Devlet Destek Kredileri | Devlet Hibe Destekleri 2018

Kredi Hayat Sigortası Nasıl İptal Edilir

Kredi Hayat Sigortası Nasıl İptal Edilir

Kredili hayat sigortası iptal işlemleri nasıl yapılır. Kredili hayat sigortası için iade süresi, hayat sigortası poliçesi iptal etme yöntemleri ve deha fazlası için yazımızın içeriği inceleyebilirsiniz.

Herhangi bir bankadan kredi çekmeniz durumunda banka sizlere Kredili Hayat Sigortası yaptırmanızı şart koşacaktır. Hayat sigortası yaptırmamanız durumunda ise krediyi veremeyeceğini ifade edecektir. Buraya kadar her şey normal görünüyor olsa da, bankanın böyle bir hakkının olmadığını belirtmek isterim. İhtiyacınız doğrultusunda herhangi bir kredi türüne başvuru yaptığınızda banka size vereceği krediyi garanti altına almak isteyecektir. Fakat bankanın yapmış olduğu kredili hayat poliçesini İPTAL etme hakkınızın olduğunu bilmenizi isterim.

Kredili Hayat Sigortası Nedir

Kredili hayat sigortası, kredi kullanım sırasında kullandırmış oldukları kredi miktarını güvence altına alabilmek adına düzenlenen poliçe türüdür. Krediyi kullanan bir kişinin vefat etmesi veya daimi sakatlık durumunda kredinin tutarını sigorta şirketinden tahsil etmesi anlamına gelir. Konut kredisi almak istediğinizde Dask ve Kredili hayat poliçesi şartı aranmaktadır.

Hayat Sigortası Teminatları Nelerdir

Bir çoğumuz ihtiyaçlarımızı karşılamak adına bankaların yolunu tutarız. Kimimiz eğitim masrafları için kredi başvuru yaparken, kimimiz ise sıcak bir yuva sahibi olmak adına konut kredisi için başvuru yaparız. Bu bağlamda kredi tutarımızın teminat altına alınması ve geride kalan mirasçıların borç yükü ile mağdur olmaması adına Kredili Hayat Sigortası yaptırmak doğru bir seçim olacaktır. Peki ama yaptırmış olduğumuz Hayat Sigortası detayları hakkında bilgimiz ne kadar?

Kredi kullanım esnasında banka personeli sizlere kredili hayat sigortası ile ilgili evrakları imzalamanızı ister, bir çoğumuz poliçenin hangi teminatları kapsadığını bilmeden hızlı bir şekilde imza atar işlemlerimizi tamamlarız. Kredili hayat sigortası ürününüz hakkında detayları poliçenin içerinde madde madde okuyabilirsiniz. Bu sayede hangi durumlarda çekmiş olduğunuz kredinin teminat altında olduğunu daha net bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Kredi Hayat Sigortası İptali

Kredili hayat sigortası poliçesinin iptali ile ilgili İnternet üzerinden yüzlerce makale yer almaktadır. Fakat burada bizleri ilgilendiren kısım bir şey kredilerle bağlantılı sigortalar yönetmeliğidir. Yönetmeliğin 13. maddesine göre kredi kullanan kişinin hakları yer almaktadır. Yönetmeliğin belirmiş olduğu haklarda ise, kredi kullanmak isteyen kişi bankanın sunmuş olduğu kredili hayat sigortasını kabul etme zorunluluğunun bulunmamasıdır.

Burada akıllara takılan bir çok soru var aslında. Bireysel kredilere bağlı yönetmelik kararında açık açık yazmasına rağmen vatandaşlarımız neden bu haklarından faydalanamıyor. Bunun tek bir açıklaması mevzuatı bilmememiz diyebilirim. Haklarımızı bilmediğimiz için bankalar bu konuda en ufak bir taviz vermiyor. Ayrıca vatandaşlarımızı yanlış bilgilendiriyor diyebilirim.

