret odası devreye girer. Örnek vermek gerekirse İstanbul’da hizmet veren bir ticarethane İstanbul Ticaret Odası borç sorgulama sayfası üzerinden sorgulama yaptı ve firmasına ait olmayan bir borç ya da işlem gördü, odaya giderek İTO borç sorgulama sayfası üzerinden yaptığı sorgulamada ki sonuçların firmasından kaynaklamadığını belirterek itiraz ettiğinde oda kayıtlarında saklanan noter onaylı ticarethane sahibi veya yetkilerinin imzaları ve gerekli karşılaştırmalar sağlanır. Bu sayede firma İTO borç sorgulama sayfası üzerinden sorgulayarak öğrendiği ve firmasının fiillerinin sonucu olmayan borç veya benzeri durumdan kurtulmuş olur. Bu örnek farazi bir örnek tabi ki ama ticaret odası bu gibi durumlarda işletme için hayat kurtarıcı öneme sahip olmaktadır.

İstanbul Ticaret Odası Borç Sorgulama Nasıl Yapılır

Ticaret odalarına olan borçlarda ticaret odalarının belirlediği yaptırımlar uygulanabilmektedir. Belirlenene ticarethane mali hesaplarına kalıcı veya geçici blokeler, el koymalar veyahut ticarethane siciline işleme gibi durumlar olmaktadır. Bazı işletmeler yoğunluktan veya ticaret odasına gidip saatlerce yetkilinin sıra beklemek istememesi gibi nedenler ile borç sorgulama yapmamaktadırlar. Oysa ki örneğin İstanbul için İTO borç sorgulama sayfası üzerinden kolay ve hızlı bir şekilde sorgulama yapabilirsiniz. Hatta ticaret odasının izin vermesi durumunda ödemenizi online olarak zahmetsizce saatlerce sıra beklemeden hızlı bir şekilde yapabilirsiniz.

İstanbul Ticaret Odası yani İTO borç sorgulama için herhangi bir üyeliğe ihtiyacınız yoktur. Direkt olarak Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranızı ve doğum tarihinizi girerek sorgulama sağlayabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.