Devlet Destek Kredileri | Devlet Hibe Destekleri 2018

PTT Kredisi Nasıl Alınır

PTT Kredisi Nasıl Alınır

Ptt kredisi nasıl alınır? Ptt kredisi kullanmak için şartlar ve gerekli olan evraklar nelerdir? Tüm bu soruların cevabını araştırdık ve bu yazımızda detaylara sizler için yer verdik.

PTT Kredisi Nasıl Alınır?

PTT Kredisi almak isteyen vatandaşlar, güvenli ve bir o kadar da sürekliliği olan kurumları tercih etmek isterler. Uzun yıllardan bu yana ülkemizde faaliyetlerini sürdüren PTT de söz konusu bu kurumlar arasında yerini alır. PTT kredisi, PTT üzerinden maaş alan emeklilere ve PTT müşterilerine yönelik düzenlenmiştir. PTT ihtiyaç kredisi kapsamında PTT şubeleri bankalar ile ortak çalışır.

PTT, kuruluş yılından bu yana verdiği hizmetlere vatandaşların ihtiyaçlarına yönelik kredi hizmeti de eklemiştir. Ancak PTT ihtiyaç kredisi almak için direk PTT şubelerine gitmek yerine anlaşmalı bankalara müracaat edilmelidir. Kredi ihtiyaçlarını avantajlı seçeneklerle gidermeyi planlayan PTT, uygun vade ve faiz oranları ile bankalar vasıtasıyla bu hizmeti sunar. Vatandaşlardan istenen tek şey, PTT kredi başvuru şartlarını karşılamaktır. Kredi başvuruları her ne kadar bankalar üzerinden yapılsa da ödemeler PTT şubelerinden gerçekleştirilmektedir.

PTT Kredisi Nedir?

PTT kredisi, emekli vatandaşlar ve PTT müşterileri için düzenlenmiş bir ihtiyaç kredisidir. PTT ile anlaşması bulunan bankalar üzerinden ihtiyaç kredisine başvurmak mümkündür. PTT kredisi almak için emekli vatandaşların PTT üzerinden maaş almaları gerekir. Bir nevi banka ile emekli arasında aracılık görevini üstlenen PTT, başvuruların ilgili bankalara iletilmesini ve değerlendirilmesini sağlar. Kredi başvurularının onaylanması halinde kredi ihtiyacı PTT şubelerinden sağlanır.

Diğer ihtiyaç kredilerinde olduğu gibi PTT kredisinde de vatandaşlara 36 ay vade süresi verilir. Bir diğer anlamda PTT ihtiyaç kredisini 36 aya vadeleyerek ödemek mümkündür. PTT kredisi faiz oranı bankalara göre değişmektedir. Bankaların faiz oranları ise piyasa koşullarına göre farklılık gösterir. Yani, diğer bankalar gibi PTT aracılığıyla kredi veren bankalar da ihtiyaçlara yönelik olarak faiz oranlarını güncellemektedir. Ancak genel anlamda, PTT kredisi veren bankalar diğerlerine göre daha uygun faiz oranları sunar.  PTT faiz oranları hakkında PTT şubeleri aracılığıyla bilgi almak mümkündür.

PTT Kredisi Kimlere Verilir?

PTT kredisi, genel olarak emekliklere yönelik krediler kategorisinde yer alır. Emekli maaşını PTT şubeleri üzerinden temin edilen kişiler, bu krediden yararlanabilirler. PTT emekli kredisi almak için SSK, Emekli Sandığı veya Bağ – Kur’dan emekli olmak gerekir. Buna rağmen PTT kredisinden sadece emekli kesim yararlanmaz. PTT müşterileri de bu kredi hizmetinden faydalanabilir.

PTT kredisi almak için yaş sınırı bulunmaktadır. Yaş sınırı kuralı bankalara göre farklılık gösterse de genellikle 70 – 80 aralığında değişir.

