Devlet Destek Kredileri | Devlet Hibe Destekleri 2018

TEB Sim Kart Blokesi Kaldırma

TEB Sim Kart Blokesi Kaldırma

CEPTETEB güvenlik uygulamaları kapsamında internet ve mobil bankacılık uygulamalarına giriş aşamasında bankaya kayıtlı telefon numaranıza SMS gönderilir. Bazı durumlarda numaranız doğru olmasına rağmen bu SMS banka tarafından gönderilmez ya da tarafınıza ulaşamaz. Bu gibi durumlarda aslında SIM kart blokesi sorunu ile karşı karşıya kalmış olabilirsiniz.

SIM kartınız bloke edildiyse bu blokeyi kaldırmanız son derece önemlidir. Bu sorun sadece internet bankacılığına giriş yapmanıza engel olmakla kalmaz, internetten 3D Secure özelliği ile alışveriş yapmanıza da engel olur. Ayrıca mobil uygulamada şifresiz giriş özelliğini seçmiş olsanız bile, güvenli alıcılar arasına eklemediğiniz kişilere para transferi yapmanıza izin verilmez.

Kısa vadede SIM kart blokesi çok büyük bir sorun değilmiş gibi gözükse de, süreç uzadıkça finansal yaşamanızı ve işlemlerinizi engelleyecek bir unsura dönüşebilir. Dolayısıyla blokeyi kaldırarak sorunu çözmeniz gerekir. Ancak öncelikle kartınızın bloke edilmesine yol açan sebepleri öğrenmek isteyebilirsiniz. Böylece sorunun tekrar etmesinden mümkün olduğunca kaçınabilirsiniz.

Sim Kart Neden Bloke Edilir?

SIM kartlardaki herhangi bir fiziksel değişiklik bankalar tarafından tehdit olarak algılanmakta ve müşterilerin güvenliğinin sağlanması için SIM kart bloke edilmektedir. Kartınızı bloke etmenize yol açabilecek çok sayıda sebep bulunsa da genelde bloke vakalarında iki yaygın neden ön plana çıkmaktadır.

Eski özellikteki kartınızı 4.5 G’ye geçirmiş olabilirsiniz. Bu durumda TEB müşteri hizmetlerini arayarak, TEB şubelerine giderek ya da ATM’leri kullanarak kartınızı tekrar tanımlı hale getirmeniz gerekir. Kart numaranız aynı kalsa bile kartınızın üzerindeki çipin değişmesi banka tarafından bir güvenlik tehdidi olarak algılanmakta ve hesap bilgilerinizin güvenliği ve gizliliği için erişiminiz kısıtlanmaktadır.

Bankanızın telefon numaranıza bağlı SMS gönderilmesi girişiminizi tehdit olarak algılamaması için SIM kartınızı 4.5 G özellikteki yeni bir kart ile değiştirdikten sonra bankayı bilgilendirmeyi unutmamalısınız. Aksi taktirde belki de sebebini bile bilmeden birçok bankacılık uygulamasını kullanamaz hale gelir ve internetten güvenli bir şekilde alışveriş yapamazsınız.

2. en yaygın olarak görülen SIM kart bloke sebebi kayıp, çalıntı, hasar gibi durumlarda SIM kartın değiştirilmesidir. 4.5 G’ye geçiş işleminden farklı olarak bu tarz bir yeni kart çıkartma işleminde kartın tüm özellikleri aynı kalmasına rağmen banka tarafından değişim algılanır. Siz güvenlik sebebiyle eski SIM kartınızı iptal ettirdiğinizde TEB de numaranıza bağlı SIM karta bloke işlemi uygulayacaktır.

Benzer şekilde banka çağrı merkezini arayarak, şubeye giderek ya da ATM’ler aracılığı ile bu sorunu çözmeniz mümkündür. Bloke durumlarında müşteriler kartlarının bloke edildiğini ya çok geç anlamakta ya da anladıkları halde bloke işlemini kaldırtmak için girişimde bulunmamaktadır. Ancak bu konu aslında son derece dikkate almanız gereken bir husustur.

