Devlet Destek Kredileri | Devlet Hibe Destekleri 2018

Kapatılan Kredi Kartı Nasıl Açılır?

Kapatılan Kredi Kartı Nasıl Açılır?

Son günlerde tarafımıza en çok sorulan soruların başında yer alan Kullanıma kapatılan kredi kartı nasıl açılır gibi soruların cevaplarını sizler için araştırdık. Aktif olarak kullanmış olduğunuz kredi kartınız kullanıma neden kapatılır öncelikle kısaca bundan bahsedelim.

Herhangi bir bankanın kredi kartını aktif olarak kullanıyor olsanız da, ödemelerinizin düzenli yapılmadığında banka kredi kartınızı kullanıma kapatabilir. 3 Ay ödeme yapmadığını süre göz önünde bulundurarak banka hakkınızda yasal takip başlatarak kullanmış olduğunuz kredi kartınızı iptal edip kullanıma kapatabilir.

Buradaki dikkat etmemiz gereken en önemli husus ise, kredi kartının hangi faktörlerden dolayı kapatılmış olmasıdır. Borcunuzdan dolayı, çalıntı veya kaybolması durumunda kapatılması ayrıca kendi talebiniz üzerine kapatılması gibi nedenler. Gelin bu nedenlere detaylıca göz atalım.

Kredi Kartı Neden Kullanıma Kapatılır?

Milyonlarca kişinin kullanmış olduğu kredi kartı bizlere bir çok kolaylık sağlıyor olsa da, düzenli kullanım yapmayan bir çok kişinin büyük ölçüde mağdur olduğunu görebiliyoruz. Öncelikle kredi kartınızın kullanımını gelirinize göre ayarlamanız en birinci kural olmalıdır.

Bir bankaya ait kullanmış olduğunuz kredi kartınızı kendi istediğiniz dahilinde kapatabilirsiniz. Örneğin birden fazla kredi kartınız vardır üyelik aidatı ödemek istemezsiniz ve bu gibi bir durumda kapatırsınız. Diğer bir neden ise kartınızı kaybetmeniz durumunda ilgili bankanın müşteri hizmetleri yetkilisini arayarak kredi kartınızı kullanıma kapatabilirsiniz. Birde elimizde olmayan nedenler yani banka tarafından kredi kartı kapatılma işlemleri vardır.

Kullanmış olduğunuz kredi kartınızın bir yıl içerisinde 3 defa asgari ödemesi yapmanız durumunda kredi kartınız nakit çekimlere kapatılmaktadır. Aynı takvim yılı içerisinde toplamda 3 ay ekstre ödemesi yapmamanız durumunda ise banka kredi kartınızı kapatacağı gibi hakkınızda yasal işlem başlatacaktır.

Kullanıma Kapatılan Kredi Kartı Nasıl Açılır?

Kredi kartınızı kendiniz belirli nedenlerden dolayı kapattırmış iseniz, ilgili bankanı müşteri hizmet yetkilisine ulaşarak bu işlemi yapabilirsiniz. Örneğin; Kredi kartınızı kaybettiniz, hemen bankanın müşteri ilişkileri numarasını arayarak kartınızın güvenlik nedeni ile kullanıma kapatılmasını talep edebilirsiniz. Bu gibi durumlarda banka tarafınıza yeni bir kart gönderimi sağlayacaktır. Tarafınıza gönderilmiş olan kredi kartı için herhangi bir ücret alınmıyor olarak biliyorum.

Kredi kartınızın borcunu 3 ay geciktirdiniz ve bunun sonucunda banka kartınızı iptal etti. Bu gibi durumlarda banka hakkınız da yasal işlem sürecini başlatmaması için banka yetkilileri ile görüşüp borcunuzun toplamını ödemeniz gerekmektedir. Ancak bu şekilde banka tarafından kapatılmış olan kredi kartınızı tekrar kullanıma açtırabilirsiniz.

Yeni Gelen Kredi Kartı Nasıl Açılır?