Kredili Hayat Sigortası İptal İşlemleri Ve İade Süresi

Kredi kullanımı esnasında tarafınıza yapılan Hayat sigortası poliçenizi iptal etmek için herhangi bir nedeninizin olması gerekmiyor. Kredinizi banka şubeleri aracılığı kullanmanız durumunda banka şubelerinden iptal için başvuru yapıp iptal dilekçesini doldurmanız yeterli olacaktır. Mobil bankacılık veya İnternet şubesi ile kredi kullanımı yapmanız durumunda, kredili hayat sigortası ürününüzün iptal işlemi için ilgili bankanın müşteri temsilcilerine ulaşım sağlamanız yeterli olacaktır.

Kredili hayat poliçenizi iptal ettirmek istediğinizde banka sizlerden gerekli teminatlara uygun poliçe talep edebilir. Bu durumda başka bir şirketten daha uygun fiyatlara kredili hayat poliçesi yaptırabilirsiniz. Yaptırmış olduğunuz sigorta poliçesini ilgili bankanıza iptal dilekçesi ile başvurmanız durumunda, eski hayat poliçeniz en geç 7 iş günü içerisinde iptal edilerek hesabınıza iade edilecektir.

Kredili Hayat Sigortası Cayma Süresi

Kredi kullanırken bankalar tarafından sizlere hayat poliçesi yapılmaktadır. Hayat sigortası cayma süresi 30 gün olarak belirlenmiştir. Adınıza  yapılmış olan kredili hayat poliçesini sigorta poliçe tarihinin başlaması ile birlikte 30 gün içerisinde iptal etme hakkınız bulunmaktadır.

Banka Hayat Poliçesini İptal Etmiyor?

Bir çok banka kredili hayat sigortasını etmek konusunda müşterilerini uğraştırmaktadır. Kimi iptal edemeyeceğini söylerken, kimi ise size vermiş olduğumuz kredi, sigortalı kredi olduğundan faiz oranı düşük kullandırıldı. Bu yüzden iptal edemezsiniz gibi ifadeler kullanmaktadır. Hayat sigortanızı iptal etmek istediğinizde buna hiçbir bankanın itiraz etme hakkı yoktur. İtiraz etmesi durumunda; Bankacılık düzenleme ve denetleme kurumu (BDDK) veya hazine müsteşarlığına e-devlet üzerinden şikayet edebilirsiniz.

Kredili Hayat Sigortası İle İlgili En Sık Sorulan Sorular

 • Hayat sigortası parasını nasıl alırım: Krediniz için yapılan kredili hayat sigortası poliçenizi 30 gün içerisinde iptal ederek paranızın tamamını eksiksiz olarak alırsınız.
 • Hayat sigortası parası hesabıma ne zaman yatar:  Kredili hayat sigortası ürününüzü iptal etmeniz durumunda, ilgili banka hesabınıza 5 ila 7 ş günü içerisinde yatırılacaktır.  Sigorta iadeleri iş günü içerisinde yapıldığı için hafta sonlarında herhangi bir iade yapılmaz.
 • Kredi borcum kapanmadan sigorta iadesi alabilirmiyim: Kredinizin borcuna bakılmaksızın, hayat sigortası poliçenizi sigorta başlangıç tarihi göz önünde bulundurarak 30 gün içerisinde iptal sağlayabilirsiniz. Örneğin; 01.03.2020 tarihinde kredi çektiniz diyelim, kredili hayat poliçenizi 01.04.2020 tarihine kadar yapabilirsiniz.

Kredili Hayat İptal Ettirme İade Alma

Burada sizlere kendi kullanmış olduğum kredimin hayat poliçesini nasıl iptal ettim, hangi yolları izledim ve ne kadar iade aldım kısaca bahsetmek istiyorum.

