Devlet Destek Kredileri | Devlet Hibe Destekleri 2018

Solucan Gübresi Üretimi Devlet Desteği 2020

Solucan Gübresi Üretimi Devlet Desteği 2020

Genç çiftçilerimiz veya mevcut faaliyetleri devam eden çiftçilerin en çok merak ettikleri “Solucan Gübresi Üretimi Hibe Desteği ” hakkında detaylara yer vereceğiz. Solucan gübresi  yetiştirmek için devlet desteği alınıyor mu en çok merak edilen sorular arasında yer almaktadır.

Geçtiğimiz yıllarda kendi işini kurmak isteyen bir vatandaşımız daha önce denenmemiş olan bir projeyi hayata geçirdi diyebiliriz. Sonrasında ise ülkemizde bir çok kişi bu işin detaylarını araştırıp tesisin kurulması ile ilgili bölümde devletin bir desteği olup olmadığı merak konusu olmuştu. Amerika ve bir çok ülkede oldukça yaygın olan solucan gübresi henüz ülkemizde çok fazla yaygın olmasa da yeni girişimcilerin tercih ettiği projelerin arasında yer almaktadır.

Solucan Gübresi KOSGEB Desteği

Öncelikle bu işi yapmak için yeterli sermayenizin olması gerektiğini belirtelim. En azından bu iş için yeterli arazi üzerine kurulmuş kapalı alan veya solucan gübresini yetiştirebileceğiniz ortamı hazırlamanız için gerekli finansı sağlamanız gerekmektedir. Devlet solucan gübresi yetiştiricilerine 150.000 Tl ye kadar solucan hibe kredisi vermektedir. Fakat burada en önemli hususlardan birisi ise verilecek olan desteğin azami tutarı 150.000 TL dir. Kosgeb Bu rakamın 50.000 Tl sini hibe olarak verirken 100.000 Tl sini ise faizsiz kredi imkanlarından faydalandırılmaktadır.

Solucan Gübresi Nasıl Yapılır

Hayatta her işin bir ilki vardır neticede her iş başlangıcında profesyonel olmanız gerekmiyor. Burada sizlere solucan gübresi nasıl yapılır arazi şartları, gerekli olan ekipmanlar hakkında bilgiler vereceğiz. Solucan gübresi üretimi için öncelikle bir arazinin olması gerekmektedir. Arazinin üzerinde inşaa edilmiş kapalı alana ihtiyacınız olacaktır. Gerekli ekipmanları ise solucan gübresi ekipmanları olarak araştırdığınızda bu iş ile ilgili firmalar ile irtibata geçebilirsiniz. Solucan gübresi için almak istediğiniz ekipman için kapsamlı araştırma yapmanızı öneririm. Fiyatların bir çok yerde değişiklik göstereceği gibi taksit imkanları sunan firmalar olduğunu da göreceksiniz.

Solucan gübresi yetiştirmek için gerekli arazi ortamını hazırladıktan sonra 20.000 ila 30.000 solucan sparişi vererek başlayabilirsiniz. İlk etapta bu rakamın yeterli olacağı gibi ilerleyen zamanlarda tesisinizi büyütmek adına solucan alımınızı arttırabilirsiniz. Solucan alımını bir çok siteden yapabilirsiniz. ( Bu işi uzun yıllardır yapan ve güvenilir kişiler olduğundan emin olunuz)

UYARI: Solucan alım ve satım işlemleri için herhangi bir firma önermiyoruz !!!.

Burada bahsettiklerimiz Solucan gübresi yetiştirmek ile alakalı araştırmalarımız sonucunda bilgilerin sizlere aktarılmasıdır. Solucan gübresi üretimi yapmadan önce bu işi yapan firmalar ile irtibat kurup bilgi edinebilirsiniz.

Tesisiniz için almış olduğunuz solucanlar 6 ay gibi bir süre içerisinde ortalama iki katı çoğalabiliyor. Buna göre 20.000 civarında almış olduğunuz solucan 6 ay sonra 40.000 1 yıl sonra ise 80 civarında olmaktadır.

