Devlet Destek Kredileri | Devlet Hibe Destekleri 2018

Kredi Kartı Aidat İadesi Nasıl Alınır

Kredi Kartı Aidat İadesi Nasıl Alınır

Kredi kartı aidatı iadesi nasıl alınır? Kullanmadığım kredi kartı için aidat öder miyim? Tüm bu sorun cevaplarını sizler için araştırdık ve yazımıza dahil ettik. Bankalar kart merkezi verilerine göre 2019 yılı istatistiklerini baza alacak olursak, yaklaşık olarak 69.825.826 toplam kredi kartı vatandaşlarımız tarafından kullanılmaktadır. Milyonlarca kişinin kullanmış olduğu kredi kartları ile en çok merak edilen soruların başında kredi kartı aidatı geri alınır mı? sorusu yer almaktadır.

Kredi kartı kullanımı sonucunda bankaların bir yıllık takvim süresince uygulamış olduğu kredi kartı aidatı nedeni ile bir çok kişi mağdur edilirken, kesinti yapılan kredi kartı ücretlerinin iadesi için neler yapılabilir bunlara göz atalım.

Kredi Kartı Aidatı Nedir?

Kredi kartı aidatı, kredi kartının talebi ile başlayan kart kullanımı süresi boyunca süren ve bankalar tarafından bazı maliyetlerin müşterilerine yansıtmış olduğu üyelik bedelidir. Kredi kartları, bireyin talebi üzerine gönderilmektedir. Talep etmediğiniz bir kredi kartı, hiçbir banka tarafından gönderilemez.

Kullanmadığım Kredi Kartına Aidat Öder Miyim?

Kredi kartları talebiniz doğrultusunda ilgili banka tarafınızdan adresinize teslim edilmektedir. Mevzuat gereği 180 gün hareketsiz kalan yani kullanılmayan kredi kartları için banka üyelik bedeli yansıtamaz. Bu durumda kullanmadığınız bir kart için herhangi bir ücret ödemeniz söz konusu olamaz.

Kredi Kartı Aidatımı Geri Alabilir Miyim?

2014 Yılı öncesinde kredi kartı aidatları almak için bir çok banka müşterisi tüketici hakem heyetine başvuru yapıyordu. Bankaların üyelik aidatı adı altında yapmış olduğu bu kesintiler ise hakem heyeti tarafından kabul görerek bireyin ilgili hesaplarına iadesi yapılıyordu. 2014 yılı ekim ayı sonrasında ise BDDK’nın çıkarmış olduğu kredi kartı üyelik aidatı yönetmeliğine göre yasal hale getirilmiştir.

Kredi kartı aidatı yasal mı? sorunun cevabını ise; 2014 yılı ekim ayında alınan BDDK yönetmeliği açık açık yasal olduğunu ifade etmektedir.

Kredi kartı aidatı yasal olduğu için kullanmış olduğunuz bankanın kredi kartı özelliklerine göre, 2020 kredi kartı aidatları 70 TL ila 250 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

Kredi Kartı Üyelik Bedeli Nasıl Alınır

Kredi kartı üyelik aidatı BDDK’nın yönetmeliğine göre bankalar tarafından alınabilmektedir. Bu yüzden kart üyelik bedelinizi alabilmeniz için yasal süreç yerine, kart kullanımı yapmış olduğunuz banka ile görüşüp kredi kartı aidatınız için geri ödeme talep edebilirsiniz. Bu durum her ne kadar banka inisiyatifinde olsa da, bir çok özel ve devlet bankası kredi kartı aidat iadeleri ile ilgili tutarın geri ödenmesi için yardımcı olmaktadır.

Müşteri Hizmetleri Kredi Kartı Aidatı Alma

Kredi kartı aidat kesintilerinin yasal olduğundan bahsetmiştim. Kredi kartı üyelik ücretini alabilmenin banka inisiyatifinde bir durum olduğunu da belirttim. Bu durumda bizlerin yapacağı şansımızı denemek desek bence yerinde olur 🙂

Öncelikle kredi kartı kullanımı yapmış olduğunuz bankanın müşteri hizmetlerini telefon numarasını arayınız. Daha sonra müşteri hizmet yetkilisine; bankanızın kredi kartını kullanıyorum ve tarafıma üyelik aidatı yansıtılmıştır. Sizlerden ricam eğer mümkün ise kredi kartı aidatımın tarafıma iade edilmesini istiyorum ifadelerini kullanabilirsiniz.

