Devlet Destek Kredileri | Devlet Hibe Destekleri 2018

Kredi Puanı Düşük Olanlar Kredi Çekebilir Mi

Kredi Puanı Düşük Olanlar Kredi Çekebilir Mi

Bankalar müşterilerine kredi verdiğinde ilk önce kişinin kredi puanı ve siciline bakmaktadır. Bu yüzden ihtiyacınız doğrultusunda bir kredi başvurusu yaptığınız esnada, banka nezrindeki risk faktörleriniz incelenir ve kredinize olumlu veya olumsuz olarak geri dönüş sağlanmaktadır.

Kredi Skor Puanı Nasıl Nedir?

Kredi kullanımında skor puanının oldukça yüksek öneminin olduğunu bir kez daha hatırlatmak isterim. Kredi notunuzun düşük olması durumunda, başvuru yaptığınız kredilerde olumsuz geri dönüş alma ihtimaliniz yüksektir. Bir tüketicinin skor puan oluşumu bankaya yapmış olduğu düzenli ödemeler, çekmiş olduğu kredi miktarı, talipte olan kredi, kredi kartı ödemeleri gibi bir çok faktör değerlendirilir ve kredi skoru dediğimiz puan oluşur.

Her ne kadar kredi puanının düşük olması kredi başvurusu esnasında sizlere olumsuz olarak dönüyor olsa da, skorunuzu tekrar yükseltmenin sizin elinizde olduğunu da bilmenizi isterim.

Kredi Notu Düşük Olanlara Kredi Çıkar Mı

Tarafımıza en çok sorulan soruların başında yer alan kredi notum 0 kredi çekebilir miyim, kredi puanım 800 bana kredi verirler mi gibi sorulardır. Bir kişinin kredi puanının oluşabilmesi için öncelikle herhangi bir bankanın kredi kartını kullanması ve banka hesaplarına para giriş çıkışı olması gerekmektedir. Kredi puanı 0 olan bir kişiye bankaların kredi verme ihtimali oldukça düşüktür. Acil nakit ihtiyaçlarınızı karşılamak adına başvuru yapacağınız kredi türünde banka sizlerden en az 1100 ve üzeri bir puan isteyecektir. Aşağıdaki vermiş olduğumuz tabloda en riskli, orta riskli, az riskli, iyi , çok iyi olan kredi puanları yer almaktadır.

Kredi Skor Puanı Tablosu

Yukarıdaki tabloya göre puan durumunu inceleyip tarafınıza kredi çıkıp çıkmayacağı detaylarına bu tablodan inceleyebilirsiniz.

Kredi Puanı Neden Düşer?

Kredi notunun düşmesi bir çok faktörden kaynaklanmaktadır. Bu faktörlerin hangisi daha çok önemli ve puanımızı hangi ölçüde ne kadar etkiliyor tek tek sıralayalım.

Kredi Ödeme Düzeni: Kredi başvurusunda aranan ilk kuralın tüketicinin kredi notu olduğunu söylemiştim. Puanınızı etkileyen faktörler arasında listemizde birinci sırada “kredi ödeme düzeni” gelmektedir. Kullanmış olduğunuz kredilerin ödeme günü geldiğinde düzenli ödeme yapmadığınız taktirde puanınızı %35 civarında etkiyecektir. Bu yüzden kredinizin günü gelmeden önce hazırlığınızı yapmanız ve ödeme gününü geçirmemeniz gerekmektedir.

Mevcut Kredi ve Kredi Kartı Borçlarınız: Bankada olan kredi kartı ve kredi borçlarınızı düzenli ödemeniz durumunda skor puanınız yükseliş gösterir. Fakat bankada mevcutta devam eden kredi kartı veya kredi borcunuz var ise bu sizin puanınızı yüzde 35 civarında etkileyecektir. Kredi başvuru yapmadan önce mevcut banka borçlarınız ve kredi kartı borçlarınızı göz önünde bulundurmanızda fayda var.

Yeni Kullandığınız Kredi: Her yeni kullanmış olduğunuz kredinin kredi puanı üzerinden yaklaşık olarak % 11 civarında etkisi vardır. Çekmiş olduğunuz kredinin tutarına bakılmaksızın kredi kullanımı yaptığınızda puanınız etkilenmiş olacaktır.