Yaklaşık olarak bir hafta önce X bankasından 40.000 TL tutarında kredi kullanımı gerçekleştirdim. Kredi kullanımını bankanın mobil uygulaması ile yaptım ve cazip faiz oranı ile krediyi kullandım. Kredi kullanım sonrasında ilgili bankanın müşteri temsilcisini aradım ve kredili hayat sigortamın iptal edilmesini istedim. Bu talebimi müşteri hizmetlerinde görüştüğüm bayana iletmiş olsam da, kendisi bana Hayat sigortası poliçemin iptalinin sigorta şirketi tarafından yapıldığını ve iptali ile ilgili kesin bir şey söyleyemeyeceği bilgisini paylaştı. Bende bunun üzerine yönetmelikte böyle bir hakkımın bulunduğunu sigorta başlangıcından sonra 30 gün iptal etme hakkımı kullanmak istediğimi belirttim.

Burada müşteri temsilcisi ile görüştüğüm bayanın ifadelerini dikkate alacak olursak, kredili hayat sigortası ürünümün iptali için gerekli olan kararı sigorta şirketinin vereceği ortaya çıkmıştır. Normal şartlarda ben iptal etmek istediğimde bana şu bilgiyi aktarması gerekiyordu. Kredili hayat poliçenizin iptal talebi alınmıştır 5 ila 7 iş günü içerisinde tarafınıza iadesi sağlanacaktır. Bunu söylemek çok mu zor 🙂 inanın bende bilmiyorum. İşlerine gelmiyor herhalde.

Bankanın müşteri hizmet yetkilisi ile görüşmemin sonlanmasının ardından, Hayat Sigortası poliçemi yapan sigorta şirket bilgilerine ulaşım sağlayarak cayma hakkımı kullanmak istediğimi ifade ettim. İlgili sigorta şirketini çalışanı bana bu işlemi, kredi kullanımı yaptığınız bankanın müşteri hizmetleri aracılığı ile yapacağımı bildirdi. Bende kendisine iptal işlemini başlattığımı ve banka müşteri temsilcisinin bana hayat poliçesi iptal talebinizi ben alırım fakat bu işlem sigorta şirketinin inisiyatifinde gibi bir ifadede bulundu dedim ve şunu ekledim; Yönetmeliğin 13. maddesinde açık açık belirtilmesine rağmen benim cayma hakkımın bulunduğunu ve bunun sizin inisiyatifinizde olmadığını belirttim. Sigorta şirketi çalışanı da benim bu ifadelerimin doğru olduğunu 5 ila 7 iş günü içerisinde ödemenizin ilgili hesaba aktarılacağını belirtti.

Sonuç Olarak; Kredili hayat poliçemin iptali yapılarak kredi çekmiş olduğum bankadaki vadesiz hesabıma tutarda en ufak bir kesinti olmadan iadedesi yapıldı. İade süresi en geç 5 ila 7 iş günü içerisinde yapılmaktadır. Kredi kullanımım ve hayat poliçesi iptali yazımı kısa bir şekilde özetlemeye çalışsam da, en ufak detaylara değinmemin amacı, kredi kullanmanız durumunda sizlere yapılan kredili hayat sigortası ürünün iptali nasıl yapabilirsiniz hangi yolları izlemeniz gerekiyor, bu detaylara yer vermeye çalıştım.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. pelin dedi ki:

  iptal edince başka yerden sigorta yaptırmak zorundamıyız

  1. admins dedi ki:

   Merhaba pelin hanım. Bankalar müşterilerine vermiş oldukları kredi tutarını “Hayat Poliçesi” ile güvenceye alırlar. Bu yüzden banka sizlerden kredi tutarınızı teminat altına alan bir poliçe talep edebilir.

   1. Yaşar dedi ki:

    Zorunda mıyız değil miyiz? Soru net, yani avukat gibi ucu açık cevap vermişsiniz. ZORUNDA MI yız ZORUNDA DEĞİL MİYİZ? Tek kelime ile cevap verebilirseniz herkes MUTLU olur

    1. admins dedi ki:

     Merhaba yaşar bey detaylar yazımızda yer almaktadır.