Hali hazırda bir çok bankanın kredi kartını kullanıyorum. Her ne kadar bu durum yani müşteri hizmetleri ile görüşüp kredi kartı aidatını talep etmek yüzde yüz sonuç vermiyor olsa da, şansımızı denemekten başka çare olduğunu düşünmüyorum.

Bazı bankalar üyelik aidat tutarlarının tamamını iade ederken, bazı bankalar ise bu tutarın yüzde 50’lik kısmını iade edebiliyor. Ayrıca bankalar sizlere bu tutarı iade ederken, kredi kartlarını 1 yıl veya 6 ay kullanma sözünü sizlerden almış oluyor.

Şimdi burada aklınıza şu soru gelebilir. Kullanım sözü veririm sonra kapatırım 🙂 Bu durumda ise banka sizlere iade etmiş olduğu kredi kartı aidatını geri talep edecektir.

BDDK Kredi Kartı Düzenlemesi (3 Ekim 2014)

BDDK kredi kartı düzenlemesi

Bankacılık Düzenleme Ve Denetleme Kurumu (BDDK) 3 Ekim 2014 yılında, kredi kartı düzenleme yönetmeliği ile  almış olduğu karar neticesinde bankaların kredi kartlarından aldığı üyelik aidatları yasal kabul edilirken, bankaların müşterilerine (aidatsız kredi kartı) sunma zorunluluğu getirilmiştir. Sunmuş oldukları zorunlu aidatsız kredi kartının özellikleri ise ilgili bankanın inisiyatifinde bir durumdur.

BDDK’nın kredi kartı aidatları için almış olduğu karar neticesinde ise ortaya çıkan tabloda; bankalar müşterilerine aidatsız kart önerisi sunmak zorundadır. Fakat sunmuş oldukları kredi kartının puan, taksit ve benzeri özelliklerini kullandırma durumu bankaların inisiyatifindedir.

Yani kısacası; Aidatsız kredi kartı alırsanız, yapmış olduğunuz alışveriş için taksit seçeneği ve puan kazanımı durumunda herhangi bir talebiniz olamaz. Üyelik aidatı olan kredi kartlarında ise bankalar bütün özelliklerini müşteriye sunmaktadır. Taksitlendirme, puan kazanımı ve bir çok kampanyayı tanımlamış olur.

Ek Kart Üyelik Aidatı Ücreti Ne Kadar?

BDDk’nın almış olduğu karar neticesinde ek kredi kartları için bankalar en fazla asıl kartın % 50 si kadar ücret kesintisi yapabilir. Bunun anlamı ise; Örneğin; Asıl kredi kartınızın üyelik aidatı 150 TL diyelim. Bu durumda ek kartınız var ise banka sizlerden en fazla bir takvim yılı içerisinde 75 TL ek kart aidatı talep edebilmektedir.

Bankalar Kredi Kartı Aidatını Hangi Durumlarda Talep Edemezler?

Özel ve devlet bankaları hangi durumlarda müşterilerinden kredi kartı üyelik ücretlerini talep edemezler. Bu durumları açıklayalım.

  • Sanal kartlar: İnternet alışverişleriniz için asıl kredi kartını bağlı olarak oluşturulan, fiziki olmayan ve sadece Online alışveriş olarak kullanabildiğiniz kartlar için bankalar üyelik aidatı talep edemezler.
  • Hareket görmeyen kredi kartları: Kredi kartı banka tarafından sizlere gönderilmiş olsa da, kartınızı 6 ay yani 180 kullanmamanız durumunda, herhangi bir aidat talep edilemez.

Kredi Kartı Aidatı İtiraz Dilekçesi

Kredi kartı aidatınızı geri almak için başvurularınız reddedilmesi durumunda ise, aşağıdaki link üzerinden örnek kredi kartı itiraz dilekçesinde bulunan alanları kendinize göre düzenleyip bölgenizde bulunan tüketici hakem heyetlerine başvuru yapabilirsiniz

Kredi kartı aidatı itiraz dilekçesi: TIKLAYINIZ

E-Devlet ve Kredi Kartı Aidatı İadesi

Son olarak e-devlet üzerinden tüm bankalara ait kredi kartı üyelik aidatı alımı için başvuru yapabilirsiniz. Bunun için öncelikle e-devlet resmi sayfasına giriş yapılır “bireysel müşteri hakem heyeti” adımını takip ederek kart aidatı talebinizi oluşturabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.