Bankalara göre PTT kredisi yaş sınırı aşağıdaki gibi gösterilebilir;

 • Vakıfbank PTT Kredisi – 75 yaş,
 • Denizbank PTT Kredisi – 80 yaş,
 • INGBANK PTT Kredisi – 75 yaş,
 • TEB PTT Kredisi – 70 yaş.

PTT yaş sınırı hesaplamasına göre krediyi alacak kişinin kredi vadesi belirlenir. Örneğin, Denizbank PTT emekli kredisi yaş sınırı 80’dir. Bu bankadan PTT kredisi almak isteyen bir kişinin yaşı 78 ise bu kişinin 80 yaşı tamamlamasına 2 yıl kalmış demektir. Bu nedenle kişiye 2 yıl vadeli kredi verilir.

PTT Kredisi Alma Şartları Nelerdir?

PTT kredisinde faydalanmak için vatandaşların belirli kurallara uyması gerekir. PTT kredisi kapsamında aranan ilk şart, kredi başvuru yapacak kişinin 18 yaşını doldurmasıdır. PTT kredi başvuru şartları iki ana kategoride değerlendirilir. Bunlar; PTT üzerinden maaş alan emekliler ve PTT’den maaş almayan müşterilerdir.

PTT emekli kredisi alma şartları aşağıdaki gibidir;

 • Kredi notunun belirlenen kredi notu limitin üzerinde olması,
 • Kredi başvurusu yapan kişinin yaş sınırının 70 – 80 arasında olması. (Yaş sınırı her bankaya göre farklılık gösterir.)
 • Kişinin aldığı aylık gelirin en az yarısının kredi taksitlerini karşılaması.

PTT üzerinden maaş almayan PTT müşterileri için PTT kredisi alma şartları;

 • 18 yaşın üzerinde, 84 yaşın altında olması,
 • Gelirini gösteren belge,
 • Kredi notunun belirlenen kredi notu limitinin üzerinde olması,
 • Kişinin aldığı aylık gelirin en az yarısının kredi taksitlerini karşılaması.

Yukarıda belirlenen şartlar dahilinde hem PTT’den maaş alan emekliler hem de emekli olmayan PTT müşterileri PTT kredisinden yararlanabilirler. PTT için bu kapsamda aranan başlıca şart, emeklilerin PTT şubelerinden maaş almasıdır. Buna ek olarak bankalar yaş sınırı da belirlemiştir. Bir diğer başlıca özellik ise hem emeklilerin hem de PTT müşterilerinin kredi almak için yeterli kredi notuna sahip olmasıdır.

PTT kredisi almak için kredi notlarına göre risk gruplarını aşağıdaki gibi gösterebiliriz;

 • 1 – 699 – çok riskli,
 • 700 – 1099 – orta riskli,
 • 1100 – 1499 – az riskli,
 • 1500 – 1699 – iyi
 • 1700 – 1900 – çok iyi.

2020 PTT Kredisi Hesaplama Nasıl Yapılır?

PTT kredisinden faydalanmak isteyenler öncelikle bu kredinin bütçelerine uyum sağlayıp sağlamadığını araştırmalıdır. 2020 PTT kredisi hesaplama, faiz oranı, kredi tutarı veya aylık taksit tutarı baz alınarak yapılır. Bu bağlamda PTT faiz oranları, bankaların güncel faiz oranlarına göre değişmektedir. Her banka kendi faiz oranlarını uygular. Ancak PTT faiz oranları diğer bankaların aracılık olmadan sunduğu faiz oranlarına göre daha azdır.

PTT kredi hesaplama işlemi için belirli hesaplama sistemleri bulunur. BU sistemler aracılığıyla PTT aracılığıyla kredi alınan bankanın faiz oranı, kredi alan kişinin aylık taksit tutarı veya kredi tutarı esas alınarak hesaplama yapılmalıdır. Bu üç seçenekten biri seçildikten sonra faiz oranı, taksit tutarı veya kredi tutarı belirlenmeli ve vade süresi girilmelidir. Tüm bu bilgiler eşliğinde kredi hesaplaması yapılabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.