Devlet Destek Kredileri | Devlet Hibe Destekleri 2018

Şekerbank Eft iptal Etme Nasıl Yapılır

Şekerbank Eft iptal Etme Nasıl Yapılır

Şekerbank eft işlemi nedir? nasıl yapılır ve iptal işlemleri hakkında detaylara yer vereceğimiz bu yazımızda, İnternet bankacılığını aktif olarak kullanan kişilerin eft iptalini hangi yöntemler ile gerçekleştirir inceleyelim.

Öncelikle Eft işlemi A bankasından b bankasına gönderilen para transferi işlemleridir. Havale ile arasında fark ise aynı banka değil başka bankaya göndermiş olduğunuz para işlemi Eft olarak adlandırılır. Bazı durumlarda yapmış olduğumuz eft işlemlerini iptal etmek isteriz. Örneğin; İsim hatası yaptığımız bir eft yi veya para göndermekten vazgeçmiş olduğumuz eft’yi iptal etmek isteyebilirsiniz.

Şekerbank Eft İptali

Şekerbank İnternet bankacılığı veya mobil bankacılık kanallarını kullanarak yapmış olduğunuz eft para gönderme işlemini iptal edebilmeniz için, paranın karşınızdaki hesaba geçmemesi gerekmektedir. Peki bu nasıl oluyor diyeceksiniz. yani göndermiş olduğumuz para anında hesaba geçmiyor mu? Eft işlemleri merkez bankası onayından geçtiği için havale işlemlerine göre bu süreç en az 15 dk içerisinde tamamlanacaktır. Yani eft gönderdiğinizde bu tutarın karşı hesaba geçmesi için en az 15 dakika gibi bir süre geçmesi gerekmektedir. Bu süre zarfında eft işleminizi iptal edebilirsiniz.

Eft iptal işlemini yapamak için şekerbank müşteri hizmet numarası olan 0850 222 7878 tuşlamanız yeterli olacaktır. Bu durumda bankanın çağrı merkezi yetkilisine bağlanarak yapmış olduğunuz eft işleminizin iptalini isteyebilirsiniz. Bu aşamada dikkat etmeniz gereken husus ise, eft işlemini yaptıktan hemen sonra müşteri hizmet yetkilisi ile irtibat kurmanız gerekmektedir.

Yanlış Gönderilen Eft Nasıl İptal Edilir

Öncelikle bir eft yaptığınızda yani başka bir bankaya şekerbank üzerinden Eft gönderdiğinizde, mutlaka eft referans numarasını bir yere not ediniz. Bu durumda iptal işlemlerinizi daha hızlı tamamlayabilirsiniz. Eft işlemini yaptıktan sonra karşı tarafın hesabına geçerse, bananın müşteri hizmetleri yetkilisine durumu açıklayın, bu durumda karşı hesaba geçen kişi banka tarafından aranır ve durum izah edilir. Parayı yanlışlıkla göndermiş olduğunuz kişi iyi niyetli biriyse zaten paranızı sorgusuz süalsiz geri iadesini başlatacaktır. Fakat kötü niyetli bir kişiyle karşılaşmanız durumunda bu süreç mahkemede çözüleceği için uzayacaktır.

Eft gönderme işlemlerinde yapacağınız ufak hatalar, paranızın başka birisinin hesabına geçmesine neden olacaktır. Bu yüzden en garantisi, para göndereceğiniz hesabın i ban numarasını kullanmanız faydanıza olacaktır.

Talimatlı Eft nedir

Eft işlemini direk gönderebileceğiniz gibi, İnternet bankacılığı ve mobil bankacılık üzerinden talimatlı olarak da yapabilirsiniz. Eft talimatı herhangi bir gün ve zaman dilimi belirlenerek verilen talimat anlamına gelmektedir. Örneğin; Şekerbank hesabıma girdim kardeşimin Akbank hesabına para göndermek istiyorum fakat eft’nin 2 gün sonra hesabına yansımasını istiyorum. Talimatlı eft bölümünden işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Talimatlı Eft Nasıl İptal Edilir?

Normal eft’ye göre talimatlı eft işlemlerini iptal etmek daha kolaydır. Bunun nedeni ise para henüz hesabınızdan çıkmadığı için, İnternet bankacılığı eft işlemler menüsünden, talimatlı eft’ler bölümüne girerek iptal işleminizi anında yapabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.