Devlet Destek Kredileri | Devlet Hibe Destekleri 2018

TEB Kredi Notu Sorgulama

TEB Kredi Notu Sorgulama

Teb kredi notu sorgulama işlemi nasıl yapılır? Türkiye ekonomi bankası müşterileri için sunulan bir hizmetten faydalanmak için hangi adımları izlemeniz gerekiyor bu detaylardan bahsedeceğiz.

Dünyanın bir çok ülkesinde kredi notu bankalar için oldukça önem arz etmektedir. Ülkemizde de bir bireyin kredi notu puanı KKB tarafından kayıt edilmektedir. Özel bankalar ve devlet bankaları üzerinden yapmış olduğunuz tüm para giriş çıkışları, kredi ödemeleri, kredi kartı borç ödemeleri gibi veriler Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından kayıt altına altına alınmaktadır. Düzenli kredi veya kredi kartı ödemeleriniz sonucunda kredi notunuzda yükselme yaşanırken, düzensiz gecikmeli ödemelerde ise bu durumun tam tersi yaşanmaktadır.

Kredi Notu Neden Önemli?

Bankalar bir müşterisine kredi vermek istediğinde o kişinin her ne kadar mal varlığı ve gelirine bakıyor olsa da, kredi skor puanını da dikkate alır. Bu yüzden geliri yüksek olsa da bir çok kişi kredi başvurusu olumsuz olarak değerlendirilir. Kredi notu, bir bireyin herhangi bir bankaya, kredi kartı veya kredi başvurusu sırasında kredisinin olumlu olarak değerlendirilmesi için oldukça büyük rol oynar. Düşük kredi notu olan bir kişiye banka kredi vermek istemez.

Kredi notum düşük nasıl kredi kullanabilirim diye merak ediyorsanız. Kredi puanı düşük olanlar kredi kullanabilir Mi? adlı yazımızı incelemenizi tavsiye ederim.

Teb Kredi Notu Öğrenme

Kredi notu sorgulaması için bir çok alternatif bulunmaktadır. Bankalar kendi müşterilerine kredi puanı sorgulama imkanı verirken, e-devlet ve findeks üzerinden de kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Türkiye ekonomi bankası kredi notu sorgulama işlemlerini banka şubeleri, İnternet ve mobil uygulama aracılığı ile kolayca yapabilirsiniz.

Teb İnternet Bankacılığı Kredi Notu Sorgulama

Bu adımı kullanabilmeniz için öncelikle Teb bankası müşterisi olmanız gerekmektedir. Türkiye ekonomi bankasında vadesiz hesabınız bulunması durumunda hesabınıza giriş şifreniz ile işlem sağlayabilirsiniz. Öncelikle Teb bankası resmi İnternet sayfası https://www.teb.com.tr‘yi tarayıcınızda açınız. Daha sonra sağ üst kısımda bulunan “Bireysel” ikonuna tıklayınız. Bu adımda tc kimlik no veya müşteri numaranızı yazıp şifrenizi girmeniz yeterli olacaktır. Açılan sayfa ise sizlerin hesaplarını yöneteceği sayfadır. Kredilerim menüsü altında yer alan Findeks raporları adımlarını takip ederek teb kredi notu sorgulama işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Teb Mobil Kredi Notu Sorgulama

Teb bankası müşterisi olan kişiler Findeks raporunu anında çekebiliyor. Bunun için yapmanız gereken CEPTETEB uygulamasının cep telefonunuzda yüklü olması gerekmektedir. Daha sonra cepteteb uygulamasına giriş yaparak şu adımları izleyiniz. Kredilerim > Findeks Raporları > Findeks Rapor Çek.

Teb Kredi Notu Sorgulama Ücreti

Teb kredi notu sorgulama işlem ücreti alınacağını özellikle belirtmek istiyorum. Sorgulama ücretleri tüm bankalarda değişeceği gibi teb bankası için sorgulama ücretini işlem sırasında görmeniz mümkün olacaktır. Findeks raporları bölümünde iki seçenek bulunmaktadır. Birincisi Findeks raporu, diğer ise Findeks çek raporu. Bizim ise sorgulamak istediğimi kredi puanımız olduğu için Findeks raporu işimizi fazlası ile görecektir.

Teb Kredi Notu Sorgulama Sonucu

Türkiye ekonomi bankası kredi puan sorgulama işlemi 1 dakika içerisinde gerçekleşir ve sizlere rapor sunulur. Findeks tarafından sunulan bu raporda ise, aktif kredi kartı borçları, kredili mevduat borçları (KMH), kredi borçlarınız gibi bilgiler yer almaktadır. Bizim burada ilgilendiğimiz asıl nokta ise kredi notunuzun kaç olduğu ve durumunun önemidir.

Kredi notunuza göre çizelgede yer alan en riskli, orta riskli, az riskli, iyi, çok iyi gibi belirtilen bölümde kredi skorunuz Türkiye ortalamasına göre kaç olduğunu ifade etmektedir.

findeks raporu

Yukarıdaki tabloda örnek bir kredi notu sorgulama işlemi yapılmıştır. Buna göre sonuç 1786 olup Türkiye ortalamasına göre iyi olarak ifade edilmektedir. Sizlerde kredi notu sorgulama işleminizin sonucuna bakarak Türkiye ortalamasına göre ne durumdasınız öğrenebilirsiniz.

Kredi Notu Sorgulama Alternatifleri

Kredi notunuzun puan durumunu sadece teb bankası ile değil bir çok banka ile yapabilirsiniz. Ayrıca e devlet ayda bir kez olmak şartı ile sorgulama işlemi yapmak mümkündür. Diğer sorgulama alternatifleri için Kredi Notu Öğrenme 2020 adlı yazımızı inceleyiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.