Devlet Destek Kredileri | Devlet Hibe Destekleri 2018

Kentsel Dönüşüm Kredisi Veren Bankalar 2020

Kentsel Dönüşüm Kredisi Veren Bankalar 2020

Kentsel Dönüşüm Kredisi, Her türlü doğal afet sonucunda değerlendirilen ve hasar tespiti sonucunda yenilemesi için başvuru yapılan Kentsel dönüşüm şartları ve hangi bankalar kentsel dönüşüm kredisi veriyor bu detaylara yer vereceğiz.

Deprem uzmanlarımız sürekli olarak ülkemizin bir deprem kuşağı olduğunu bu konuda yeteri kadar önlemlerin alınmadığı bilgisini paylaşmaktadır. Yapı denetimi konusunda sıkıntılı olan binalar, deprem ve buna benzer doğal afetler sonucunda hasar gören binaları kentsel dönüşüm kapsamında yenileyebiliriz. Bunun için yerine getirmeniz gereken bazı koşulların yer olduğunu bilmenizi isterim.

6306 sayılı Afet Riski Altındaki riski binaların dönüştürülmesi kanunda , başvuruların Çevre ve Şehircilik Bakanlığına yapılması gerekmektedir. Riski olan bölgeler tespit edilerek sağlıklı ve güvenlik olarak yaşama alanı oluşturulur. Mülk sahiplerinin evlerine girememe durumunda ise; kira yardımı, binaların yeniden yapılması için gereken tutarı kredi yardımı öngörülmektedir.

Kentsel Dönüşüm Devlet Desteği 2020

Depreme dayanıksız ve riskli binaların tespit edilmesi ve Çevre Şehircilik Bakanı tarafından onaylanması sonucunda, kentsel dönüşüm devlet desteğinden faydalanmak mümkün. Kentsel dönüşüm kapsamında bireylerin devlet desteği kredi veya kira yardımı alabilmeleri için binalarının ömrünü tamamlamış olması veya depreme dayanıksız olması gerekmektedir. 6306 sayılı kanun kentsel dönüşüm kapsamında binaların Riskli Alan ve Riskli Bina tüzüğüne uygundur raporunun olması şartı aranmaktadır. Çevre Ve Şehircilik bakanının riski yapıya onay vermesi durumunda ise gerekli kira yardımı ve kredi desteği alabilecektir.

Kentsel Dönüşüm Kredisi Veren Bankalar Listesi (2020)

Riski olarak kabul edilen binaların mevzuta uygun olması sonucunda Çevre Ve Şehir Bakanlığı tarafından yıkım emrine onay verilir. Bu durumda ise binanın tekrar yapımı için kentsel dönüşüm kredisine başvuru yapmak için aşağıda vermiş olduğumuz bankalara başvuru yapabilirsiniz. Özel ve devlet bankası olmak üzere aşağıdaki listede yaklaşık olarak; 14 bankaya yer vermiş bulunmaktayız.

 • Türkiye Ziraat Bankası
 • Halkbank
 • Türkiye iş bankası
 • Türkiye Vakıflar bankası
 • Yapı kredi
 • TEB
 • Garanti
 • Şekerbank
 • Kuveyt Türk
 • Finans Bank
 • ING Bank
 • Denizbank
 • Akbank
 • Türkiye Finans bankası

Kentsel Dönüşüm Kredisi Kaç Ay Vadeli

Kentsel dönüşüm için başvuru yapan bireyler mevzuat kapsamında değerlendirilmesi ve onay alması durumuda kentsel yenileme kredi kullanabilirler. Kredi kullanımı için devlet bankaları başta olmak üzere özel bankalardan da kullanım sağlanmaktadır. Hak sahipleri için kullanabilecekleri maksimum vade sayısı 10 yıl yani 120 Ay olarak belirlenmiştir.

Kentsel Dönüşüm Kredi Hesaplama 2020

Her banka kentsel dönüşüm için farklı faiz oranları sunmaktadır. Kredi kullanımı yapmadan önce devlet bankaları ve özel bankalardan teklif alıp faiz oranlarını değerlendirebilirsiniz. Kentsel dönüşüm kredisini konut için kullanmanız durumunda 120 ay vade seçeneklerinden faydalanabilirsiniz. İş yeriniz için ise maksimum 84 ay vade imkanı sunulmaktadır. Konut ve iş yeri için kentsel dönüşüm kredi tutarı 125.000 TL‘dir.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Nasıl Alınır

Riski bina, riski alan tüzüğüne uygun olan ve gerekli mercilerden onay alan binalar bu kapsamda devletten kira yardımı alabilirler. 2020 Yılı kentsel dönüşüm kira yardımı ne kadar? Kentsel dönüşüm kira yardımı için gerekli olan evraklar ve şartlar nelerdir?

Kentsel dönüşüm kira bedeli, konutların bağlı olduğu şehirlere göre değişkenlik göstermektedir. Buna göre en az 715 TL en fazla ise 1150 TL ödeme yapılmaktadır.

Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı, riski binalar için yıkım kararı almakta ve bu binalar için aylık olarak kira bedeli yardımı yapmaktadır. Buna göre İstanbul, Ankara Ve İzmir gibi illerde yıkım kararı alınmış olan konutlar için 1150 TL kira yardımı yapılmaktadır.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Şehirler (2020)

ŞEHİRLERMalik AylıkKiracı (Defaten)Sınırlı Ayni Hak Sahibi (Defaten)
Artvin, Bilecik, Bingöl, Bolu, Burdur, Çankırı, Erzincan, Gümüşhane, Hakkari, Kırşehir, Nevşehir, Sinop, Tunceli, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Bartın, Ardahan, Iğdır, Yalova, Karabük, Kilis715 TL1.430 TL3.575 TL
Amasya, Bitlis, Edirne, Giresun, Isparta, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Muş, Niğde, Rize, Siirt, Uşak, Yozgat, Aksaray, Şırnak, Osmaniye, Düzce810 TL1.620 TL4.050 TL
Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Çorum, Elazığ, Kütahya, Ordu, Sivas, Tokat, Zonguldak, Batman, Çanakkale905 TL1.810 TL4.525 TL
Aydın, Balıkesir, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Mersin, Kayseri, Kocaeli, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Sakarya, Samsun, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa, Van995 TL1.990 TL4.975 TL
Adana, Antalya, Bursa, Konya1.085 TL2.170 TL5.425 TL
Ankara, İstanbul, İzmir1.150 TL2.300 TL5.750 TL

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.