Devlet Destek Kredileri | Devlet Hibe Destekleri 2018

Senet Borcu Ödenmezse Ne Olur

Günümüzde faal olarak devam eden Senet kullanımı şahıslar, firmalar ve bir çok işletme tarafından alacaklarını garanti altına almak adına yapılmaktadır. Borçlu ile alacaklının tahsil edebilmesi için garanti olarak görmüş olduğu senedi doğru şekilde borçlu tarafından doldurulup ıslak imzası ve varsa kefillerinin de imzalaması gerektiğini hatırlatmak isterim.

Senet Nedir?

Bir tarafın borçlu olması sonucunda, iki kişinin arasında doldurulup imzalanan değerli evrak olarak nitelendirilen Senet, Muhatap ve Lehtardır. Kısacası borçlu ve alacaklıdır. Senetler doğru şekilde doldurulmaz ve ilgili yerlere gerçek kişiler tarafından imza atılmaz ise geçersiz olabilir bu yüzden senet doldurmadan önce bilgisi olan bir kişiden veya senet nasıl doldurulur adlı başlığımızın altında bulunan içeriği inceleyebilirsiniz.

Senedin Özellikleri Nelerdir?

Bir alacağınıza karşılık borçlu olan kişi ile mutabık olarak doldurmuş olduğunuz senet, bir çok ülkede geçerlidir. Senedin amacı alacağınıza karşılık olsa da, paranızı garanti altına almak diyebiliriz. Alacağınız tutara karşılık aylık veya belli bir tarih için senet düzenleyebilir, o tarih geldiğinde ise ilgili borcunuz ödenmez ise yasal işlemlere başvuru yapabilirsiniz.

Bir senet doldururken, borçlu kişinin ıslak imzası ve kefil olan kişilerinde imzalarının alınması gerekmektedir. Ayrıca tarih kısmı ve borçlu olan kişinin TC kimlik numarası isim soy isim gibi bilgilerin ve borç tutarını yazdırmak gerekmektedir.

Vadesi Gelen Senet Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Örneğin; Bir eşya aldınız ve bir kısmını verdiniz kalan tutar için sizlere 10 taksit yapıp bunu senet yaptılar. Bu gibi durumlarda ödediğiniz aylar için olan senetleri ilgili kişiden almalısınız. Elden ödeme yaptığınızda eğer senedi almazsanız kişi borcun ödenmediğini iddia ederek yasal süreç başlatabilir. Vadesi gelen bir senedi ödemediğiniz taktirde ise alacaklı olan taraf borçlarını tahsil edebilmek adına icraya başvuru yapabilir.

İcra yolu ile senedin tahsil etmek isteyen alacaklı, üzerinize kayıtlı olan ev, arsa, otomobil gibi mal varlığınıza haciz işlemi uygulatabilir. Bu yüzden icra takibi başlatmadan önce alacaklı kişi ile uzlaşmak en doğru karar olacaktır. Ayrıca senedi icraya verilen bir kişi, karşı tarafın açmış olduğu mahkeme masraflarını karşılamak zorunda kalır.

Senet Borcundan Hapis Cezası Var Mı

Borç ve alacaklı arasında yapılan senet resmi bir evrak olduğundan, vade günü geldiğinde borçlu kimse ödeme yapmadığı sürece, alacaklı olan taraf yasal süreç başlatabilir. Bu durumda kişinin var ise taşınmazına haciz işlemi başlatılır. Borçlu olan kişiye direk olarak hapis cezası verilmez. Fakat icra yetkilileri ile borçlu, bir anlaşma yoluna gider gününde ödeme yapmaz ise, Taahhüdü ihlal etmesi gerekçesi ile hapis cezası alacaktır.

Senet Borcu Ödenmezse Eve İcra Gelir Mi

Alacaklı ve borçlu arasında düzenlenen senet tarihi geldiğinde ödenmez ise, alacaklı olan kişiyi avukata devredebilir ve parasını almak için yasal süreç başlatılması isteyebilir. Avukat ise senet üzerinde bulunan tarih dolduğunda 10 gün bekler ve senedi icraya aktarabilir.

Daha sonra borçlu olan kişinin üzerinde gayrimenkul veya araç var ise haciz işlemi başlatılır. İlgili olan mallara haciz uygulanır ve gerekli yerlerce açık arttırma ile satışa sunulur borçlu olan kişinin borcu üzerinde kayıtlı olan malları tarafından ödenmiş olur.

İcraya Verilen Senet Ödenmezse Ne Olur?

Alacaklı olan kısım senedin son ödeme tarihi geldiğinde borçlu tarafından ödenmediği taktirde senedi icraya verecektir. Bu gibi durumlarda ise icra yetkilileri borçlu olan kişinin mallarına haciz işlemi uygular. Daha sonra borçlu olan kişiden bir taahhüt istenir. Bu taahhüt ise borcunu belirlemiş olduğu tarih de ödemesi için düzenlenmiştir. Taahhüdü yerine getirmeyen yani belirlemiş olduğu tarih de borcunu ödemezse, ihlal etmesi sonucunda hapis cezası alacaktır.

Fakat borçlu olan kişi herhangi bir taahhüt vermemiş ise, hapis cezası veya herhangi bir yaptırım söz konusu olamaz. Bu yüzden icraya düşen bir senediniz var ise, sizlerin de ödeme gücü yok ise kesinlikle taahhüt vermeyiniz. Taahhüt ihlalinin hapis cezası olduğunu hatırlatmak isterim.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.