Devlet Destek Kredileri | Devlet Hibe Destekleri 2018

Kanada Da Banka Hesabı Nasıl Açılır

Kanada Da Banka Hesabı Nasıl Açılır

Kanada’da banka hesabı nasıl açılır? Banka hesabı açmadan önce kanada’ya öğrenci, turist, yoksa, göçmen olarak mı gittiniz bunlar büyük önem arz etmektedir. Kanada’da bankacılık işlemleriniz sorunsuz olarak güvenlinilir bir şekilde yürütebileceğiniz beş büyük banka yer almaktadır. Gerek sermaye anlamında oldukça güçlü olan bu bankalar dünyanın bir çok ülkesinde hizmet veren bankalara arasında yerini almaktadır. Şimdi gelin hep beraber bu bankaların isimlerini ve hesap nasıl açılır tüm detaylarınıa göz atalım.

Kanada Bulunan Banka İsimleri

kanada bankaları

Kanada ülkesinde uzun yıllardır bankacılık sektöründe faaliyet gösteren 30 banka vardır. Bu bankaların içerisinde en yaygın kullanılan bankalar ise listenin ilk 5. sırasında yer alan en büyük bankalardır.

  • Royal Bank of Canada (RBC)
  • Toronto-Dominion Bank (TD)
  • Bank of Nova Scotia (Scotiabank)
  • Bank of Montreal (BMO)
  • Canadian Imperial Bank of Commerce (CIBC)

Kanada’da Banka Hesabı Açma İşlemleri

Tüm ülkelerde olduğu gibi bankacılık işlemlerinizi yüretebilmeniz için vadesiz hesap ve bankamatik kartına ihtiyaç duyarsınız. Bu sayede bulunduğunuz ülkede nakit ihtiyaçlarınızı karşılarken bir çok kart kullanım noktarlarında güvenli ödeme yapabilirsiniz.

Kanada Öğrenci Banka Hesabı Açma

Kısa dönem öğrenci olarak veya uzun dönem öğrenci olarak eğitim süreçlerini tamamlamak adına kanada’ya yerleşen türk vatandaşlarımız, ülkemizde de olduğu gibi kanada bankalarından iki tür hesap açtırabilirler. Hesap açma özellikleri Statü yani kanada da bulunma durumunuza göre değişiklik göstereceğiniz belirtmek isterim.

Checking (Vadesiz Hesap): Öncelikle Checking denilen yani vadesiz banka hesabını nasıl açabiliriz bundan bahsedelim. Yukarıdaki listede vermiş olduğumuz 5 büyük bankanın herhangi birine giderek, checking hesap açtırmak istediğinizi belirtiniz. Burada kafamıza takılan soru şu; Benim ingilizcem çok az veya hiç yok. Telaşlanmaya gerek yok, banka şubesinde bulunan gişe görevlileri talebiniz doğrultusunda sizlere yardımcı olacaktır.

Kanada Banka Hesabı İstenen Belgeler

Dünyanın neresine giderseniz gidin bankacılık işlemlerinde işlem yapmanız için sizlerden pasaport veya kimlik belgenizi isteyeceklerdir. Kanada’da banka hesabı açmak için gerekli olan belgeleri aşağıdaki listede bulabilirsiniz.

  1. Pasaport/Kanada Vizesi
  2. Statünüzü gösteren belge; Okuma izni, Çalışma izni gibi
  3. Okul kabul belgeniz (varsa)
  4. Kalıcı veya geçici geldiğinize dair belge

Kanada’da Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır

kanada kredi kartı

Bazı durumlarda nakit tutarın bulunmaması sonucunda  kredi kartını sık sık kullanmaktayız. Takstili alışveriş seçenekleri ve kullanım kolaylığı en sık tercih edilen sebeplerin arasında yer almaktadır. Peki bir Türk vatandaşı olarak Kanada’da yaşıyorsunuz kredi kartı alabilir miyiz? detayları inceleyelim.

Kredi kartı alabilmek için Kanada’da bulunduğunuz statünün çok önemli olduğunu ifade etmiştim. Neden bu statü bu kadar önemli diye soracak olursanız, Kanada’da bulunacağınız süre kısa dönem mi uzun dönem mi bunun için büyük önem arz etmektedir. Listemizde yer alan kanada bankaları, müşterilerine kredi kartı vermeden önce turist mi, öğrenci mi yoksa kalıcı olarak oturum alan birimi bunu göz önünde bulundurur. Genelde kısa dönem öğrenci ve turistler kredi kartı alma konusunda sorunlar yaşamaktadır.

Kalıcı olarak oturumu olan kişiler ve öğrenciler kanada bankalarına başvuru yaparak kredi kartı taleplerini iletebilirler. Kredi kartı başvurusu yapmadan önce, bankanın sizlerden istediği evrakları sunmanız gerekmektedir. Pasaport/Vize, öğrenci belgesi gibi evraklar.

Kanada Kredi Kartı Limitleri

Kredi kartına ilk kez başvuru yapmanızdan ötürü bankanın onay vermesi durumunda,kredi kartınızın limitinin yüksek olmayacağını belirtmek isterim. Uzun dönem öğrencisiniz ve kredi kartı başvurusu yaptınız. İlk aşamada 500$’lık bir limit tanımlanacaktır. Daha sonraki süreçlerde ise ödemelerinizin durumu göz önünde bulundurularak kartınızın limitini yükseltme talebinde bulunabilirsiniz.

Kanada’da Kredi Kartı Kullanımın Önemi

Kanada’da kredi kartı kullanımı neden önemli kısaca bundan bahsedelim. Her ülkede olduğu gibi bir birey kredi kartı kullanımı yapması durumunda kredi skor puanı oluşur. Kanada’da öğrenci olarak yaşamınıza devam ediyorsunuz ve kredi kartı başvuru yapıp onay aldınız. Sizlere tanımlanan limit dahilinde kredi kartı ödemelerinizi zamanında yapmanız durumunda kredi puanınız yükselmeye başlar. Bu durum bankalar tarafından olumlu olarak değerlendirildiği için, kredi kartı limitinizde artışın olabileceği gibi, kredi başvurularınız olumu sonuçlanır.

Kredi Kartım Onaylanmadı

Kanada bankalarından birine gittiniz ve kredi kartı başvurunda bulundunuz fakat kredi kartınız onaylanmadı bu durumda ne yapabilir? İkinci bir alternatif olarak ön ödemeli kart seçeneklerinden faydalanabilirsiniz. Nedir bu ön ödemeli kart inceleyelim.

Kanada Ön Ödemeli Kredi Kartı: Ön ödemeli kredi kartı almak için kullanmak istediğiniz kart limiti kadar bankaya para yatırmanız gerekmektedir.

Örneğin; 500 dolar paranız var, Kanada’da bulunan bankalardan birine giderek, 500 dolarlık ön ödemeli kredi kartı alabilirsiniz. Bankaya vermiş olduğunuz 500 dolar hesabınızda bloke ediliyor. Yani sizler ön ödemeli kartı kullandığınızda kullanmış olduğunuz tutarı tekrar yatırmanız gerekiyor. Bu şekilde ön ödemeli kredi kartı kullanımına devam edebilirsiniz. Harcama sonucunda kartınızın borcunu yatırmamanız durumunda ise, bankada bulunan 500 dolardan kesinti yapılıyor.

Nakit param var neden bankaya verip ön ödemeli kredi kartı alalım ki? Ön ödemeli kredi kartlarının kullanımı sayesinde kredi puanı oluşmaya başlayacaktır. Bu sayede yeni bir kredi kartı başvurusu yapmanız durumunda onay almanız daha kolay olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.