Devlet Destek Kredileri | Devlet Hibe Destekleri 2018

Ziraat Bankası Seracılık Kredisi 2020

Ziraat Bankası Seracılık Kredisi 2020

Yeni yılın gelmesi ile tarım ve çiftçilik alanında devlet desteklemeleri devam ediyor. Bu yazımızda sizlere 2020 yılı takvimi için Ziraat bankası seracılık kredisi nedir? kredi çekmek için şartlar ve belgeler hakkında bilgilere yer vereceğiz. Sizlerde yeni bir sera kurup seracılık yapmayı planlıyorsanız, kredi çekmek için gereken koşulları yerine getirmeniz durumunda başvurunuzu yapabilirsiniz.

Düşük Faizli Seracılık Kredisi 2020

Geçtiğimiz bir kaç gün öncesinde Maliye bakanı Berat Albayrak meyve ve sebze ile alakalı açıklamalarda bulundu. Her meyveyi mevsiminde tüketiyor ve buna göre alım yapıyor olsak da, fiyatlar vatandaşın cebini yakmaya devam ediyor. Durum böyle olunca seracılık ile uğraşan vatandaşlarımıza ziraat bankası tarafından bir kredi paketi hazırlanacağı açıklanmıştı. Ziraat bankası genel müdürü Hüseyin Aydın’ın yaptığı açıklamada ise; örtü altı destek paketi içerini ele alan Aydın, yeni seralar için yatırım ve mevcutta bulunan seralarında modernize edilmesi amacı ile yapılan yatırımın yüzde 75’lik kısmının Ziraat Bankası tarafından düşük faiz oranları ile kredi verileceği ifadesinde bulundu.

Ziraat bankasının 2020 yılı içerisinde mevcut seracılık ve yeni faaliyete geçecek olan seraları destek vermesi üretime katkı sağlayacaktır.

Ziraat Bankası 2020 Sera Kredisi Şartları Nelerdir

Ziraat bankası genel müdürü Hüseyin Aydın’ın yaptığı açıklama sonucunda sera işi ile uğraşan vatandaşlarımız, ziraat bankalarına başvuru yaparak, yapmış oldukları yatırımların yüzde 75 oranı kadar olan kısmı için düşük faiz oranı ile kredi alabilecekler.

Örneğin: 100.000 TL tutarında bir yatırım yaptığınızda bu tutarın % 75’lik kısmı olan 75.000 Tl için ziraat bankası düşük faizli seracılık kredisinden faydalanabilirsiniz.

Ziraat Bankası 2020 Seracılık Kredisi Özellikleri

 • Kullanmak istediğiniz seracılık kredisinin toplam vadesi 7 yıldır.
 • Kredi kullanımı yapan kişiler iki yıl ödemesiz şartından faydalanabilir.
 • Yaptığınız yatırımın toplam yüzde 75’i kadarına kredi kullanabilirsiniz.
 • Sera, Soğuk hava deposu, Bağ, Meyve bahçesi vb tesislerin kurulumu veya satın alınması için harcamış olduğunuz tutarın yüzde 75’ine kadar.
 • Seracılık Kredisi 1 Yıllık Faiz Oranları: Seracılık için çekmiş olduğunuz kredinizi toplamda bir yıllık vadeye kadar geri ödeme yaparsanız yıllık % 8 faiz ödersiniz.
 • Seracılık Kredisi 4 Yıllık Faiz Oranları: 1 Yıldan 4 yıla kadar seracılık kredisi kullanmanız durumunda, yılda ödeyeceğiniz faiz oranı %10
 • Yedi yıl seracılık kredisi kullanmanız durumunda ise ödeyeceğiniz faiz oranı yüzde 11 olarak belirlenmiştir.

Not: Seracılık 2020 devlet destekli kredinizi bakanlı desteği ile 8,25 oranında kullanabilirsiniz.

Ziraat Banksı 2020 Sera Kredisi Şartları Nelerdir

Öncelikle seracılık kredisini düşük faiz oranlarında kullanım yapabilmeniz için aşağıdaki şartlar uygun olmanız gerektiğini belirtmek isterim.

 • Seracılık kredisi kullanımı yapması için arazinin büyüklüğünün en az 1 dekar olması.
 • Bağlı bulunduğunuz il veya ilçe Tarım ve Orman müdürlükleri tarafından Örtü altı Kayıt Sistemine kaydınızın yapılması.
 • Yatırımda bulunduğunuz projelerinizin İl veya İlçe Tarım Ve Orman Müdürlükleri tarafından onaylanmış olması.
 • Yeni işetmelere ait bilgiler projelerin bitmesinin ardından üreticilerin beyanı aranmaksızın bakanlık sistemine kaydettirilecektir.
 • Seracılık üretimine başlamak isteyen kişilerin kendi beyanları ile ÖKS sistemine kayıt yaptırmaları.
 • Banka ve Tarım kredi Kooperatiflerince Projenizin yerinde incelenmesi.

Sera Kredisi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Sizlerde mevcut seranızın yenilemesi veya yeni bir sera açmak için ziraat bankası 2020 seracılık kredisinden faydalanabilirsiniz. Başvuru yapmadan önce aşağıdaki evrakların tam olduğundan emin olunuz.

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • İkametgah belgeniz
 • Araziye ilişkin tüm belgeler
 • Örtü Altı kayıt sisteminizi belgeleyen evrak
 • Teminata ilişkin belgeler

İki Yıl Geri Ödemesiz ( Seracılık Kredisi)

Seracılık faaliyetlerinde bulunmak ve mevcut seralarının yenilemek için gerekli yatırımları harcaması durumunda banka projelerine yaptıkları yatırımın yüzde 75’i kadar kredi vermektedir. Kredi taksitlerini ödeyemeyen çiftçilerimiz için ise iki yıl geri ödemesiz imkanından faydalanabilecekler. Maddi zorluk çekmeyen ve taksitlerini düzenli ödeyen çiftçiler ise 7 yıl vadeli olarak ödeme yapabilecekler.

Seracılık Kredisi Ödeme Periyotları

Devlet destekli seracılık kredisinde özellikle çiftçilerimizin mağdur olmaması adına ziraat bankası esnek bir ödeme planı sunmaktadır. Seracılık için kullanmış olduğunuz kredinizi aylık, 3 aylık, 6 aylık ve yıllık periyotlarda ödeyebilme imkanı vardır.

Kullanmış olduğunuz kredi miktarı ve ödeme gücünüze göre aylık veya yıllık olarak taksitlerinizi ödeyebilirsiniz. Ayrıca kredi taksitlerinizi de zorlanmanız durumunda ise 24 ay erteleme seçeneğinizin olduğunu belirtmek isterim.

Seracılık Kredisi Başvuru Kanalı

Sizlerde yatırımlarınızı yukarıda bahsetmiş olduğumuz şartları uygun olarak yaptıysanız, yatırımlarınızın yüzde 75 olan kısmı için seracılık kredisine başvuru yapabilirsiniz. Başvuru yapmak için gerekli olan evrakları yanınızda bulundurarak, sizlere en yakın ziraat bankası şubeleri aracılığı ile başvuru yapabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.