Solucan Gübresi İçin Mama Yapımı

Solucanlarınızın daha fazla gübre üretimi yapmaları için beslenmeleri gerekmektedir. Bunun için özel üretilmiş mamalar yer alırken kendiniz solucanlar için mama üretebilirsiniz. Öncelikle tesisinizde bulunan solucanlarınızın daha hızlı gelişmesi ve gübre üretimlerinizi hızlandırmak için onlara çok iyi bakmalısınız. Bunun için mama yapımı nasıl olur neler kullanılır kısaca bahsedeceğiz. Fakat üretime geçmeden önce bu işte uzman olan kişilerden destek almanızı tavsiye ederim. Bizler sadece burada bildiklerimizi paylaşıyoruz. Solucan maması aslında hayvan gübresidir. Yanlış duymadınız hayvan gübreleri solucanların gelişimini hızlandırmaktadır. Fakat burada en önemli husus ise hayvan gübresinin öncelikle seperatör adı verilen makineden geçmesi gerekmektedir. Seperatör aletinden geçen hayvan gübreleri fermente bir mamaya yani doğal mamaya dönüşmektedir.

En çok merak edilen konulardan biri ise hayvan gübresi direk olarak solucanlara verdiğinde ne gibi durumlar karşılaşılır. Böyle bir durumda solucanların büyük bir kısmının hayatlarını kaybettiği açıklanmıştır. Bu yüzden gerekli araştırmaların yapılmasını önermekteyiz.

Seperatör Gübresi Nedir

Seperatör makinesinden geçen hayvan gübresi denir. Seperatörden makinesinden geçirilen hayvan gübreleri asidik ortamının arınmasına neden olmaktadır. Yani kısacası makineden geçen hayvan gübresi hayvanın idrarından arınmış hale gelmesini sağlamaktadır. ( Hayvan gübresinin katı ve sıvı halinin ayrıştırma işleminin gerçekleştirilmesi sonucunda ortaya çıkan gübreye Seperatör gübresi denmektedir.

Solucan Gübre Fiyatları 2020

Her firmanın farklı fiyatı olduğu gibi gübrelerinde kendi içlerinde kalitelerinin değiştiğini söyleyebiliriz. Peki neden solucan gübresi aslında bunun bir çok açıklama var fakat ben size kısaca özet geçeyim. Solucan gübresi organik bir gübre olduğu için tarımsal faaliyetlerinizde yüzde 40 civarında verim artışı olmaktadır. Ayrıca solucan gübresinin yüzde 40 su tutma özelliğini göz önünde bulundurursak sulama maliyetini de düştüğü ortaya çıkacaktır.

Solucan Gübre Fiyat Listesi (2020)

Solucan gübre fiyatları firmaya göre değişiklik gösteriyor olsada genel olarak bütün firmaların ortalama kilo gram fiyatları aşağıdaki tablodaki gibidir. 1 ton ve üzeri alımlarınızda daha uygun fiyatlar ile karşılaşacağınızı belirtmek isterim.

KilogramFiyat
5 KG20 TL
10 KG40 TL
25 KG100 TL
50 KG200 TL
100 KG400 TL
250 KG935 TL
500 KG1750 TL
1000 KG3250 TL

Solucan Mama üretimi nasıl olur? ve nelere dikkat etmeliyiz bu detaylara aşağıdaki video aracılığı ile ulaşabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Rıdvan Akşan dedi ki:

    Bahsetmiş olduğunuz destek miktarı geçen sene verilmekteydi. 01.01.2019 tarihinde KOSGEB’de sistem değişti ve İleri Girişimcilik Kapsamında 20.15.01 Nace kodu ile işletmenizi açarsanız 200.000 TL makine teçhizat 50-60.000 TL de kuruluş ve eleman desteği verilmektedir. Azami tutar 260.000 TL’dir.

    1. admins dedi ki:

      Merhabalar rıdvan bey vermiş olduğunuz bilgilerden ötürü teşekkür ederiz.