Devlet Destek Kredileri | Devlet Hibe Destekleri 2018

Trafik Whatsapp İhbar Hattı 2020

Trafik Whatsapp İhbar Hattı 2020

Trafik kuralları aksaklıklarının önüne geçebilmek için Trafik Whatsapp ihbar hattı kuruldu. Bu ihbar hattı ile trafik kurallarına uymayan kişilerin araçlarının fotoğraflarını çekerek aşağıda belirtmiş olduğumuz cep numaralarına whatsapp üzerinden gönderebilirsiniz. Bu uygulama sayesinde bir trafikte yaşanan bir çok kural ihlali hızlı bir şekilde çözümlenmiş oluyor. Peki bu uygulama hangi illerde nasıl kullanılabiliyor bu detaylara göz atalım.

Trafik Whatsapp İhbar Hattı Numarası

Kural ihlali yapılan araçların fotoğraflarını çekip Trafik Whatsapp hattına göndermeniz durumunda ihlal yapan kişiler hakkında cezai işlem uygulanmaktadır. Her ne kadar bu uygulama vatandaşın işini kolaylaştırıyor olsa da, araç kullanıcıları için durum biraz farklı diyebiliriz. İhbar hattını kullanımı için en yaygın bölgelerin başında İstanbul yer almaktadır. Diğer illerde EGM online ihbar uygulamsını veya resmi sayfasını kullanabilirsiniz.

İstanbul bölgesi için trafik whatsapp ihbar hattı numarası 0 533 155 0 155 , 0 552 155 0 155 olarak belirlenmiştir. Sizlerde trafik kurallarına uymayan sürücü görmeniz durumunda burada vermiş olduğumuz ihbar hattına cep telefonunuzun whatsapp bölümüne girerek aracın fotoğrafını Plaka görünür şeklinde çekip gönderebilirsiniz.

Emniyet genel müdürlüğünün İstanbul ili için başlatmış olduğu uygulamada, trafik aksaklıklarına neden olacak sürücülerin kendilerine bildirilmesini istiyor. Bu sayede daha güvenli bir yolculuk ve yaya güvenliği ön plana çıkmış oluyor. Elektronik Denetleme Sistemleri (EDS) bir çok yerde olmasına rağmen, görüş açıları gereğince bazı sürücülerin ihlalleri gözden kaçabiliyor. Bu durumda trafik whatsapp ihbar hattı vatandaş ve emniyet arasında köprü kurmaktadır.

Trafik Whatsapp İhbar Hattı Nasıl Kullanılır?

Vatandaşlarımızın Trafik ihbar hatlarını kullanabilmeleri için yukarıda vermiş olduğumu numaralarını cep telefonu rehberlerine kayıt etmeleri gerekmektedir. Daha sonra bu numaraların sadece İstanbul trafik ihbar hattı olduğunu göz önünde bulundurarak işlem yapabilirler. İstanbul harici diğer illerde bu şekilde bir uygulama başlamadığı için herhangi bir ihbar numarası bulunmamaktadır.

Kural İhlali İhbarı Nasıl Yapılır?

Bunu yapabilmeniz için İstanbul da ikamet etmeniz gerekmektedir. Trafik kuralını ihlal eden araçların fotoğraflarını çekerken ihlal etmiş olduğu bölgenin de fotoğraf karesinde yer aldığına dikkat edilmelidir. Ayrıca aracın plakasının çekmiş olduğunuz fotoğrafta okunur olması, tarih, saat ve olay yerinin adresi de whatsapp hattı üzerinden göndermeniz gerekmektedir.

İhbar uygulamasının devreye girdiği günden itibaren vatandaşlarımız tarafından büyük ilgi gördü. İstanbul emniyet müdürlüğünün başlatmış olduğu bu uygulama sonucunda vatandaşlar aracılığı ile 15 bin adet kural ihlal edildiği düşüncesi ile fotoğraf gönderilmiştir. Emniyet mensupları tarafından değerlendirilen bu fotoğraflar sonucunda ise 5 ayda toplamda 900 sürücüye kural ihlali gerekçesi ile cezai işlem uygulandı.

En Çok İhlal Edilen Trafik Kuralları Hangileri

TÜİK verilerine göre ülkemizde trafikte kayıtlı 22 milyon araç bulunmaktadır. Durum böyle olunca araçların bir kural ihlali yaptığını görmekteyiz. Yapmış oldukları kural ihlalleri ise çoğu zaman maddi hasar ile sonuçlanıyor olsa da ölüm ve yaralanma gibi sonuçlarda doğurabiliyor. Bu yüzden trafik kurallarına uyalım, uymayanları ihlalde bulunan sürücüleri uyaralım.

  • Emniyet Kemeri: Emniyet kemeri eski yeni demeden araçların tamamında mevcuttur. Trafik şubelerinin yapmış olduğu denetleme sonucunda şehir içi ve şehir dışında Emniyet kemere kullanım oranı sürücüler için %43.6 , ön koltukta oturan yolcular için ise %35.9 olarak belirlenmiştir. Bu rakamlara bakıldığında ülkemizde ciddi anlamda Emniyet kemeri kullanmama sorunu ile karşı karşıya olduğumuzu görebiliriz. Oysa ki, bir çoğumuz emniyet kemeri kullanımının hayat kurtardığını bildiğimiz halde kullanmıyor olması ne kadar acı. Emniyet kemeri takmanın, herhangi bir kaza sonucunda ölüm ve yaralanmayı yüzde 30 oranında düşürdüğünü biliyormusunuz?
  • Araç Kullanırken Cep Telefonu Görüşmesi: Son zamanlarda en sık yapılan kural ihlallerinin arasında araç kullanırken cep telefonu ile konuşmak gelmektedir. Trafikte seyir halinde cep telefonu kullanımı ise kaza riskinizi 25 kat arttırdığını bilmenizi isterim. Bu yüzden sevdiklerinizi düşünün can ve mal kaybı yaşamamanız için araç kullanırken cep telefonu kullanımı yapmayın.
  • Aşırı Hız: Şehir içi ve şehir dışı hız limit aşımı yapmamız sonucunda bir çok kazaya davetiye çıkardığımızı bilmemiz gerekiyor. Kendi can güvenliğimizi hiçe saymanın yanı sıra trafikte bulunan diğer sürücülerinin de canlarını tehlikeye atıyoruz. Bu yüzden şehir içi ve dışı araç kullanımı sırasında tabelada yer alan hız limitine uymalıyız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.