Devlet Destek Kredileri | Devlet Hibe Destekleri 2018

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Nasıl Hesaplanır

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Nasıl Hesaplanır

Kredi kartı asgari ödeme tutarı nedir, nasıl hesaplanır. Kredi kartı harcamasından bir sonraki ay ekstre borcu kesilir. Harcama yapılan tutar ve taksitleriniz var ise o ayın ekstresine yansıtılır ve son ödeme tarihine kadar ödenmesi gerekir. Kredi kartı borcunun tamamını ödeyemeyenler ise, ekstre tutarına minimum ödeme yani asgari ödeme yaparak kartlarını limitleri dahilinde kullanmaya devam ederler.

Kredi Kartı Asgari Tutarı Nedir

Kredi kartı harcaması yapan vatandaşlarımız gelen ekstre borçlarının ödeyememesi durumunda asgari tutar seçeneğinden faydalanıyor. Fakat bir kredi kartının asgari tutarını ödemenin geçici bir çözüm yolu olduğunu bilmenizi isterim. Buna örnek verecek olursak; 1000 TL kredi kartı borcunuz var ve siz bu kartınıza 300 TL tutarında asgari tutar ödemesi yaptınız. Bu durumda geriye kalan 700 TL tutarındaki borcunuz, bankanın belirlemiş olduğu güncel faiz oranları baza alınarak gecikme faizi uygulanacaktır.

Kredi Kartı Asgari Tutar Hesaplama

Kredi kartı asgari ödeme tutarı, kredi kartının dönem borcu üzerinden hesaplanmaktadır. Bu tutar tüm bankalarda aynı olup BDDK’nın almış olduğu yüzdelik oran geçerlidir. Koronavirüs nedeni ile bankaların asgari tutar hesaplamaları “kredi kartı dönem borcu” üzerinden %20 olarak hesaplanmaktadır. Buna göre 1000 TL’lik dönem borcu bulunan kredi kartının asgari ödemesi 200 TL’dir.

Kredi kartı dönem borcunun sadece asgari tutarının ödenmesi durumunda ise, kalan tutar üzerinden ilgili bankanın gecikme faizi günlük olarak uygulanır.

Kredi Kartı Asgari Tutar Ödenmezse Ne Olur

Kredi kartının asgari tutarı yani dönem borcunun yüzde 20’lik kısmı ödememeniz durumunda, kart borcunuz gecikmeye gireceği için bu durum ilgili bankanız tarafından kredi kayıt bürolarına gönderilir. Kredi kayıt bürosuna gönderirken kredi kart borç gecikmesi ise sizlerin kredi notunu olumsuz etkiler. Bu yüzden kredi kartı harcamaları sonrasında ekstre borcunuzun en az minimum tutar olarak adlandırılan asgari ödemesini yaparak, kredi notunuzun olumsuz etkilenmesini önlemiş olursunuz.

Kredi Kartının Kullanıma Kapatılması

BDDK’nın mevzuatına göre 1 takvim yılı içerisinde üç kez asgari ödemesi yapılmaması durumunda, kredi kartınız nakit kullanıma kapatılır. Ayrıca bir yıl içerisinde üç kez üst üste asgari ödemesi yapmamanız durumunda ise kartınız nakit kullanıma kapatılacağı gibi, mal ve hizmet alımının da durdurulacağını bilmenizi isterim. Kartınızın tekrar nakit çekime, mal ve hizmet alımına açılması için kart borcunun tamamını yatırmanız gerekmektedir. Kart borcunuzun tamamına yatırana kadar kredi kartı limitiz artırılmaz ve talep edilemez.

Son olarak 3 ay üst üste kredi kartı asgari ödemesinin yapılmaması durumunda, kredi kartı yasal takip başlatma süreci adlı yazımızı inceleyerek bilgi edinebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.