Herhangi bir banka sizlere kredi kartı göndermiş ise, kredi kartını bankanın anlaşmalı olduğu kurye tarafından sözleşme ile teslim alabilirsiniz. Bu gibi durumlarda kurye sizlere sözleşme imzalatarak kredi kartınızı teslim edecektir. Yeni gelen bir kredi kartını kullanıma açılma süreci ve detayları ise şu şekilde gerçekleşir. Kredi kartınızı kuryeden teslim aldığını andan itibaren kullanıma açılacaktır. Burada dikkat etmeniz gereken banka sizlere yeni kredi kartınızın şifresini kısa mesaj olarak göndermemiş ise müşteri hizmetlerinden kredi kartınıza yeni şifre oluşturabilirsiniz. Bunun için ilgili bankanın müşteri hizmet numarası çevrilir daha sonra ilgili güvenlik adımları geçilir ve şifre oluşturma işlemleri tamamlanır.

Borç Yüzünden Kapanan Kredi Kartı Nasıl Açılır

Son zamanlarda sık sık rastlanan durumların başında gelen borç yüzünden kredi kartının kapanması durumunda, bankaya olan borcun mutlaka tarafınızdan ödenmesi gerekmektedir. İlgili bankanın yetkililerine ulaşım sağlayarak borcunuzun tamamını ödemelisiniz. Daha sonra kredi kartınızın açılma işlemine gelecek olursak banka sizlerin sicilini detaylı bir şekilde incelemeye alır. Son beş yıl içerisinde herhangi bir takıntınız veya hakkınızda yasal işlem başlatılmış mı bunları inceler. Bütün bu işlemler bittikten sonra kredi kartınızın tekrar açılıp açılmaması hakkında kararı verecek olan kişi, kredi kartınızı kullanmış olduğunuz bankadır.

Diyelim ki banka kredi kartınızı tekrar kullanıma açmadı bu gibi durumlarda yeni bir kredi kartı başvuru yaptığımızda sonuç alınabilir mi?. Bütün bankalar bir müşterisine kredi kartı veya kredi verirken önce skor puan durumu ve sicili incelenir. Buda yaklaşık son 5 yıl gibi bir süre göz önünde bulundurulur. Yeni bir kredi kartı başvurusu yaptığınızda sorun yaşamış olduğunuz bankanın kayıtları yeni bankaya iletilecektir bu durum karşısında ise kredi kartı başvurunuzun olumlu olarak sonuçlanma ihtimalinin çok düşük olacağını belirtmek isterim.

Sizlerden Gelen Bazı Kredi Kartı Soruları?

Değerli okurlarımızın tarafımıza kredi kartı ile ilgili yönelmiş oldukları sorulara cevap vermeye çalışacağız

Kredi Kartı Bir Gün Gecikirse Ne Olur

Kredi kartınızın ekstresi kesildiğinde ödemeniz için sizlere toplamda 10 gün süre verilir. Bu süre içerisinde kredi kartınıza herhangi bir ödeme yapılmaz ise ( bir gün dahi olsa )kredi kartınıza gecikme faizi işlemeye başlar. Bankaların kredi kartı sözleşmesinde yer alan madde göz önünde bulundurularak bir yıl takvimi içerisinde 3 kez asgari ödeme yapıldığı taktirde kredi kartınız nakit çekime kapatılacaktır.

Kredi Kartı Geç Ödenirse Ne olur

Kredi kartınızı geç ödemeniz durumunda bankalarda olan skor puanında düşüş yaşarsınız. Bu durum KKB tarafından kayıt altında olacağından siciliniz olumsuz olarak etkilenecektir.

Kredi Kartı Üç Dönem Ödeme Yapılmaz İse Ne Olur

Kredi kartınızı üç dönem boyunca ödeme yapmadığınız taktirde banka tarafından aranarak borcunuzun ödenmemesi istenecektir. Ödeme yapmadığınız taktirde ise banka kredi kartınızı kullanıma kapatacağı gibi hakkınızda yasal takip başlatacaktır.

Bu gibi bir durum ile karşı karşıya kalırsanız banka tarafından aranmayı beklemeden sizler bankaya ulaşım sağlayınız. Kredi kartınızın toplam tutarını ödeyecek gücünüz olmasa bile, banka ile görüşerek kredi kartınızı yapılandırmaya gidebilirsiniz.

Tek bir bankadan kredi kartı veya kredi kullanımı sonucunda ödeme yapmamanız durumunda banka yasal takip işlemi başlatırsa, bunun sicilinize işleneceği anlamına gelir. Beş yıl sür zarfında kredi kartı veya kredi başvuru işlemlerinizde siciliniz karşınıza çıkacağını hatırlatmak isterim.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.