Devlet Destek Kredileri | Devlet Hibe Destekleri 2018

Ziraat Bankası Döviz Hesabı Nasıl Açılır

Türkiyen’in en büyük üç kamu bankasından biri olan ziraat bankası 24,350 çalışanı ile bankacılık sektöründe kesintisiz hizmet vermeye devam ediyor. Döviz hesabı açılışı ve detayları hakkında yer vereceğimiz bu makalede işlemleri hangi yöntem ile yapabiliriz bunlardan bahsedeceğiz.

Yabancı para biriminin yükselmesi ülkemizde bir çok yatırımcıyı dolar ve euro kurunda işlem yapmaya yönlendirmiştir. Durum böyle olunda alım satım işlemlerini bir döviz bürosu aracılığı ile değilde bankanın İnternet bankacılığı üzerinden hızlı ve güvenilir olarak yapma imkanı elde etmiş oluyorsunuz.

Ziraat Döviz Hesabı Nedir

Döviz hesabı kendi içinde vadeli veya vadesiz olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Vadesiz döviz hesabını genelde döviz cinsinden para transferleri içi kullanılırken vadele hesaplarda ise günlük veya aylık getiri sağlayabilirsiniz. Devlet bankası ve özel bankalar başta olmak üzere döviz cinsi paralara yüksek kazanç kazandırmıyor olsa da, en azından paranın değerini koruduğunu görebiliriz.

Döviz hesabını açan kişiler genelde alım satım işlemleri yapan kişilerdir. Piyasa fiyatlarını takip ederek dolar veya euro para cinsinde işlem yapabilirler. Bu işlemleri ziraat bankası İnternet şubesi, mobil bankacılık aracılığı ile yapmaları mümkündür.

Ziraat Döviz Hesabını Nasıl Açarım

Yabancı para alım bozum işlemi yapmak istediğinizde bulunduğunuz bölgedeki döviz bürolarına ihtiyaç duyarsınız. Fakat ziraat bankası ve bir çok banka müşterilerine bu işlemleri yapabilmesi için Döviz Hesabı açmalarını önermektedir. Döviz hesabı olan müşteriler bankanın mesai saatleri içerisinde bir çok işlemi hızlı şekilde gerçekleştirebilirler. Gelelim döviz hesabı açılısı nasıl yapılır.

Döviz hesabı açmak istediğinizde bunun bir kaç yolu vardır. Öncelikle ikamet etmiş olduğunuz il veya ilçelerde bulunan ziraat şubelerine başvuru yaparak, Nüfus cüzdanınız ile işlem sağlayabilirsiniz. Ayrıca daha önce ziraat bankasında vadeli veya vadesiz hesabınız bulunması durumunda, hesabınıza giriş yaparak, önce Hesaplarım menüsüne daha sonra yeni hesap oluştur adımını takip etmeniz yeterli olacaktır.

Döviz hesapları açılışında işlem yapacağınız para birimini belirlemeniz gerekmektedir. Yani dolar üzerinde işlem yapacaksanız doları, euoru üzerinde işlem yapacaksanız euro yabancı para birimini seçmelisiniz.

Ziraat Döviz Hesabını İşlem Ücreti

Ziraat bankası döviz hesabını kullanan müşterileri için 3 aylık dönem hesaplanarak 7,5 $ kesinti yapılmaktadır. İşlem ücreti hesabı kullanmış olduğunu para birimi üzerinden alındığından, dolar hesabı kullanan müşterilerden 7,5 dolar kesinti yapıldığını belirtmek isterim.

Ayrıca hesabınız üzerinden para çekimi yaptığınızda çekeceğiniz tutardan da belli bir komisyon alabilmektedir. Bununla ilgili tüm detaylar için ziraat bankası müşteri temsilcileri ile iletişime geçebilirsiniz.

Ziraat Bankası Döviz Hesabı işlem Saatleri

İnternet bankacılığı veya ziraat bankası mobil uygulaması üzerinden haftanın 5 günü işlem yapabilirsiniz. Hafta sonları yabancı para piyasası kapalı olduğundan ziraat döviz hesabı üzerinden de işlem yapamazsınız.

Ziraat Döviz Hesabı Mevduat Faiz Oranı

Vadeli döviz hesabınıza verilen faiz oranı tüm bankalarsa sürekli değişiklik göstereceği için, ziraat bankası mevduat faiz oranları da sürekli olarak değişmektedir. En güncel oranları ise ziraat bankası resmi İnternet sitesi üzerinden öğrenebilirsiniz.

Ülkemizin para birimi TL olduğundan dolayı vadeli döviz hesaplarınız üzerinden kazanç sağlamanız neredeyse imkansızdır. Kısaca örnek verecek olursak, 200.000 TL civarında bir paranı var ve siz bunu dolara çevirip vadeli hesabınıza aktardınız diyelim. Normal şartlarda 200.000 TL paranız TL olarak vadeli hesabınızda aylık faiz geliri 2500 TL civarında olacaktır. Fakat bunun dövize yatırdığınızda 20 30 TL gibi komik bir rakam ile karşılaşırsınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.