Devlet Destek Kredileri | Devlet Hibe Destekleri 2018

Tavuk Çiftliği Devlet Desteği 2020 Hibe Şartları Nelerdir

Tavuk Çiftliği Devlet Desteği 2020 Hibe Şartları Nelerdir

Tarımsal faaliyetlerde önemli üretim hususlarından birisi olan tavuk ve yumurta üretimi, hem ülkemizde hem de Dünya genelinde global olarak tüketilen gıda ürünlerinin başında gelmektedir.

Türkiye’de de kurumsal ve bireysel olmak üzere devlet destekli tavuk çiftliği sayısı oldukça fazladır. Üreticiler gerek tavuk eti gerek ise civciv besleyerek tavuk yetiştiriciliği yapar iken bir kısım çiftlik sahibi ise sadece tavuk yumurtacılığı işiyle ilgilenmektedir.

Yumurtanın besin değerini bilmeyen yoktur. Son zamanlarda özellikle kahvaltılarda dahil olmak üzere en çok tüketilen gıda ürünlerinden birisi olan yumurta, sağlıklı yağlar, protein ve bir takım mineraller açısından oldukça zengindir.

Tavuk Yumurta Üreticiliğine Devlet Desteği

Hassas hayvanlar olduklarından dolayı tavuk ve tavuk ürünü olan yumurtaları üretmek oldukça zorlu bir iştir. Üretim esnasında hayvanların beslenmesi, hijyenik ortamları, gerekli koşulların sağlanması gibi temel durumlar oldukça kritik bir önem taşımaktadır.

Yumurta için tavuk yetiştiriciliğinin maliyeti ise etlik tavuk yetiştiriciliğinden daha fazladır. Dolayısıyla tavuk yumurtası üreticileri için çiftlik açma maaliyetinin fazla olması nedeniyle devlet tarafından daha fazla kredi verilebilmektedir.

TAVUK ÇİFTLİĞİ DEVLE HİBE DESTEĞİ NASIL ALINIR?

Eğer devlet tarafından desteklenen hibe desteği alıp tavuk çiftliği kurmak istiyor iseniz bazı şartları ve koşulları da yerine getirmeniz gerekmektedir. Hibe desteği, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu adıyla bilinen TKDK ve Tarım, Kredi Kooperatifleri tarafından “Genç Çiftçi Projesi” adı altında verilmektedir.

Yeni bir tavuk çiftliği kuruyor iseniz TKDK tarafından yalnızca kuracağınız çiftlik için giderler hususunda hibe desteği sağlanır. Tarım, Kredi Kooperatifleri tarafından ise 30.000 TL tutarına kadar alacağınız canlı tavuklar için hibe desteği sağlanmaktadır.

TKDK Tarafından İstenen Hibe Şartları

Öncelikli olarak TKDK tarafından kanatlı hayvanlık sektörüne yatırım yapan kişilerin gider masraflarının %70’lik bir kısmına kadar olan tutarları için hibe desteği veriliyor. IPARD-2 adlı program dahilinde verilecek olan hibe detayları şekillendirilmiştir.

Başvuru linkleri;

Yukarıdaki bağlantılar aracılığıyla hem kanatlı hayvanlardan et üretim tesisi için hem de yumurta üretimi için gerekli olan başvuru yol haritasını görebilirsiniz. Hibe desteği başvurusunda bulunmadan önce başvuru için gerekli koşullara göz atmayı da unutmayınız. Tavuk çiftliği devlet hibe desteği konusunda merak ettiğiniz soruları yorum olarak bizlere iletebilirsiniz. Sorularınızı büyük bir özenle cevaplandırmaya gayret edeceğiz.

Devlet her yıl çiftçilere hayvancılık hibe kredisi verirken, 2020 yılı içerisinde tavuk çiftliği kurmak isteyen kişilere desteklerin devam edeceğini düşünülmektedir.

2020 Tavuk Çiftliği destek kredileri hakkında detaylar açıklandığında bu makale altında içeriğimiz güncellenecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Selimcan Ateş dedi ki:

  Tavuk çiftliği kurmak için ne kadar sermaye gerekiyor.

  1. admins dedi ki:

   Merhabalar Selim Bey. Tavuk çiftliği kurmak için sermayenin miktari kuracağınız çiftliğin özellikleri araziye ve büyüklüğüne göre değişmektedir. Ayrıca tavuk çiftliği hibe şartları ile ilgili detaylı bilgiye yazımızdan ulaşabilirsiniz.

 2. Nurettin dedi ki:

  Et tavuk yetiştiriciliğine tkdk neden destek vermiyor ne zaman verir

  1. admins dedi ki:

   Merhaba Nurettin bey bunun için henüz net bir tarih ve bilgi yok.