Devlet Destek Kredileri | Devlet Hibe Destekleri 2018

Kredi Borcu Hapis Cezası

Kredi Borcu Hapis Cezası

Kredi kartı veya kredi borcumdan dolayı hapis cezası var mı ? Borcumu ödemezsem hapis cezası verirler mi ?  Gibi tüm sorularınızın cevabına yazımızda yer veriyoruz. Herhangi bir bankaya ait kredi borcunuz var ve siz bu borcu ödeyemiyorsunuz. Bu durumda kredi borcu hapis cezası var mı sorusu aklımıza geliyor. Bankalar müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılamak adına kredi kampanyası düzenlemiş olsa da, borçlarını zamanında ödemeyen kişilere gecikme faizlerinin yanı sıra yasal işlem başlatma haklarına sahiplerdir. Kredi veya kredi kartının ödemeyen kişiler ilgili banka ile irtibat kurup borçlarını ödeyemediğini belirterek bir yapılandırma olabilir mi bunların detaylarını öğrenmesi gerekmektedir.

Bankalar düzenli ödeme yapan müşterilerine öncelik tanıyor olsa da aslında ödemelerini geciktiren müşterilerden daha çok kazanç elde edebilir. Bunun nedeni ise örneğin; 1000 TL kredi kartı borcunuz var siz kredi kartınızın sadece asgari dönem borcu olan tutarı yani 300 TL’lik kısmını ödediniz, geriye kalan 700 TL tutar için banka gecikme faizi uygulayacaktır. Düzenli ödeme yapan kişilerden bu kazancı elde edemez bu yüzden bankaların her bütçeye uygun müşterilere ihtiyaçları vardır.

Kredi Borcu Hapis Cezası Var Mı ?

Çekmiş olduğunuz bir kredi veya kredi kartı borçlarınızı 3 aydan fazla gecikme yaparsanız banka hakkınızda yasal işlem başlatır. Bu yüzden kredi kartınızın en az asgari ödeme tutarını yaparak hakkınızda yasal takip başlatılmasını engellemiş olursunuz. Bir işte çalışmanıza rağmen borçlarınızdan kurtulamıyorsanız sizlere ek iş yapmanızı öneririm bunun için bir çok alternatif mevcuttur. Örneğin; Öğretmenlik yapıyorsunuz ve borçlarınızı kontrol edemeyecek hale geldiniz ve daha çok gelire ihtiyacınız var. Uzman olduğunuz alan ile ilgili bir şeyler yapmayı deneyebilirsiniz. Bulunduğunuz şehirde özel ders verebilir, İnternet sitelerine tanıtım yazısı veya makale yazabilirsiniz.

Kredi kartı borcunu ödemeyen kişiler hakkında yasal takip başlatır fakat kişi hapis cezası almaz. Süreç ise şu şekilde devam eder. Bankaya olan borcunuzu ödeme yapmadığınız toplam 3 ay sonunda banka bankada bulunan hesaplarınız var ise bloke eder. Bankaya borcunuz kapatılmadığı sürece hesaplarınız üzerindeki bloke işlemi kaldırılmaz.

Banka Kredi Veya Kredi Kartı Borcu Hapis Cezası Bankaya olan borçlarınızı ödeyemez duruma geldiğinizde yasal süreçler hakkında bilgi edinin. Borçlarınızı en kısa sürede ödemeye veya yapılandırmaya gidin. Her ne kadar Anayasanın “Suç ve Cezalara İlişkin Esaslar” başlıklı 38 inci maddesinde kredi kartı veya kredi borçlarını ödemeyenler için kişiler hapis cezası ile yargılanamaz açıklaması bulunur. Fakat bizlerin dikkat etmesi gereken en önemli hususlardan biri ise, Bankaların avukatları tarafınıza ulaşıp borç yapılandırma ile ilgili bir evrak imzalamanızı isteyebilir. Bu durum karşısında size verilen sözleşmenin detaylarını iyi okumanızı tavsiye ederim. Her ne kadar bu evrak borcunuza istinaden bir yapılandırma sözleşmesi olsa da, borcu ödeme yapmadığınız taktirde Hapis cezası alacağınızı unutmayınız.

Banka Borcu Ödenmediğinde Süreç

Bankalara ait olan borçlarınızı size verilen son ödeme tarihinde ödemediğiniz taktirde gecikme faizi işletmeye başlar. Bu  durumu 3 ay yani doksan gün ödeme yapılmaz ise banka tarafınıza bilgilendirme yapmaya devam eder. Müşteri hizmet yetkilisi tarafından aranır, kısa mesaj yolu ile bilgilendirme yapabilirler. Gecikmeye başlayan süreç içerisinde ise kredi notu düşmeye başlayacaktır. Süreç devam ettiğinde ise siciliniz zarar göreceğini unutmayınız.

Konuyu özetleyecek olursak ödeme yapamadığınız bir hesabınız kredi borcunuz var ise mal beyanında bulunmadığınız ve bankanın avukatları ile aranızda sözleşme imzaladığınız da hapis cezası alabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.