Devlet Destek Kredileri | Devlet Hibe Destekleri 2018

Kredi Kartı Bekleyen Provizyon

Kredi Kartı Bekleyen Provizyon

Ülkemizde her geçen yıl kredi kartı kullanımı hızla yükselirken, Kredi Kartı Bekleyen Provizyon Nedir sorusu aklımıza takılıyor. Milyonlarca vatandaşımızın kullanmış olduğu kredi kartları araştırmacı şirketlerin ve bankaların raporlarına göre gelir durumuna göre kullanılmıyor. Kullanış olduğumuz kredi kartımızın bekleyen provizyon işlemi ne anlama geliyor sizlere bundan bahsedeceğiz.

Kredi Kartı Bekleyen Provizyon Nedir?

Bekleyen provizyon işlemi kredi kartı veya banka kartı üzerinden yapılan herhangi bir işlemin bekletilmesi anlamına gelmektedir. Örneğin bir cafede yemek yediniz ve 100 TL civarında bir hesap geldi ve sizler bunu kredi kartınız ile ödediniz. Bu durumda 100 TL tutarın direk cafenin hesabına geçmesi gerekmektedir. Fakat işlemler bu şekilde ilerlemiyor. Kredi kartı bekleyen provizyon işleminin hesaba geçmesi için bankanız tarafından onaylanması gerekmektedir. Bu durumda alışveriş veya harcama yapmış olduğunuz yerdeki ait firmanın hesabına yansıyacaktır.

Aslında burada kredi kartı bekleyen provizyon işleminin amacı bankaya ait olan kartınızın doğru kişi tarafından mı yoksa herhangi bir güvenlik sebebi ile karşı karşıya olup olmadığına bakılır. Yani kredi kartınızı bir yerde kaybetmiş olabilirsiniz ve harcama yapıldığında karşı tarafından hesabına geçip sizin mağdur olmamanız adına Bekleyen Provizyon işlemi tanımlanmıştır.

Bekleyen Provizyon Kaç Gün Sürer?

Kredi kartınız ile yapmış olduğunuz harcamaların bekletilme işlemi “Bekleyen Provizyon” olarak adlandırılır. Bu tutar firmanın hesabına geçmesi için kredi kartı veya banka kartınızın bağlı olduğu ilgili bankanın ön onay vermesi gerekmektedir. Provizyon işlemi kaç gün sürer? Genelde provizyon işlemi 1 gün içerisinde bankalar bekleyen provizyon işlemine onay verir. Bazı durumlarda ise provizyon bekleme süresi 7 gün sürmektedir.

Bekleyen Provizyon Kredi Kartı Limiti

Kredi kartı, banka kartları üzerinden yapmış olduğunuz harcamalar sonucunda bankanın güvenlik nedenleri ile paranızı bekletir. Fakat bu bakiye karşı firmanın hesabına geçmemiş olsa da kredi kartının mevcut limitinden anında düşecektir.

Bekleyen provizyon işlemlerini nasıl takip edeceğiniz konusuna gelecek olursak. Harcama yapmış olduğunu bankanın, İnternet şubesine giriş yapmalısınız. Daha sonra takip edeceğiniz adımlar ise şu şekilde; Kredi Kartları Menüsü> Kredi kartı Hareketleri>Bekleyen Provizyon İşlemleri, buradaki adımları takip ederek ne kadar bekleyen tutar var inceleyebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.