Devlet Destek Kredileri | Devlet Hibe Destekleri 2018

Orman Köylüleri Kredi Desteği

Orman Köylüleri Kredi Desteği

 

Yaklaşık bir hafta önce tarım ve orman bakanı Bekir Pakdemirli 2019 yılında verilen mevcut desteklere ek olarak Orman köylülerine kredi desteği vereceğini açıkladı. Orman ve ormancılık sektörünün genişletilmesi adına Türkiye Ormancılık Sektörü Buluşmasına katılım gerçekleştiren Pakdemirli, bu zamana kadar 127 Milyonluk kredi hibe desteği verildiğini açıkladı.

Program kapsamında bir çok davetli yerini alırken, orman genel müdür Bekir Karacabey ve köy işleri komisyon başkanı olan Yunus Kılıç’da davete katılanlar arasındaydı.

2019 Yılından itibaren köy evlerinde oluşan tadilat masrafları, yenilenme gibi bir çok alanda kredi desteği verilirken, geçtiğimiz aylarda köylüler tarafından talep edilen tomruk çekme vinci, traktör ve motorlu testere alımları ile ilgili desteklerin verileceği açıklandı.

 

Orman köylüleri hibe desteği

Uzun zamandır orman köylülerinin merakla beklediği hibe destekleri hakkında açıklamalarda bulunan Pakdemir, talep edilen bir kaç destek kredileri içinde hazırlık yapıldığını açıklamıştı. Bu bağlamda ülkemizde mevcutta olan 6,8 Milyon orman köylüsü verilen desteklerden faydalanabilecektir. 2019 Yılından itibaren bir çok alanda köylülere desteklerin verildiğini, bu desteklerin haricinde, ev tesisatı yenileme gibi masraflardan doğan ücretler karşısında destek verilecektir

2019 Yılında hız kesmeden tohum ve fidan üretiminin 500 milyon üzerine çıkarıldığını açıklayan bakan Pakdermirli, her geçen yıl nesli tükenmekte olan ardıçlar içinde üretimin yeniden arttırıldığını belirtti.

 

Orman Köylülerine Verilen Destekler Nelerdir

Orman köylülerinin uzun süredir beklemiş olduğu hibe destekleri ile ilgili açıklama yapan Bakan, 2019 yılında verilen desteklere ilaveten aşağıdaki harcamalar için destek vereceklerini açıkladı.

  • Köy evleride elektrik tesisatlarının yenilenmesi ( Bu destek kredisi türünden sadece Orman köylüleri faydalanabilir )
  • Tomruklarınızı çekmek için gerekli olan alet yani vinç alımı
  • Tomruk taşımalarınız için traktör alımı
  • Ayrıca motorlu testere için kredi hibe desteği verilecektir

Orman Köylüsü Kime Denir

Orman köylüsü orman çevresinde yaşamlarını sürdüren ve geçim kaynaklarını ormandan elde eden kişilerdir. Yukarıda bahsettiğimiz destek kredisi sadece orman köylülerine verilecek olup, şartları ve tutar hakkında detaylar henüz tam olarak belli olmamıştır. Orman içi ve ormana bitişik köylüler olarak iki kategoride adlandırılan iki farklı köylü evlerinin tesisatı için gerekli desteği alacaklardır.

 

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli (Orman Köylüler Desteği Açıklaması)

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.