Kart blokesini kaldırmadığınız müddetçe internet şubesine giriş yapamaz, mobil uygulamayı tüm ayarları ile kullanamaz ve EFT – havale gibi işlemleri tamamlayamazsınız. Tüm bu hizmetlere acil bir şekilde erişme ihtiyacınızın olduğu ve SIM kartınızda bloke bulunduğu durumlarda:

    • Kart bilgilerinizi kullanarak internet şubesine girişte,
    • Kişisel bilgileriniz ve kart bilgileriniz ile çağrı merkezini arayarak,
    • İnternet sitesi üzerindeki Anında Şifre özelliğinden yararlanarak,
    • Tek kullanımlık şifrenizi alabilir ve erişim sağlayabilirsiniz.

Sim Kart Değişikliği Nedir?

Eski SIM kartınızı yeni bir 4.5 G özellikli kart ile değiştirebilirsiniz. SIM kartınız hasar görmüş, kırılmış, çalınmış ya da kaybolmuş olabilir. Bu durumda kart operatörünüze başvurarak aynı özelliklere sahip yeni bir kart başvurusunda bulunursunuz. Her iki durumda da kartınızda meydana gelen fiziksel değişim SIM kart değişikliği olarak adlandırılmaktadır.

SIM kart değişiklikleri bankaların güvenlik önlemi politikaları sebebiyle tehdit unsuru olarak algılanmakta ve bankacılık işlemleri engellenmektedir. SIM kartınızda yaptığınız değişikliklerden kaynaklı SIM kart blokesini kaldırmadığınız müddetçe TEB bankacılık hizmetlerinden yararlanmaya devam edemezsiniz.

TEB Sim Kart Blokesi Nasıl Kaldırılır?

Blokenizi kaldırmak için çok sayıda seçenek bulunmaktadır. Sizin için en kolay olan opsiyonu kullanarak blokenizi pratik bir şekilde kaldırtabilirsiniz. Bloke işleminin kalkmasının ardından zaman geçmesini beklemeden İnternet bankacılığı hizmetlerini kullanabilir, mobil uygulamanın tüm avantajlarından yararlanabilir ve güvenle alışveriş yapabilirsiniz.

CEPTETEP internet ve mobil bankacılık giriş işlemi yaparken kart bilgilerini vererek blokeyi kaldırabilirsiniz. Çağrı merkezini arayıp müşteri temsilcisine bağlandığınızda kart ve kişisel bilgileriniz sorularak bloke kaldırma işleminiz tamamlanacaktır.

Dilerseniz herhangi bir TEB şubesine gidip bireysel müşteri hizmetleri ile görüşerek de SIM kart blokenizin kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Tüm bu işlemler için ayıracak vaktiniz yoksa ya da bankacılık işlemlerinden hızlı bir şekilde yararlanmaya ihtiyacınız varsa TEB resmi internet sitesindeki Anında Şifre seçeneği ile tek kullanımlık şifreniz ile işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Bireysel müşteri oturumunuzu sonlandırdığınız anda almış olduğunuz tek kullanımlık şifresinin kullanım hakkının dolacağını, yeniden oturum açmak için yeni bir tek kullanımlık şifre almanız gerektiğini unutmamalısınız.
Ayrıca BDDK kuralları uyarınca 90 gün boyunca blokesi kaldırılmayan kartların blokeleri bankalar tarafından 90 günün sonunda otomatik olarak kaldırılmaktadır.

TEB Sim Kart Blokesi Kaç Günde Kalkar?

Düşünülenin aksine blokeyi kaldırmak son derece kolay bir işlemdir. TEB tarafından sunulan SIM kart bloke kaldırma seçeneklerinden size en uygun olan bir tanesini seçerek anında kartınızı bankacılık işlemlerinde yeniden SMS almak için kullanmaya devam edebilirsiniz.

Bu seçenekler arasında vaktinizi en çok alan şubeye gitmek olacaktır. Onun dışındaki seçeneklerde talimatları sırasıyla takip edip uyguladığınızda aynı dakika kartınız kullanılabilir hale gelecektir.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.