Devlet Destek Kredileri | Devlet Hibe Destekleri 2018

SGK Cenaze Parası Nasıl Alınır 2020

SGK Cenaze Parası Nasıl Alınır 2020

Sgk cenaze parası nedir? Sgk cenaze parasını almak için hangi evraklar ve nerelere başvuru yapmak gerekir bu gibi soruların cevaplarını arayacığız. Her yıl ölüm parası ile ilgili alınacak miktarda güncellenmektedir. 2020 yılı için Sgk ölüm parası olarak 4A ve 4B sigorta kapsamında olan kişiler için 715 TL, 4 C sigorta kapsamında bulunanlar için 2020 TL cenaze giderleri için ödenek verilmektedir.

Ölüm Parası Nedir?

Ölüm yardımı SGK tarafından Cenaze ödeneği olarak yapılmaktadır. Sgk kapsamında sigortalı olan kişilerinin hayatını kaybetleri sonucunda cenaze masraflarının karşılanması adına SGK tarafından yakınlarına yapılan ödeme türüdür. Cenaze ödeneği ise, ölen kişinin hangi SGK kolunda sigortalı olduğuna bakılarak ödeme yapılmaktadır. 4A,4B,4C SGK kapsamında cenaze ödenedği alabilirler.

Cenaze Parasından Kimler Faydalanabilir

Halk dilinde ölüm yardımı, cenaze parası olarak bilinen SGK Cenaze ödeneğini alabilmeniz için bazı şartlar aranmaktadır.

  • Ölen kişi üzerinden cenaze parasını SGK’dan alabilmeniz için öncelikle o kişinin en az 360 gün sigortalı görünmesi gerekmektedir. Yani en az 1 yıl sigortarlı olma şartı aranmaktadır.
  • Vefat edern kişilerin emekli aylıklarının haricinde bir geliri olması durumda SGK dan cenaze ödenediği yapılmamaktadır.

Ölüm Parası İçin Nereye Başvurulur?

Sgk cenaze masraflarını talep etmeniz için gerekli evraklar ile başvuru yapmanız gerekmektedir. Başvurunuz Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı onayından geçtikten sonra tarafınıza ödeme yapılır. Ölen kişinin hangi sgk kolunda sigortalı olarak görünüyorsa o tutar ödenecektir.

Başvuru yapmak için aşağıdaki vermiş olduğumuz dilekçe örneği doldurmanız ve Ölüm tarihini belirten kurumlardan alınan onaylı “Ölüm Belgesi” ile başvuru yapmanız yeterli olacaktır.

Ölüm Parası Dilekçesi İndirmek İçin aşağıdaki (dilekçe indir yazısını tıklayınız.)

Dilekçe İndir

Yukarıdaki dilekçede yer alan bölümleri eksiksiz olarak doldurun ve bölgenizde bulunan Sosyal Güvenlik Kurumlarına başvuru yapabilirsiniz.

Ölüm Parası Kimlere Verilir?

Ölüm parasını alabilmeniz ölen kişinin birinci derece yakını olmalısınız. Ölen kişinin Eşi cenaze masraflarının karşılanması adına başvuruda bulunabilir. Eşinin olması durumunda ise, Çocukları ölüm parası ödeneği için başvuru yapabilirler. Eşinin ve çocuklarının da bulunmaması durumunda ise, kardeşinin sgk’ya cenaze ödeneği için başvuru yapması gerekmektedir.

Ölüm Parası Sorgulaması 2020

Sgk tarafından Ölen kişinin cenaze giderlerini karşılamak adına bir kez yapılan cenaze ödeneği yardım sorgulamasını, e devlet üzerinden yapabilirsiniz. Ölüm parası sorgulaması yapmanız için ilgili evraklar ile SGKya başvuru yapmış olmanız gerekmektedir. Sonrasında ise e devler şifreniz ile, https://www.turkiye.gov.tr/ resmi sayfasınız ziyaret ederek Ölüm parasının durumunu inceleyebilirsiniz.

Ölüm Parası Nereye Yatar?

En sık sorulan soruların başında yer alan Ölüm parası nereye yatırılır yer almaktadır. Ölüm parası genelde ölen kişinin birinci dereceden yakını olan Eşi ve çocuklarına ödenir. Bu yardımdan faydalanmak için başvuruyu şahsen yapılması gerekmektedir. Başvurunuz yapılmış ve işlemleriniz tamamlanmış ise Sosyal güvenlik kurumuna bağlı bir hesabınız var ise oraya yatırılacaktır. Hesabınızın olmaması durumda ise Ziraat Bankasına hak sahiplerinin adına yatırılacaktır. Ölüm parası yatırılması durumunda, bölgenizde bulunan Ziraat Bankasına giderek Nufüs cüzdanınız ile işlem yapabilirsiniz.

Ölüm Parası Başvuru Süresi Ne Kadar?

Ölen kişinin birinci derecedeki yakınları Cenaze ödendeği almak için bulundukları SGK’ya başvuru yapabilirler. Bunun için beş yıl süre verilmektedir. Beş yıl süre içerisinde alınmayan cenaze yardımı daha sonrasında başvuru yapılamamaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.