Devlet Destek Kredileri | Devlet Hibe Destekleri 2018

Ziraat Bankası Çiftçi Kredisi

Ziraat Bankası Çiftçi Kredisi

Çiftçilerimizi destek adına ziraat bankası çiftçi kredi kampanyası detaylarına yer vereceğiz. Her yıl belli kredi kampanyası düzenleyen ziraat bankası, bu yıl yine çiftçilerin nakit ihtiyaçlarını gidermek adına çözüm üretmeye devam ediyor. Düşük faiz oranları, uzun vade ve ödeme kolaylığı ile desteklerini devam ettiren ziraat bankası çiftçi kredisinin detaylarına göz atalım.

Çiftçi kredisi ile mevcut faal olarak devam eden işletmenizi büyütebilir veya yeni bir iş kurabilirsiniz. 18.000 çiftçinin olduğu ülkemizde tarım yönünde faliyet sürdürerek sizlerde çocuklarınız için bir gelecek vaad etmiş olursunuz.

Türkiye her ne kadar tarım ülkesi olsa da, çiftçilerimizin yetiştirmiş oldukları ürünlerin satış rakamı düşük olduğundan maliteyi kurtarmıyor. Bunun için devlet mazot desteği ve bir çok konuda destek olmaya devam ederken, çiftçilerimize istikrarlı bir çalışma süreci düşüyor.

Ziraat Bankası Çiftçi Kredisi Nasıl Alınır

Ziraat bankasının başlatmış olduğu 2019 yılına ait çiftçi kredi kampanyasıa dahil olmak isteyen kişiler için bazı evraklar ve şartların arandığını belirtmek isteriz. Yeni bir çiftlik, büyük baş besiciliği, tarım gibi bir çok işletme konusunda ziraat bankası destek kredisi almanız mümkün olacaktır.

Türkiye Tarım kredi ve kooperatifleri açıklamasının ardından 2017 – 2018 yılları arasında Ziraat bankası faizsiz çiftçi kredisi vermeye başlatmıştı. 2019 yılı için faizsiz çiftçi kredisinin devam etmesi ile ilgili henüz netleşmiş bir karar yok diyebiliriz.

Ziraat Bankası Faizsiz Çiftçi Kredisi

Tarafımıza sık sık sorulan soruların başında yer alan Ziraat bankası faizsiz kredi alımı ve şartları hakkında cevap verecek olursak. 2019 yılına ait çiftçi kredilerini faiz oranları çekmeiş oldukları kredi tutarına göre değişiklik göstermektedir. Bu yüzden çekmek istediğiniz kredinin tamamen faizsiz olması gibi bir durum söz konusu değildir.

Özel bankalarında desteklemiş oldukları çiftçi kredisi faiz oranları ziraat bankası oranlarına göre yüksek olduğundan kredi başvurusu için ilk tercihiniz devlet bankası olması avantajınıza olacaktır.

Çiftçi Kredisi Nedir?

Çiftçi kredisi olarak bilenen kredi türü aslında Tarım Kredisi olarak geçmektedir. Bu kredi türünden tarım faliyetlerini sürdürmekte olan veya yeni bir iş kurmak isteyen bir çok kişi düşük faiz oranları ve kolay ödeme seçenekleri ile faydalanabilirler.

Çiftçi Kayıt Sistemi ( ÇKS ) Nedir

Çifti kayıt belgesi kısaltması olan ÇKS çiftçiler kredi işlemleri ve faliyetlerini devam ettirmeleri için kayıt olması gerekmektedir. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından kayıtları tutulan çiftçiler bu belgeler ile devlet desteklerinden faydalanabilirler. Örneğin; Devletin vermiş olduğu mazot desteği, pamuk ekimi desteği gibi bir çok destekten faydalanabilmek için ÇKS belgenizin olması şarttır.

ÇKS Nasıl Kayıt Olunur

Çifti Kayıt Sistemine daha önce kayıtt yaptırmadıysanız e devlet İnternet sitesi üzerinden işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Çks sistemine kayıt olmak için üç seçenek vardır. Araziyi kiralayan kişiler, Arazi sahipleri ve Arazinin birinci derece yakın olan kişiler olarak ayrılmıştır.

İlk kez kayıt işlemi yapıyorsanız tapunuzun fotokopisi ve kimlik bilgilerinizi doldurmanız gereken evrakı doldurarak tapu sicil müdürlüğüne bırakabilirsiniz.

Ziraat Bankası Çiftçi Kredisi Evraklar

Uygun faiz oranları ile çiftçi kredisi alabilmeniz için sizlerden istenen bazı evraklar vardır.

Tüzel kişiler için;

 • Çift Kayıt Sistemi Begesi ( ÇKS) Devlet tarafından veya bankalar üzerinden herhangi bir ürününüz için kredi almak istiyorsanız mutlaka Çiftçi kayıt belgenizin olması gerekmektedir.
 • Noter onaylı imza sirküleri: Ziraat bankası çiftçi kredisi başvuru yapacak olan yetkilinin imzalarına ait belgeler.
 • Oda kayıt belgesi: Hangi odaya kayıt yapılmış ise işletmenin faliyetlerine devam etmesi konusunda gerekli belgenin alınması.
 • Başvuru yapacak kişiinin vergi beyanı.
 • Tarımsal faliyetler teşvik belgeleri ( tapu kontrat gibi)
 • Çiftçi kredisine başvuru yapılacak işletmenin son 3 yıla ait detaylı bilançosu ve gelir belgeleri.

Gerçek kişiler için;

 • Çiftçi belgesi
 • Kredi başvurunda bulunacak olan kişinin Nüfus cüzdan fotokopisi
 • Çekmek istediği kredi için gösterilecek olan teminat: İpotek edilmiş olan malın detaylı beyanı gösteren belge.
 • Tarımsal faliyetlerinin aktif olarak devam etmesini onaylayan belge ( tapu, kira kontratı gibi)
 • Faliyet gösteren işletmenin son üç yıla ait bilançosu ve gelir belgesi.

Sizler de işletmenizi büyütmek veya yeni bir işletme kurarak çocuklarıza iyi bir gelecek hazırlamak istiyorsanız Ziraat bankası çiftçi kredisi başvurmak için bulunduğunuz bölgeye ait en yakın şubeye gitmeniz yeterli olacaktır. Şubeye gitmeden önce gerçek veya tüzel kişiler için gerekli evrakların listesini konumuzun içerisinde bulabilirsiniz.

Ziraat Bankası Çiftçi Kredi Çeşitleri

 • Genç Çiftçi Akademisi: Gençlerimizin tarıma olan ilgisini artırmak ve bilinçli birer çiftçi olabilmeleri için eğitim ve destek kredisileri sunulan Genç Çiftçi Akademisi, 30 yaşa kadar olan gençler faydalanabilmektedir.
 • Taksitli Tarım Destek Kredisi: Bu kredi türünde hasat ve sezona bağlı olmaktan çıkıp, diğer ihtiyaçlarınız doğrultusunda düşük faiz oranları ve ödeme kolaylığı ile kredi kullanabilirsiniz.
 • Su Ürünleri Kredileri: Su ürünleri yetiştiriciliği erevit, istiridye, karides, kurbağa, midye vb. gibi ürünler için alacağınız kredi türüdür.
 • Tarımsal Mekanizasyon Kredileri: Hayvansal, bitkisel ve su  ürünlerinin ürütemi için gerekli olan, Traktör, biçerdöver ve diğer hasat makineleri (pamuk, zeytin, patates, badem, için kullanılan kredi türüdür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.