Devlet Destek Kredileri | Devlet Hibe Destekleri 2018

Ziraat BES İptali Nasıl Yapılır

Ziraat BES İptali Nasıl Yapılır

Ziraat BES İptali, Ziraat BES İptali İşlemleri gibi soruların sık sık tarafımıza gelmesi sonucunda, kapsamlı bir araştırma yaparak İptal süreci ve cayma hakları hakkında detaylara yer verdiğimiz bu yazımızdan faydalanabilirsiniz.

4362 Sayılı bireysel emeklilik yasası düzenlemesi sonucunda 01.01.2017 tarihinden itibaren çalışan milyonlarca kişi otomatik bes sistemine geçişi sağlanmıştır. Bu durumda bir çok bankanın emeklilik sisteminde yer alırken, Ziraat bankası bes sistemine otomatik geçiş yapan vatandaşların ise cayma haklarından nasıl faydalanacağı merak konusu olmuştur.

Ziraat Bankası BES Nedir?

Ülkemizde bir çok kamu kurumu veya özel sektör çalışanı sigorta günü ve yaşı dolduğunda emekli olsa da, aldıkları maaşın günümüz koşullarında yeterli geldiğini düşünmüyorum. Ziraat Bankası Bireysel emeklilik sistemini sonucunda ise sizlere yatırmış olduğunuz tutar üzerinden emekli maaşı gibi ödeme yapılıyor.

Örneğin; Emekli oldunuz ve 1500 TL maaş alıyorsunuz ayrıca bes emekliliğinden 1000 TL aldınız diyelim toplam maaşınız 2500 TL olmuş oluyor. Bu nedenle devletin almış olduğu karar neticesinde 45 yaş altı olan kişilerin otomatik olarak bes sistemine geçişi sağlanıyor. Bir çok ülkede yıllar önce başlatılmış olan emekli sistemi bizim ülkemizde yeni yeni yaygınlaşmaya başlıyor olsa da, prim tutarlarını ödemek te zorlanan vatandaşlar ziraat bes cayma hakkını kullanıyor.

Ziraat Bireysel Emeklilik İptali

45 Yaş altında olan sigortalı olarak çalışan milyonlarca vatandaş bilgileri dahilinde olmadan otomatik bes katılımına geçiş yaptırıldı. Bir firmanın bulunduğu bes sisteminde yer alan ziraat bankası iptal işlemi için süreç ve ne yapılması gerekiyor bunlardan bahsedelim. Öncelikle çalışmış olduğunuz iş yeri hangi firma veya banka ile anlaşma yaptıysa ilgili yere ulaşım sağlamalısınız. Ziraat bankası Bes iptali yaptırmak isteyenler ise; Mobil şube üzerinden, Ziraat Bes müşteri hizmetleri yetkilisi, İnternet sitesi üzerinden yapabilirler.

Ziraat İnternet Bes İptali

Otomatik olarak bes katılımı yapılan kişiler ziraat bes iptal edemiyorum diyorsanız burayı dikkatli bir şekilde okumanızı öneririm. Öncelikle aşağıda vermiş olduğumuz url ziraat emeklilik iptali resmi sitesidir. Url yi tarayıcınıza yapıştırın ve enter tuşuna basınız. Daha sonra karşınıza çıkan sayfada, TC kimlik numaranız Cep telefonu numaranız ve güvenlik kodunu ilgili ekrana girerek devam edebilirsiniz. Giriş yapıldıktan sonra aşağıdaki adımları sırasıyla takip ediniz.

Öncelikle menüler kısmından Değişiklik ve Talepler> Otomatik Katılım Sözleşmesi>Cayma Talebi <–< Bu kısma gelindiğinde aşağıda kırmızı bir butonda “Cayma hakkına devam etmek istiyormusunuz” diye bir ibare göreceksiniz. Bu butonu tıklayıp devam ettiğiniz de, ziraat bankası internet üzerinden bes iptalini tamamlamış olacaksınız.

URL: https://www.ziraatemeklilik.com.tr/TRK/online-islemler

Ziraat Müşteri Hizmetleri Bes İptali

İkinci adım olan ziraat müşteri hizmet yetkilisi aracılığı ile yapacağınız bes iptal işlemi için, nüfus cüzdanınızın yanınızda olduğundan emin olunuz. Ayrıca bireysel emeklilik sisteminde kayıtlı olan cep telefonunuzun da yanında olması gerekmektedir. Bes müşteri hizmet yetkilisi numası olan 0850 222 97 00 tuşlama yaparak, daha sonra ana menüde 2 > 1 > 1 sırası ile tuşlamalısınız. Daha sonra sizleri Ziraat bes iptali için müşteri hizmetlerine aktaracaktır. Çağı merkezi yetkilisi sizleri gerekli güvenlik adımlarından geçirdikten sonra bes cayma hakkınızı kullarak iptal işlemini yapabilirsiniz.

Ziraat Mobil Şube BES İptali

En son yöntem olan ziraat mobil üzerinden bes iptal işlemleri için yapmanız gerekenler sırayla şu şekilde; Öncelikle cep telefonunuzun işletim sistemine göre ziraat bankası mobil uygulamasını indirmelisiniz. Daha önce indirmiş iseniz tekrar indirmenize gerek yok. Tc ve sisteme kayıtlı cep telefonu numaranı ise mobil uygulamaya giriş yaptıktan sonra sırasıyla şu menüleri takip ediniz; İşlemler > Cayma Talebi <–< buradaki tuşlamaları yaptığınızda sizlere sistemde devam edip etmemeniz ile ilgili bir uyarı gelecektir. Aşağıdaki bölümde bulunan bu uyarıya devam dediğiniz de, mobil şube üzerinden Bes iptali işlemini tamamlamış olacaksınız.

Ziraat Bes İptali Soruları

Ziraat Bes Ayrılma Formu: ziraat-bes-iptali-ayrilma-formu Burada ayrılma formu örnek olup gerekli yerleri doldurarak ziraat bes iptal işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Ziraat bes iptali telefon numarası: Otomatik katılım veya kendi isteğiniz ile katılım yaptıysanız bes iptal telefon numarası olan “0850 222 97 00” ulaşım sağlayabilirsiniz.

Ziraat bes iptali para iadesi: Ziraat bireysel emeklilik sistemi iptal işlemlerinizi tamamladıktan sonra, yaklaşık olarak 10 iş gününde hesabınıza paranız iade edilecektir

Ziraat bireysel emeklilik cayma süresi: BES otomatik katılım sonucunda kişinin cayma hakkı süresi 2 ay olarak belirtilmiştir. Ayrıca bes katılımı yapmış olduğunuz banka veya firma ile iletişim kurarak detaylı bilgi edinebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.