Devlet Destek Kredileri | Devlet Hibe Destekleri 2018

Sicili Bozuk Olanlara Kredi Kartı Veren Bankalar

Sicili Bozuk Olanlara Kredi Kartı Veren Bankalar

KKB yani kredi kayıt bürosu, bir kişinin bankalarda olan ödeme alışkanlıklarını kayıt altına almaktadır. Kredi kartı veya kredi başvurusu yaparken özel veya devlet bankaları KKB’den rapor çeker ve buna göre kredi kartı başvurunuzu değerlendirir. Sicili bozuk olan kişiler için kredi kartını hangi bankalar veriyor bu detaylardan bahsedelim.

Banka Sicili Nedir?

Banka sicilinizin oluşması son beş yıl içerisinde kredi kartınızın ödemeleri, kredi borçlarınız ve bankadaki toplam bakiyeniz göz önünde bulundurulur. Geçmiş yıllarda ödemelerinizi düzenli yaptıysanız kredi notu olarak adlandırılan puanınız Türkiye ortalamasının üzerinde olacaktır. Banka sicilinizin bozulmasının nedeni ise, kredi veya kredi kartınıza 3 aydan uzun süre ödeme yapmamanız durumunda banka sizleri kara listeye alır. Hakkınızda yasal işlem başlatır ve mevcutta kullanmış olduğunuz kredi kartınızı kullanıma kapatır.

Bu durumla karşı kaşıya kalan bir çok kişi kredi sicilinden dolayı kredi kartından olumsuz dönüş almaktadır. Bankalar kredi kartı başvurusu esnasında, kredi başvurusu gibi bütün detayları göz önünde bulundurur ve sizlerin ödeme geçmişini inceler. Eğer ödeme alışkanlıklarınız düzenli ise kredi kartınız anında onaylanacaktır.

Kredi Sicil Affı Nedir?

Her ne kadar bankalar müşterilerine vermiş olduğu kredi veya kredi kartlarından kazanç elde ediyor olsa da, sağlam bir müşteri ile çalışmak birinci öncelikle olacaktır. Neticede hiç bir banka ödemesini yapamayacağı kartı veya krediyi vermek istemez.

Peki diyelim ki uzun yıllar önce sicilinizin bir nedenden ötürü bozuldu. Böyle bir durumla karşı karşıya kaldıysanız sicil affını araştırmanızı tavsiye ederim.

Maddi anlamda sıkıntı yaşayan bir çok kredi kartı kullanıcısı, ödeme güçlüğü çektiğinden dolayı bankalar tarafından yasal takibe alınıyor. Takibe alınan kişilerin sicilleri bozulduğundan diğer bankalar kredi veya kredi kartı onayı vermemektedir.

Öncelikle kredi sicil affından faydalanmak için, bankada bulunan mevcut borcunuzun tamamının ödenmesi gerekmektedir. Sicili bozuk olan kişiler borçlarını ödemiş olsa dahi sicilinin temizlenmesi için en az 5 yıl beklemesi şartı aranmaktadır. Sicil affı ile bu durum biraz farklı, borcunuzu ödediğinizde 5 yıl beklemeden kredi kartı veya kredi başvurusunda bulunma imkanı elde etmiş oluyorsunuz.

Kredi Notu Düşük Olanlara Kredi Kartı Verilir Mi

Bir kişi kredi kartı başvurusunu İnternet üzerinden veya SMS olarak yapabilirler. Başvuru yapması durumunda banka, kredi puan durumu ve sicil durumunu göz önünde bulundurur. Kredi notu Türkiye ortalamasında ise ve başvuru yapan kişinin, belli bir gelir düzeyi var ise banka otomatik olarak onay verecektir.

Kredi notu düşük olan bir kişi, devlet bankalarından kredi kartı alması neredeyse imkansızdır. Bu yüzden başvurularını özel bankalar üzerinden denemelerini öneririm. Ayrıca kredi kartı başvurunuzu Sms veya İnternet bankacılığı ile yapmalarında fayda var.

Başvurunuza onay almanız durumunda kredi kartınız ev adresiniz ve iş adresinize gönderilecektir. Onay almamanız durumunda ise banka tarafından bilgilendirme mesajı tarafınıza gönderilecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.