Kredi Kullanma Yoğunluğu: Sık sık kredi kullanan tüketicilerinin de yüzde 10 civarında kredi puanlarının etkilendiği gözlemlenmiştir. Kredi yapılandırma, kredi kartı borcu kapatma gibi durumlarda sık sık yeni kredi kullanımından kaçınmanızı tavsiye ederim.

Kredi Başvurusu Kredi Puanını Düşürür Mü

Kredi başvurularını banka şubeleri haricinde bir çok kanaldan yapabiliyoruz. Mobil bankacılık, İnternet bankacılığı, Kısa mesaj ve Atm’ler gibi bir çok alternatif bulunmaktadır. Her ne kadar acil ihtiyaçlarımızı karşılamak için kredi başvurusu yapıyor olsak da, bu eylemin aslında kredi puanınızı olumsuz olarak etkilediğini belirtmek isterim. Bankalar red vermesi durumunda, ısrarla başvuru yapmaya devam ederseniz bu durum bankalar tarafından olumsuz olarak değerlendirilir ve kredi notunuzun düşmesine neden olacaktır.

Toplam Kredi Borç Durumu Kredi Puan İlişkisi

Kredi kartı, kredi ve ay sonu hesabı dediğimiz KMH ödemelerinizin düzenli olması sonucunda banka sizlere borç limiti tanımlar. Örneğin; Aylık 3000 TL civarnda bir maaş alıyorsunuz. Borç limitiniz 50.000 TL, bu durumda kredi kartı borçlarınız, kmh hesaplarınızda olan ve kredi borç durumu göz önünde bulundurulur. Üst limit 50.000 TL olduğundan mevcut borçlarınız haricinde kalan kısım kadar kredi kullanabilirsiniz. Tüm borçlarınızın toplam limiti üst sınır olan 50.000 Tl’ye yaklaştığında kredi notunuz otomatik olarak düşecektir. Bu yüzden yeni bir kredi kullanma ihtimaliniz neredeyse imkansızdır.

Kredi Kartını Geç Ödeme Notumu Düşürür Mü?

Kredi kartınızın ekstre kesiminden sonra 10 gün ödeme süresi verilmektedir. Yani kredi kartı ekstreniz ayın 10. gününde kesilmiş ise kredi kartı ödeme gününüz ise 20 si olacaktır. Kredi kartınızın borcunu bir gün geciktirmeniz durumunda bu kredi notunuzu olumsuz etkileyecektir.

Kredi Notu Düşük Olanlar Nasıl Kredi Kullanabilir?

Özel banka ve devlet bankaları başta olmak üzere kredi verirken, kredi notu ve sicil puanınızı incelemeye alır. Kredi skoru düşük olan kişilerin kredi kullanabilme ihtimali oldukça düşüktür. Bunun için kredi kartlarından 12 ay vade seçenekleri ile “taksitli nakit avans” kullanımı yapabilirler.

Kredi Notunuzu Yükseltin: Kredi notunuzun düşük olması hiçbir zaman yükselmeyeceği anlamına gelmez. Bunun için çaba göstermeniz ve ödemelerinizi düzenli yapmanız yeterli olacaktır. Banka tarafından herhangi bir yasal takip durumunuz yok ise, kredi kartı ve kredi ödemelerinizi düzenli yaparak kredi puanınızı yükseltip kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Kredi Kartı veya Kredi Ödemelerinde Zorluk Çeken Kişiler

Maddi imkansızlık veya işimizden dolayı dönem dönem ödemelerimizde aksamalar olabiliyor. Böyle bir durumda olsak da, banka gününde ödenmeyen kredi veya kredi kartı borcu için en ufak bi tölerans göstermiyor. Bu yüzden ödemelerini aksatmamak ve banka tarafından yasal takibe düşmemek için “Borç Kapatma Kredisi Veren Bankalar” adlı konumuzu inceleyebilirsiniz. Bu sayede borçlarınızı tek bir çatı altında toplamış olur kredi sicilinizin etkilenmesini önlemiş olursunuz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.